“ENGELLİLER BİLDİRİSİ AÇIKLANALI 43 YIL OLDU”

Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şubesi Başkanı Osman Çiyancı, 3 Aralık Engelliler Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

“ENGELLİLER BİLDİRİSİ AÇIKLANALI 43 YIL OLDU”

Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şubesi Başkanı Çiyancı mesajında, “Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık Tarihi Dünya Engelliler Günü olarak ilan edildi. Yine Birleşmiş Milletler ’in 9 Aralık 1975 tarihinde kabul ettiği Engelliler Bildirisinden bu güne tam 43 yıl geçti,  Engellilerin toplumsal hayata eşit ve üretken bireyler olarak katılımlarının zorunluluğuna dikkat çeken, devlete bu alanda görev ve sorumluluklar yükleyen Engelliler Bildirisinin ruhuna ve taleplerimize uygun düzenlemelerin birçoğu hayata geçirilmiyor.  Nüfusunun onda birinden fazlasını oluşturan 8,5 milyon engelli sorunlardan doğrudan etkileniyor. Aileleriyle birlikte 25 milyon kişinin birçoğu sıkıntılar çekiyor. Türkiye bize göre kriz döneminden geçerken işsizler, emekliler, üreticiler mağdur olmakta bu olumsuz koşullar engellileri bir kat daha fazla mağdur ediyor. Günde 1,5 dolara yakın bir gelirle yaşamaya mahkûm edilenlerin oranının yüzde 38’i bulduğu düşünüldüğünde, Engellilerin yaşama koşullarının çok daha ağır olduğu ortadadır. Üretimi, yatırımı, istihdamı ve kamu yararını göz ardı edildiğinde, yoksulluğun, işsizliğin arttığını görüyor sıkıtılar çekiyoruz ülkemizi çok seviyor Devletimizin küçülmesini istemiyoruz. Çalışanların, üretenlerin ve Engellilerin talepleri karşısında görmezlikten gelinmesini istemiyoruz. Bizler, her şeyden önce insan onuruna yaraşır koşullarda, eşit bir hayat istiyoruz. Devletin, Anayasada da belirtilen görev ve yükümlülüklerini yerine getirmesini talep ediyoruz. Engellileri görmezlikten gelen anlayışların Türkiye’nin geleceğine hiçbir katkısı olmayacağını savunuyoruz.” dedi.

Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şubesi Başkanı Osman Çiyancı, “Türkiye Sakatlar Derneği olarak; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün her yıl adet yerini bulsun diye hatırlanmasına karşı çıkıyoruz. Sorunlarımız büyük. Ama çözümsüz değil! Derneğimiz, Engellilerin talepleri için demokratik bir zeminde mücadelesini sürdürmeye devam edecektir. Bütün kamuoyunu ve engellileri, haklarını savunmaya, dayanışmaya, taleplerini ifade etmeye çağırıyoruz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 17:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER