Engelsiz Yaşam Akademisi’nde bayram coşkusu

Merkezefendi Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşandı. Özel öğrencilerinin hazırlamış olduğu programa, Belediye Başkanı Şeniz Doğan da katıldı.

Özel gereksinimli bireylerin sosyalleşmelerini, mesleki beceri ve hobi kazanmalarını ve her alanda kendi gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla hizmet veren Merkezefendi Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi’nde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinliği düzenlendi. Özel öğrencilerinin hazırlamış olduğu programa Belediye Başkanı Şeniz Doğan, öğrenciler ve veliler katıldı. 2021-2022 eğitim öğretim yılının startının da verildiği programda konuşan Başkan Doğan, “Tarihe dönüp baktığımızda bu ülke kolay kazanılmadı, bu topraklar kolay kazanılmadı. Çok büyük mücadeleler verildi. 26 Ağustos'ta başlayan büyük taarruz akabinde 30 Ağustos'ta her yıl kutladığımız Zafer Bayramı ile birlikte artık ülkemiz tamamen düşmandan kurtuldu. Ülkemiz düşman işgalinden kurtulmuştu ama bir yönetim şekli belirlenmesi gerekiyordu. Bu ülkenin artık padişahlık ile değil demokratik yollarla yönetilmesi gerekiyordu. 29 Ekim 1923'te Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i ilan etti. Bu tarihten sonra her yıl 29 Ekim, Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır” dedi.

“EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR"

Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle birlikte ülkede birçok devrimin ve yeniliğin olduğunu belirten Başkan Doğan, Cumhuriyet ile Türkiye’nin yeni bir atağa geçerek muasır medeniyetler seviyesine ulaştığını söyledi. Başkan Doğan, “Cumhuriyet, halkın kayıtsız, şartsız egemenliğini kendi kullanmasıdır. Yani Atatürk'ün deyimi ile ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ Cumhuriyet, sizlerin seçtiği kişilerin, sizleri yönetmesidir. Bu demokrasi açısından çok çok önemlidir. Ülkenin gelişmişliği açısından Cumhuriyet ve demokrasi büyük önem taşımaktadır. Cumhuriyet’in bize kazandırdıkları çok fazladır. Gerek ticari anlamda gerek hukuki anlamda gerek hak ve özgürlükler anlamında Cumhuriyet’le birlikte ülkemiz yeni bir atağa geçmiştir ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşmıştır” diye konuştu.

“CUMHURİYET'E ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ"

Cumhuriyet’in zor şartlar altında, iç ve dış tehditler içerisinde ilan edildiğini belirten Başkan Doğan, “Tarihe dönüp baktığımızda saltanatın kaldırılması, harf inkılâbı, Türk kadınına birçok Avrupa ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkının verilmesi, ticari gelişmeler gibi birçok yenilik, birçok Avrupa ülkesinden daha önce ülkemizde Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle birlikte hayata geçirildi. Bu anlamda bizler Cumhuriyet’e çok şey borçluyuz ve ona sonuna kadar destek çıkmak zorundayız. Bugün bu ülkede sizler, bizler rahat bir şekilde, özgür bir şekilde yaşıyorsak, her gün evimizden çıkıp mutlu bir şekilde çalışıyorsak, akşam evimize dönüyorsak, buralara gelebiliyorsak işte Cumhuriyetin ilan edilmesi ile olmuştur. Tabi bu iş çok kolay olmadı. Birçok mücadele verildi o dönemde. Zor şartlar altında düşmanla mücadele edildi. İç ve dış tehditler arasında Cumhuriyet ilan edildi” dedi.

“TEK DÜŞÜNCESİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ'YDİ"

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle, saygıyla ve minnetle anan Başkan Doğan, “Öyle bir liderimiz vardı ki o dönemde, ileriyi görüyordu, vizyonu vardı. Tek derdi, tek düşüncesi Türkiye Cumhuriyeti idi. Tek derdi ülkesini o sefaletten, o yoksulluktan, o düşman işgalinden kurtarmaktı. Tek derdi kendi milletinin de diğer muasır medeniyetler seviyesindeki devletlerde yaşayan insanlar gibi aynı haklara sahip olması ve insanca yaşamasıydı. O yüzden Cumhuriyeti kuran, ilan eden ve bu günlere kadar getiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha rahmetle ve saygıyla minnetle anıyoruz. Eğer Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk bu Kurtuluş mücadelesini başlatmasaydı bugün maalesef bizler işgal altında olan bir ülke olarak yaşamaya devam edecektik” diye konuştu.

“İYİ Kİ CUMHURİYET VAR"

Yeni öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Başkan Doğan, “Buradaki herkes Atatürk ilke ve devrimlerinden bir gün olsun şaşmayacak. Buradaki herkes demokrasiye, cumhuriyete sonuna kadar sahip çıkacak. Öğretmenlerimizle, müdürlerimiz ile birlikte Merkezefendi Belediyesi olarak hiçbir zaman aklın ve bilimin öncülüğünden şaşmayacağız. Akıl ve bilim neredeyse bizler de orada olacağız. Biz bunu geçmişte zaten tecrübe ettik. Aklın ve bilimin yolundan gitmenin ne kadar önemli olduğunu gördüm. Bugün de aynı şekilde devam edeceğiz. Ben, sizlerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı gönülden kutluyorum. İyi ki Cumhuriyet var. Yeni öğretim yılımızın da hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi. Başkan Doğan konuşmasının ardından, kursiyerlerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel olarak hazırladığı resim sergisine katıldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2021, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER