ERDOĞAN; “İNŞALLAH BU DÖNEM İZMİR’İ NİHAT BEY İLE ALACAĞIZ”

2019 yerel seçimleri için AK Parti'nin Ankara ve İzmir ile birlikte 20 ilin adayı Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. AK Parti İzmir Büyükşehir’in Adayı ise son Ekonomi Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikalar Kurulu Başkanvekili Nihat Zeybekci oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan; “İnşallah bu dönem İzmir’i Nihat Bey ile alacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında 2019 yerel seçimleri için AK Parti'nin Ankara ve İzmir ile birlikte 20 ilin adayını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak; son Ekonomi Bakanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikalar Kurulu Başkanvekili ‘Nihat Zeybekci’ dedi. Zeybekci isminin açıklanmasının ardından salon adeta alkıştan yıkıldı.

“İNŞALLAH BU DÖNEM İZMİR’İ NİHAT BEY İLE ALACAĞIZ”

Zeybekci ile ilgili bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Nihat bey Denizli’de 2-3 dönem belediye başkanlığı yaptı. Ardından milletvekilliği de yaptı. Nihat Bey’in bakanlığı da var. Şu anda zaten İzmir’de işadamlığı devam ediyor ve sürekli olarak bölgedeki kampanyalar ı takip ediyor. İnşallah bu dönem İzmir’i Nihat Bey ile alacağız” dedi.

“BİZ İZMİR’İ ANADOLU'YLA KUCAKLAŞTIRACAĞIZ”

Toplantı öncesi tebrikleri kabul eden Zeybekci; “İzmir Türkiye’nin en güzel şehri, doğuştan güzel. Birileri İzmir’i Anadolu'ya sırtını döndürmek istiyorlar. Biz İzmir’i Anadolu'yla kucaklaştıracağız. İzmir'i alacağız" dedi.

“İZMİR’İN EFESİ NİHAT ZEYBEKCİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir için Zeybekci’nin ismini açıklamasının ardından sosyal medyada adeta yer yerinden oynadı. Twitter üzerinden Zeybekci’yi tebrik eden vatandaşlardan bazıları, ‘İzmir’e Zeybekci iyi gelecek’ yorumları yaparken; kimisi de ‘İzmir’in Efesi Nihat Zeybekci’ dedi.

NİHAT ZEYBEKCİ KİMDİR?

Nihat Zeybekci, 1 Ocak 1961’de Denizli Tavas Pınarlar beldesinde doğdu. Baba adı Şükrü, anne adı Fatma’dır. Sanayici, İş Adamı; Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yüksek lisans yaptı. Özel sektörde üst düzey yönetici olarak çalıştı. 1994’te kendi şirketini kurdu. Denizli Platform Sözcülüğü, Denizli Sanayi Odası Meslek Grubu Üyeliği, Denizli Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanlığı, Denizli Belediye Başkanlığı, Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Kongresi Türkiye Heyeti Başkanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği ve Başkanlığı görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Denizli Milletvekili seçildi. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı yaptı. 61, 62, 63 ve 65. Hükümetlerde Ekonomi Bakanı olarak görev aldı. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Zeybekci, evli ve 4 çocuk babasıdır. (İHA)

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI: MEHMET ÖZHASEKİ

Erdoğan'ın açıkladığı diğer isimler şehirler şu şekilde: “Afyonkarahisar adayı Mehmet Zeybek, Ankara adayı Mehmet Özhaseki, Balıkesir adayı Yücel Yılmaz, Bingöl adayı Erdal Arıkan, Çanakkale adayı Ayhan Gider, Çankırı adayı Hüseyin Boz, Çorum adayı Halil İbrahim Aşgın, Eskişehir adayı Burhan Sakallı, Hatay adayı İbrahim Güler, İzmir adayı Nihat Zeybekci, Karaman adayı Mahmut Sami Şahin, Konya adayı Uğur İbrahim Altay, Mardin adayı Mehmet Vejdi Kahraman, Muş adayı Feyat Asya, Sakarya adayı Ekrem Yüce, Sivas adayı Hilmi Bilgin, Tokat adayı Eyüp Eroğlu, Trabzon adayı Murat Zorluoğlu, Uşak adayı Mehmet Çakın, Yozgat adayı Celal Köse.”

GÜRKAN GÖK

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2018, 17:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER