“Erkek şiddetine karşı acil önlem alınmalı”

Sevgilisi tarafından boğazı kesilerek katledilen Şebnem Şirin cinayeti hakkında basın açıklamasında bulunan Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Ayşegül Odabaşıoğlu; “Haftalardır, aylardır, yıllardır ‘Yasalar etkili uygulanmıyor, erkek şiddetine karşı acil önlem planı yapılmalı’ diyoruz. Ancak tüm bu çağrılarımıza kulak tıkayanlar; bizim için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırdı. Oysa İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdi” dedi.

27 Ekim’de Denizli'nin Pamukkale İlçesi’nde F.Z. tarafından boğazı kesilerek katledilen Şebnem Şirin cinayetinin ardından tepkiler gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda Denizli Kadın Platformu Makine Mühendisleri Odası’nda basın açıklamasında bulundu.

Platform adına açıklamayı yapan Dönem Sözcüsü Ayşegül Odabaşıoğlu, “Bugün Şebnemiz. Dünlerimiz var bir de bizim onları unuttuk mu? Bunlar sadece Denizli’de. Cennet Tuğba Tokbaş, Aleyna Yurtkölesi, Türkay İsoyava, Meral Sivrikaya, Hafize Kurban, Deniz Dal, Sevil Özel, Fatma Kovan, Hatice Batmaz. Hepsinin hikâyesi aynı. Sırf ‘hayır’ dediği için, boşandığı, ayrıldığı veya hiç birlikte olmak istemediği için katledildiler. Şebnem vahşice katledildi. Ciğerimiz yandı. Hayatının baharında zararsız bir insanın cinsel istismar, gasp, trafik güvenliğini tehlikeye sokma gibi suçlardan 6 ayrı kaydı olan bir katil tarafından katledildi. Bir bireyin yaşam hakkını alan bu katilin en ağır cezayı almasını istiyoruz. Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayanlar, boşanmalarını ne pahasına olursa olsun engellemek için mecliste komisyonlar kuranlara sesleniyoruz. ‘Aileleri parçalatmayacağız’ diye dört bir yerden açıklamalar yapanlara da sesleniyoruz. Nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapanlar, şiddete ilişkin koruma kararları almamızı sağlayan 6284 sayılı yasayı kaldırmak isteyenler, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekenler, öldüreni değil, öleni suçlayanlar, katilleri, yargılamadan, hak ettikleri en ağır cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar, katledilen kız kardeşlerimizin cinayetlerinin sorumlusudur" dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ, HUKUKİ GÜVENCEMİZDİ"

İstanbul Sözleşmesi’nin hukuki güvence olduğunu aktaran Odabaşıoğlu; “Haftalardır, aylardır, yıllardır ‘Yasalar etkili uygulanmıyor, erkek şiddetine karşı acil önlem planı yapılmalı’ diyoruz. Ancak tüm bu çağrılarımıza kulak tıkayanlar; bizim için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi’ni kaldırdı. Oysa İstanbul Sözleşmesi, hukuki güvencemizdi. İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alıp sözleşmeden çekilmeniz ile kadına yönelik şiddete teşvik ettiniz. Biz kadınların susmaya, itaat etmeye, birbirimizi yalnız bırakmaya, şiddetle yaşamaya ya da canımızdan olmaya hiç niyetimiz yok. Bilin istiyoruz; biz yasta değil, isyandayız. Memleketimizdeki tüm kadın düşmanları ile yaşamak için savaşacağız. Örgütlenerek, birbirimize kenetlenerek, yaşamı elinden alınmış katledilmiş kız kardeşlerimizin gülüşünü yüzümüze yerleştirerek mücadele edeceğiz. Kadınların kanı ile yazılmış ve kazanılmış hiçbir hakkımızdan bizi mahrum bırakamayacaksınız” şeklinde konuştu.

“YETER ARTIK YETER"

Açıklamanın ardından söz alan Şebnem Şirin’in teyzesi Zehra Tokat Gezer;  “Yeter artık yeter. Benim kızım, evladım bilseydi o canavarın suç makinesi olduğunu, yanından geçer miydi? Sözün bittiği yerdeyiz. Bu tür insanlar deşifre edilmeli. O sevgi dolu bir kişiydi. Her sabah yüzünü yıkamadan hayvanlara koşardı. Ona nasıl kıydı” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2021, 17:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER