Engelliler hem üretiyor hem de kazanıyorlar

‘Engelliler Üretiyor-Kazanıyor’ sloganıyla başlayan El Sanatları Kursu’nda engelli kursiyerler ürettikleri ürünleri satma fırsatı yakaladı. Pamukkale Belediyesi Başkanı Avni Örki, “Engelli kardeşlerimizin toplumdan uzak bir hayat yaşamasını istemiyor, bilakis onların topluma kazandırılmasına çok önem veriyoruz” dedi.

Engelliler hem üretiyor hem de kazanıyorlar

Pamukkale Belediyesi ile Pamukkale Halk Eğitim Merkezi’nin ortaklaşa olarak ortopedik ve işitme engelli vatandaşlara yönelik düzenlediği ‘El Sanatları Kursu’ büyük beğeni topluyor. Öğretmenler tarafından ahşap boyama, kokulu taş, takı tasarım, keçe yapımı, dekoratif şişe ve tabak boyama gibi farklı alanlarda eğitim gören kursiyerler, kendi üretmiş oldukları ürünleri Pamukkale Belediyesi’nin desteğiyle satışa sunma fırsatı yakalayarak, ev ekonomilerine katkı yapıyorlar. 6-7 Temmuz tarihlerinde Forum Çamlık AVM’de, ‘Engelliler Üretiyor-Kazanıyor’ sloganıyla açılan Pamukkale Belediyesi El Sanatları Kursu satış standına vatandaşların ilgisi oldukça yoğundu.

“AMACIMIZ ENGELLİLERİ TOPLUMA KAZANDIRMAK”

Pamukkale Belediyesi El Sanatları Kursu’yla birlikte engelli vatandaşların topluma kazandırılmasını amaçladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Avni Örki, “Belediye olarak her zaman engelli vatandaşlarımızın yanındayız. Engelli kardeşlerimizin toplumdan uzak bir hayat yaşamasını istemiyor, bilakis onların topluma kazandırılmasına çok önem veriyoruz. Biz de bu nedenle el sanatları kursu ile onların üretmelerini sağladık. Kurslarda ortaya çıkan güzel eserlerle de gördük ki, bu kardeşlerimize fırsat verildiğinde çok güzel işler ortaya koyabiliyor. Pamukkale Belediyesi olarak, engelli kursiyerlerimizin ürünlerinin satışını yapabilmeleri için açtığımız standımıza değerli Denizlili vatandaşlarımız duyarlı bir şekilde gerekli ilgiyi gösterdiler. Engelli kardeşlerimizin sevinçlerine ve mutluluklarına vesile olan halkımıza, gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler de sadece bu kursla değil, engelli kardeşlerimizin ihtiyaç duyduğu her türlü desteği vererek, onların yanında yer almaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“ÜRÜNLERİN PARALARI YİNE KENDİLERİNE KALIYOR”

Kursun anlamlı olduğunu söyleyen kurs öğretmenlerinden Fatma Yıldırım, “Ortopedik engelli arkadaşlarımla çalışıyorum. Kurslarımız çok verimli geçiyor. Satış standımızda tamamen ortopedik ve işitme engelli arkadaşlarımızın yaptığı kokulu taşlar, keçeden süsler, takılar var. Sattıkları ürünlerin paraları yine kendilerine kalıyor. Belediye Başkanımız Avni Örki’ye de destekleri için teşekkür ediyorum” dedi. Kursun en önemli özelliğinin engelli kursiyerlerin yaptıkları ürünleri satarak ev ekonomilerine katkı yapabilmeleri olduğunu söyleyen El Sanatları Öğretmeni Derya Şimşek; “Pamukkale Belediyesi’nde engellilere yönelik açılan kursta yapılan ürünlerin satışı için buradayız. Engelli kursiyerlerimiz, kendileri yapıyorlar, satış sonrasında da evlerindeki mutfak giderlerine katkıları oluyor. Pamukkale Belediyesi’ne de bu konuda teşekkür ediyorum. Bize çok yardımları oldu” diye konuştu.

KURSİYERLER VE AİLELERİ MUTLU

Kursun kendilerine çok şey kattığını belirten kursiyerler, Başkan Örki’ye teşekkür ettiler. Kursiyer Melahat Öncelik, “Hiç el becerim yoktu. Hocamız sayesinde birçok güzel şeyler öğrendim. Öğrendiklerimizle yaptığımız ürünleri de Başkanımız Avni Örki sayesinde satışa sunduk. Güzel satışlar yaptık, devamını bekliyoruz” dedi. Engelli kursiyer annesi Zeynep Gün, “Bu kursla birlikte çocuklarımız evden çıktılar. Evde boş olsalar çöker kalırlardı. Ama bu kursla hareket yapıyorlar. Hem kolları, ayakları çalışıyor hem de iş yapıyorlar. Biz çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER