ERDOĞAN; “İHRACAT DESTEK OFİSİ AÇTIK”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, DTO Meclisi’nin aylık olağan toplantısında, Ticaret Bakanlığı ve TOBB iş birliğiyle, ülke genelinde sadece 25 odada kurulması kararlaştırılan ‘İhracat Destek Ofisleri’nden birinin, Denizli Ticaret Odası’nda (DTO) açıldığını müjdeledi.

ERDOĞAN; “İHRACAT DESTEK OFİSİ AÇTIK”

Denizli Ticaret Odası (DTO) Başkanı Uğur Erdoğan, DTO Meclisi’nin aylık olağan toplantısındaki sunumunda, dünya, Türkiye ve Denizli ekonomisindeki son verileri aktardı ve meclis üyelerini gerçekleştirdikleri faaliyetler ile önümüzdeki günlerdeki etkinlikler hakkında bilgilendirdi. Konuşmasında, 10 aylık dönemde Denizli ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 12,6 oranında artış göstererek, 2 milyar 806 milyon 563 bin Dolar olduğunu ifade eden Başkan Erdoğan, “Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, en fazla ihracat sırasıyla, 387 milyon 891 bin Dolar ile İngiltere’ye, 288 milyon 617 bin Dolar ile Almanya’ya, 207 milyon 877 bin Dolar ile de Amerika Birleşik Devletleri’ne gerçekleştirildi. Aynı dönemde en fazla ihracat, 907 milyon 849 bin Dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektöründeydi. Bu sektörün ihracatımızdaki payı ise yüzde 32,3. TÜİK verilerine göre; ithalatımız da, eylül ayının sonu itibarıyla, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,9 oranında artış görüldü. İthalatımız, 1 milyar 592 milyon 322 bin Dolar oldu. İthal edilen ürünlerin başında, bakır ve bakır mamulleri, ardından demir-çelik ile pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat geliyor” dedi.

“KARŞILIKSIZ ÇEK, YÜZDE 11,71 AZALDI”

Kurdaki aşağı yönlü gidişatın piyasalara yansımasının ortaya çıkardığı olumlu havanın yanı sıra karşılıksız çeklerdeki iyileşmenin de sürdüğüne dikkat çeken Başkan Erdoğan, “Ekim ayı sonu itibarıyla karşılıksız çek adedi, geçen yıla göre yüzde 11,71 oranında azalışla, 3 bin 296 adede geriledi. Aynı dönemde, Denizli Ticaret Odası’na bin 178 firma kayıt oldu; 416 üyemiz ise kaydını sildirdi. Ekim ayının sonu itibarıyla odamızda, 16 bin 985 firma kayıtlı. Yıl sonuna dair hedefimiz ise, 17 bin üyeyi bulmak hatta aşmaktır” diye konuştu.

DENİZLİ’DEKİ YABANCI SERMAYE 7 MİLYAR 234 MİLYON 800 BİN TL’YE ULAŞTI

DTO Meclisi’ni, yabancı sermayeli şirketler hakkında da bilgilendiren Başkan Erdoğan, “Ekim ayının sonu itibarıyla yılın ilk 10 aylık döneminde, Denizli’de 28 adedi Limited Şirket, 3 adedi ise Anonim Şirket statüsünde olmak üzere 31 adet yabancı sermayeli şirket kuruldu. Denizli’mizde ortak olunan şirketlerdeki yabancı sermaye toplamı yüzde 64,05 oranla 7 milyar 234 milyon 800 bin TL’ye ulaştı” dedi. Başkan Erdoğan ayrıca, Ekim ayı sonu itibarıyla yılın ilk 10 aylık döneminde, Denizli’den Türk Patent Enstitüsü’ne bin 132 adet marka başvurusu, 289 adet endüstriyel tasarım başvurusu, 38 adet patent başvurusu, 25 adet de faydalı model başvurusu olduğunu da açıkladı.

“İHRACAT DESTEK OFİSİMİZ AÇILDI”

Ticaret Bakanlığı ve TOBB iş birliğiyle, ülke genelinde 16 ilde sadece 25 odada kurulması kararlaştırılan ‘İhracat Destek Ofisleri’nden birinin Denizli Ticaret Odası’nda açıldığını da dile getiren Başkan Erdoğan, “Türkiyemiz, 100 milyar Dolar mal, 43 milyar Dolar da hizmet ihracatına sahip. İtalya ile Çin arasında, en büyük sanayi üretim kapasitesini kurmuş ülkeyiz. Türkiyemiz, Avrupa Birliği’nin 6’ncı büyük tedarikçisi haline geldi. Ancak, ufkumuzu genişletip, ihracat menzilimizi hızla daha da artırmamız gerekiyor. Yeniden yeni pazarlara açılma hamlesine ihtiyacımız var. Biz bunu yapabiliriz. Çalışkanız; üretiyor ve satıyoruz. Dünyayı ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sadece çabamızı biraz daha artırmaya ihtiyacımız var. Devletimiz de bunun için her türlü imkânı sağlıyor. İlk aşamada, DTO’nun da arasında bulunduğu 16 ildeki 25 oda ve borsamızda ihracat destek ofisleri kuruldu. İhracat Destek Ofisleri ile ihracatçı sayısının artırılması ve ihracatın tabana yayılması hedeflendi. İhracatçılarımıza ve yeni ihracat yapmak isteyen firmalarımıza hayırlı olsun” diye konuştu.

DTO’NUN ETKİNLİKLERİNE DAVET ETTİ

DTO olarak ‘Gelecek girişimcilerin’ diye düşündüklerini ve gençler ile girişimcilerin doğru bilgiye ulaşmalarına katkı sağlamaya devam ettiklerini belirten Başkan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu kapsamda, 5 Aralık’ta, Merkezefendi Kültür Merkezi’nde, Fütürist Ekonomist Ufuk Tarhan’ın konuşmacı olacağı, ‘Geleceğin Peşinde’ temalı bir konferans düzenleyeceğiz. Ayrıca, 12 Aralık’ta da DTO’da, kısa adı İZKİAD olan İzmir İş Kadınları Derneği tarafından, iş kadınlarına yönelik ‘İş Dünyasında Kadın Hakları ve Liderlik Gelişimi Programı’ başlıklı bir bilgilendirme toplantısı yapacağız.”

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER