Erasmus öğrencileri Tripolis’i gezdi

Genel anlaşmalar ve Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında Dünya’nın farklı ülkelerinden, eğitimlerinin bir bölümünü Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) almak için Denizli’ye gelen yaklaşık 50 değişim programı öğrencisi, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Tripolis Antik Kenti’nde ve ardından Buldan İlçesi’nde keyifli bir gün geçirdi.

Erasmus öğrencileri Tripolis’i gezdi

Genel anlaşmalar ve Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamında Dünya’nın farklı ülkelerinden, eğitimlerinin bir bölümünü Pamukkale Üniversitesi’nde (PAÜ) almak için Denizli’ye gelen yaklaşık 50 değişim programı öğrencileri için; Tripolis Antik Kenti’nde ve ardından Buldan İlçesi’ne gezi düzenlendi. Geziye; Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ başta olmak üzere Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Çiftçi, PAÜ Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Zeha Yakar, İdari Mali İşler Daire Başkanı Halil Tekin, idari personel ve öğrenciler katıldı. Gezinin ilk durağı; Buldan’ın Yenicekent Mahallesi ile Tripolis Antik Kenti oldu. Öğrenciler burada yapılan kazı çalışmaları, ortaya çıkarılan mimari yapılar ve eserler hakkında kazı başkanı Doç. Dr. Bahadır Duman’dan bilgiler aldı. Mimari yapıları ve ortaya çıkarılan eserleri dikkatle inceleyen öğrenciler bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. Antik kent ziyaretinin ardından program, Prof. Dr. Bağ ve öğrencilerin Buldan İlçesi’ne yaptıkları gezi ile devam etti. Burada, öğrencilere yöresel Buldan simidi ve çay ikram edilirken; Buldan Kaymakamı Murat Sarı, öğrencilere Buldan el dokuması ürünler hediye etti. Öğrenciler Geleneksel Buldan Evleri önünde bol bol fotoğraf çektirirken; gezinin son durağı, bin 155 metre rakımlı Süleymanlı Yayla Gölü oldu. Süleymanlı Yayla Gölü’nde öğrenciler, doğanın ve temiz havanın tadını doyasıya çıkardılar.

“EĞİTİMİN YANINDA KÜLTÜRÜMÜZÜ DE TANITMAK İSTİYORUZ”

Yapılan gezi programı hakkında görüşlerini belirten Prof. Dr. Bağ şunları kaydetti: “Pamukkale Üniversitesi olarak eğitim kalitemizi yükseltmek ve olanaklarımızı genişletmek adına her geçen gün yeni adımlar atıyoruz. Türkiye’nin farklı bölgelerinden olduğu gibi dünyanın farklı kıtalarından, ülkelerinden öğrencileri üniversite eğitimlerinin tamamını ya da bir kısmını Pamukkale Üniversitesi’nde almaları için misafir ediyoruz. Erasmus gibi öğrenci değişim programlarının temel amaçlarından biri değişim programlarından yararlanan öğrencilerin gittiği ülkelerin kültürlerini de tanıma fırsatı yakalamalarıdır. Bizler de Pamukkale Üniversitesi olarak kültür elçilerimiz olarak değerlendirdiğimiz değişim programı öğrencilerimize iyi eğitim almalarının yanında tarihimizi ve kültürümüzü de tanıtmak istiyoruz.” PAÜ’de bu yıl Genel anlaşmalar, Erasmus+ ve KA103 öğrenim ve staj faaliyeti kapsamında 9 ülkeden toplam 86 öğrenci öğrenimine devam etdiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER