“ENGELLİ OLMAK; KABAHAT, KUSUR, EKSİKLİK VEYA ACZİYET DEĞİLDİR”

Özel İnsanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetimi yönetimini ağırlayan Denizli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, “Engelli olmak; kabahat, kusur, eksiklik veya acziyet değildir. Engellilik insani bir halin özeti olup herkesin, her an başına gelebilecek bir haldir” dedi.

“ENGELLİ OLMAK; KABAHAT, KUSUR, EKSİKLİK VEYA ACZİYET DEĞİLDİR”

Özel İnsanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetimi, Emniyet Müdürü Mevlüt Demir’i makamında ziyaret etti.  Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Müdür Demir, “Engelsiz bir Türkiye, engelsiz bir toplum, engelsiz bir gelecek için sorumluluk şuuru, empati kültürü, dayanışma ve yardımlaşma duygusu muhakkak surette canlı ve aktif tutulmalıdır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü,  engelli kardeşlerimizle ilgili sorumluluk, duyarlılık, bilinç ve farkındalık düzeylerinin yeniden değerlendirilmesine, yeni baştan gözden geçirilmesine öncelikle vesile olmaktadır. Engelli olmak; kabahat, kusur, eksiklik veya acziyet değildir. Engellilik insani bir halin özeti olup herkesin, her an başına gelebilecek bir haldir. Şayet gerçek bir engel varsa o da kalplerdeki tortular, zihinlerdeki pürüzler, vicdandaki lekelerdir. Engelli kardeşlerimizin, hayatlarını huzur ve güven içinde sürdürebilmeleri, kendi kendilerine yetebilecek kıvam ve kabiliyete sahip olabilmeleri başlıca temennimizdir. Eşitlik ilkesi gereğince ve yüce dinimizin buyrukları doğrultusunda hiç kimseye ikinci sınıf insan muamelesi yapılamayacaktır. Bu nedenle engelli kardeşlerimizin, hayatın her alanında hak ettikleri seviyelerde bulunmalarının önü ardına kadar açık tutulmalıdır. Engelli olmayı atıl değil aktif hale dönüştürmek; üretim çarkının içinde özne haline getirmek, hayatın akışına çaresizce kapılan değil, bizatihi yön veren bir konuma taşımak şarttır. Bu özel ve güzel insanları sadece bugün değil, nefes alıp verdiğimiz her an hatırımızdan çıkarmadığımızı, çıkarmayacağımızı özellikle bilmelerini ümit ve temenni ediyorum” dedi.

“DAHA İYİ ADIMLARIN ATILMASINI BEKLİYORUZ”

Sıcak ve samimi bir havada gerçekleşen görüşmede konuşan Özel İnsanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Aysun Tonel Karaaslan, derneğin çalışmaları hakkında Müdür Demir’e bilgiler verdi. Özel İnsanların toplumda bir yeri olduğunu ve son dönemlerde yapılan çalışmalarla özel insanlara verilen değerin arttığını ifade eden Karaaslan, “Artık bizler toplumda var olduğumuzu göstermeye başladık. Geçmiş yıllarda bir şekilde görülmeyen özel insanlar yapılan düzenlemelerle sokaklara çıkarak toplum içine karışmaya başladı. Bu da bizleri sevindirmektedir. Ancak gelinen nokta bizce halen yetersiz. Daha iyi adımların atılmasını bekliyoruz” diye konuştu. Karaaslan, verdiği destekler nedeniyle Müdür Demir’e teşekkürlerini sundu.

ALPER PARLAK​​​​​​​

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER