ERKAYA, 'GÖZLER, LAVANTA VE KEKİĞİN BAŞKENTİ'DİR'

ERKAYA, 'GÖZLER, LAVANTA VE KEKİĞİN BAŞKENTİ'DİR'

Gözler Mahallesi’nde yapılan Lavanta Hasat Günü’nde konuşan Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yılmaz Erkaya, “Dünya kekik üretimi başkenti olarak anılan Denizli’ye, bundan sonra tıbbi ve aromatik olarak bitkiler üretiminde bir merkez haline getirmeyi düşünüyoruz. Bunun çabası içindeyiz. Zaten Denizli’de merkezi olarak anılmakta, bunu daha fazla yaygınlaştırıp, inşallah diğer ürünlerimizde de sadece kekik değil; lavanta, adaçayı diğer bitki ürünleri de var, onları da yaygınlaştırıp Denizli’yi bir numara haline getirmeyi düşünüyoruz” dedi.

Pamukkale İlçesi’ne bağlı Gözler Mahallesi’nde çiftçi Mehmet Aksoy tarafından yetiştirilen lavantalar için ‘Hasat Günü’ düzenledi. Hasat Günü etkinliğine; Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yılmaz Erkaya, Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici,  Göler Mahallesi Muhtarı Devrim As, Belenardıç Mahalle Muhtarı Mehmet Erzen, Gözlerli Lavanta üreticileri katıldı. Hasat gününde konuşan Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, tarım sektörünü göz ardı edemeyeceklerini söyledi.  Hasat gününün hayırlı, bereketli olmasını dileyen, hem de cesaret gösterip böyle bir etkinliğe emek veren herkese teşekkür eden Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin şunları söyledi:  “Gözler, şehir merkezinden 50 km uzakta bir yer. Buraya gelinceye kadar çok iş var demiyoruz. Diğer asli görevlerimiz dışında, bir belediye olarak bu tarıma katkı vermek istiyoruz. Türkiye’de alan anlamında yüzde 92, üretim anlamında yüzde 86. Dünya üretiminde de yüzde 65 civarında bir rakam var. Gözler’in 3 yıl önceki halini, girişteki caddeyi biliyorsunuz. Biz o caddeyi yaptıysak kekiğin hatırına yaptık. Başta Gözler olmak üzere başka mahallere de katkı olmaktan mutluluk duyacağız. Sizlerin yanınızdayız. Tarım bizim ilgileneceğimiz ilk ilgileneceğimiz konudur. Sizin derdinizin, bizim derdimiz olduğunu bilmenizi isterim. Organik olarak kalitenin her yıl artırılması gerekir ve bu yönde gelen bilgiler olumlu. Hasat gününüz hayırlı, ürünlerimiz bereketli olsun”

“GÖZLER, LAVANTA VE KEKİĞİN BAŞKENTİ’DİR”
Denizli’deki lavanta ve kekik rekoltesi hakkında açıklama yapan Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yılmaz Erkaya, “Denizli’de 110 bin dekar alanda 12 bin 500 ton kekik üretimi yapılmaktadır. Türkiye ekim alanlarının yüzde 92’si üretimin ise yüzde 86’sı tek başına Denizli’den karşılanmaktadır. Dünyada kekik dış ticaret hacmi 15-17 bin ton civarında olup, bunun yüzde 75’ini Denizli karşılamaktadır. İlimizde üretilen kekikler başta ABD, Almanya, İtalya, Kanada, Kolonya, Hollanda, Fransa, Japonya ve Avusturya başta olmak üzere pek çok ülkesine ihraç edilmektedir. İl Müdürlüğü olarak dünya kekik üretimi başkenti olarak anılan Denizli’ye, bundan sonra tıbbi ve aromatik olarak bitkiler üretiminde bir merkez haline getirmeyi düşünüyoruz, bunun çabası içindeyiz. Zaten Denizli’de merkezi olarak anılmakta, bunu daha fazla yaygınlaştırıp, inşallah diğer ürünlerimizde de sadece kekik değil; lavanta, adaçayı diğer bitki ürünleri de var, onları da yaygınlaştırıp Denizli’yi bir numara haline getirmeyi düşünüyoruz. Bu kapsamda yürütmekte olduğumuz bitkilerin yaygınlaştırılması adlı projesiyle adaçayı, lavanta, dağçayı, salep gibi diğer tıbbi ve aromatik bitkileri de yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. 2017 yılında 115 bin dekar alanda 13 bin ton kekik, 3 bin dekar alanda 150 ton adaçayı, 500 dekar alanda 40 ton lavanta ve kontesi bekliyoruz. Bu üretimlerle Denizli çiftçisi Tıbbi ve Aromatik Bitkilerden 65 milyon TL gelir elde etmiş olacaktır. Ülkemiz dış ticaretine de önemli katkılar sağlayan tıbbi ve aromatik bitkiler, hasat günümüzün hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“ZİRAAT ODASI OLARAK YANINIZDAYIZ”
Etkinlik gününde çiftçileri yalnız bırakmayan Başkan Gürlesin, Denizli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yılmaz Erkaya ve yöneticilere teşekkür eden Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, “İl tarım uygulamamızdaki Mehmet Amcamız ve oğlu Davut Bey de projemizin içinde. Bereketli bir sezon diliyoruz.Biz de Ziraat Odası olarak yanınızdayız.”dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER