ERDOĞAN ÇİNLİLERİ DENİZLİ'DE YATIRIMA DAVET ETTİ

ERDOĞAN ÇİNLİLERİ DENİZLİ'DE YATIRIMA DAVET ETTİ

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve Ticaret Müsteşarı Zhu Guangyao, beraberinde 8 Çinli iş adamından oluşan bir heyetle, Denizli Ticaret Odası’nı  (DTO) ziyaret etti.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang ve Ticaret Müsteşarı Zhu Guangyao, beraberinde 8 Çinli iş adamından oluşan bir heyetle, Denizli Ticaret Odası’nı  (DTO) ziyaret etti. Ziyarette konuşan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, geçen yıl 29 yabancı yatırım alan şehirlerinin son dönemde cazibe merkezi haline geldiğine dikkat çekti ve Çinli girişimcileri Denizli’de yatırım yapmaya çağırdı.

Ziyarete, DTO Başkanı Uğur Erdoğan’ın yanı sıra Denizli Sanayi Odası (DSO) Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu, DTO Yönetim Kurulu Üyesi Mesut Yılmaz ile Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan da katıldı. Denizli ve Çin’den gelen iş adamlarından oluşan 50 kişilik heyet, iki saatten fazla bir süre fikir alışverişinde bulundu. İkili ilişkileri kuvvetlendirmek amacıyla Türkiye’de bir takım ziyaretlerde bulunduklarını belirten Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Denizli’de yapılabilecek Çin yatırımları ile ticari işbirliklerini önemsediklerinin altını çizdi.

“ÇİN İLE DENİZLİ ARASINDAKİ TİCARİ İLİŞKİLERİ ARTIRMAK İSTİYORUZ”
Gördükleri ilgi ve alakadan memnun kaldıklarını da dillendiren Büyükelçi Yu Hongyang, “Bizi bu kadar kalabalık bir ekiple karşıladığınız için teşekkür ediyorum. Bu konuda DTO Başkanı Uğur Erdoğan Bey ile ekibinin büyük bir çaba harcadıklarını duymuştuk. İkili ilişkilere ne kadar önem verdiğinizi bizzat görmüş olduk. Çin ile Denizli arasındaki ticari ilişkileri artırmak istiyoruz. Bu konuda en önemli gelişme, vize konusunda yaşanan sıkıntıların aşılmasıdır. 1 Ocak 2018’den itibaren vize başvuruları eskisine göre daha kolay. Artık sanal ortamda randevular alınabilecek ve davet mektubuna gerek kalmayacak. Mesela Denizli Ticaret Odası’nın referans mektubu yeterli olacak. Vize işlemlerinde, davet mektubunun yerine sayılacak. Biz biliyoruz ki, bir Denizlili olan Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci de Çin’le ilişkilerin güçlenmesini oldukça önemsiyor” dedi.

ERDOĞAN’DAN DENİZLİ’DE YATIRIM ÇAĞRISI
Çin heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren DTO Başkanı Erdoğan ise, Denizli’deki yatırım imkanları hakkında bilgiler verdi. Erdoğan, “Ülkenizden bölgemize yatırım yapacak girişimcileri davet ediyor ve şehrimize beklediğimizi özellikle belirtmek istiyorum. Şehrimiz, Denizli Organize Sanayi ve Çardak Özdemir Sabancı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olmak üzere içinde iki OSB barındırmaktadır. 2005 yılında doğal gaz imkanına kavuşan Denizli OSB’de 84 adet muhtelif büyüklükte sanayi parseli bulunmakta ve parsel büyüklükleri 5 bin metrekare ile 110 bin metrekare arasında değişmektedir. Bölgenin toplam alanı 4 milyon 360 bin metrekare, sanayi parseli alanı ise 3 milyon 19 bin metrekaredir. Çardak Havaalanı gibi önemli bir imkana sahip olan Çardak Özdemir Sabancı OSB’de, en küçüğünün 25 bin metrekare olduğu arsa tahsisi yapılmış 85 sanayi parseli bulunuyor. Tüm parseller yatırıma hazır durumda. Elektrik, su ve telekomünikasyon hattı bağlantıları mevcut. Yeter ki sizler girişimde bulunun” diye konuştu.

DENİZLİLİ İŞ ADAMLARINA EKONOMİ BAKANLIĞI’NIN DESTEKLERİNİ HATIRLATTI
Ekonomi Bakanlığı’nın, Çin Halk Cumhuriyeti’ni ticari ilişkileri geliştirmede hedef ülkeler arasına aldığını da kaydeden Başkan Erdoğan, “Ekonomi Bakanlığımız, Çin’e yönelik yurtdışı birim, marka ve tanıtım faaliyetlerinin desteklenmesi, yurtdışında gerçekleştirilen fuar katılımlarının desteklenmesi ile pazar araştırması ve pazara giriş desteğinde ekstra ayrıcalık tanıdı. İhracatçılarımızın bu fırsatı değerlendirmesini umuyorum” şeklinde ifade etti.

DTO’NUN ÇİN’LE TEMASLARI ÖNEMSEDİĞİNİ VURGULADI
Türkiye’nin dış ticaret açığının yaklaşık yüzde 41’inin, Çin ile olan dış ticaret açığından kaynaklandığını da hatırlatan Erdoğan, bunu azaltma anlamındaki çabaları önemsediklerini vurguladı. DTO olarak, Çin’e düzenlenen fuar ve geziler düzenlediklerini belirten Başkan Erdoğan, “Geçtiğimiz yıllarda Denizli’den Çin Halk Cumhuriyeti’nin Guangzhou, Shangai, Hong Kong, Pekin ve Xamen şehirlerinde düzenlenen fuarlara etkin katılım olmuştur. Denizli Ticaret Odası olarak, 2007 yılından başlamak üzere Çin’e yönelik çok sayıda ticari heyet gezisi organizasyonu yaptık ve düzenli olarak sürdürmekteyiz. Dileriz, bu tür girişimler ve etkinlikler de artarak devam eder” dedi.

“DENİZLİ, YABANCI YATIRIMCILAR İÇİN BİR CENNET”
Denizli’nin özellikle son yıllarda yabancı yatırımlar açısından çekim merkezi haline geldiğini de ifade eden DTO Başkanı Erdoğan, “Geçen yıl ilimize 120 adet yatırım teşvik belgesi verildi. Bir önceki yıla göre artış oranı yüzde 21. Bunun tutar bazındaki değeri ise, 1 milyar 117 milyon TL. Bir önceki yıla göre artış yüzde 110. Odamızın kurulduğu günden geçen yıla kadar yabancı ortaklı şirket sayısı 55 idi. Sadece 2017 yılında ise, Denizli’de 29 yabancı sermayeli şirket kuruldu. Denizli, yabancı yatırımcılar açısından cennet niteliğinde” diye konuştu.

“YURTDIŞINDA DA TANINAN BİR ŞEHİRİZ”
Konuklarına Denizli ve sosyo ekonomik yapısı hakkında da bilgiler aktaran Başkan Erdoğan, şunları söyledi: “Dinamik girişimcileri ve ihracata dönük üretim yapısıyla yurtdışında da tanınan bir şehiriz. Denizli, ülkemizin ve bölgemizin önemli ticaret ve lojistik merkezi konumunda. 3 milyar Dolar’dan fazla ihracatıyla, Türkiye’deki iller arasında 8’inci sırada yer almakta. Denizli’den yaklaşık 180 ülkeye 2 bin 300 çeşit ürünün ihracatı gerçekleştirilmektedir. Sanayisi, sektörler bakımından çeşitlilik gösterir” dedi.

BÜYÜKELÇİ YU HONGYANG’A HOROZ HEYKELİ HEDİYE EDİLDİ
Başkan Erdoğan, son olarak toplantının çok verimli ve olumlu geçtiğini söyledi. Her iki heyete de katılımlarından dolayı teşekkür etti. DTO Uğur Erdoğan, konuşmaların ardından gerçekleştirilen soru cevap kısmı da tamamlanınca, Büyükelçi Yu Hongyang’a Denizli’nin simgesi olan horoz heykeli ile günün anısına saklamalarını umduklarını dile getirdiği özel tasarım bir hediye takdim etti.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER