ER-BAKIR ÇALIŞANLARINA KANSER SEMİNERİ

ER-BAKIR ÇALIŞANLARINA KANSER SEMİNERİ

Denizli Cerrahi Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Op. Dr. Umut Faydacı, Denizli’nin köklü firmaları arasında yer alan Er-Bakır’da çalışanlara yönelik ‘Mide ve Kalın Bağırsak Kanseri’ hakkında bilgi verdi.

Denizli Özel Cerrahi Hastanesi tarafından kanser haftası kapsamında, Er-Bakır’da çalışan İşçilere ve diğer çalışanlara yönelik kanser haftası kapsamında ‘Mide ve Kalın Bağırsak Tümörü’ konulu seminer verildi. Merkezefendi İlçesi Bozburun Mahallesi’nde faaliyet gösteren fabrikanın toplantı salonunda yapılan semire, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Umut Faydacı konuşmacı olarak katıldı. Seminerde, mide kanserinin ilk sıralarda yer aldığını belirten Dr. Faydacı, en büyük riskin beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığını belirtti. Yeme, içme ve sıcak içeceklere dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Dr. Faydacı, kanser ve mide tümöründe erken tanının çok önemli olduğunu söyledi.

“YÜZDE 15 GENETİK, YÜZDE 85 ÇEVRESEL FAKTÖRLER ETKİLİ”
Mide ve bağırsak kanserlerinin yüzde 15 genetik, yüzde 85 ise çevresel faktörler ve yeme içme alışkanlığından olduğunu söyleyen Dr. Faydacı, “ Kanserojen gıdalar ve direkt ateşe maruz kalmış besinler bu hastalıkta çok etkili oluyor. Özellikle aşırı yağlı, hayvansal gıdalar, fast food türü ürünler özellikle bağırsakta normalden anormale dönüşü hızlandırıyor” dedi. Alkol ve sigaranın da bu hastalıklarda önemli bir rol oynadığını belirten Dr. Faydacı, “ Özellikle sigara akciğer, yutak ve yemek borusundan, pankreasa kadar etki ediyor. Alkolde eriten bir madde olduğu için mide tümörlerinde riski arttırıyor” diye konuştu.

İBRAHİM ALAYONT-DOĞAN AKŞİT

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER