ERKEN SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU: 24 HAZİRAN 2018

ERKEN SEÇİM TARİHİ BELLİ OLDU: 24 HAZİRAN 2018

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim çıkışı yapan MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüştükten sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçiminin 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacağını açıkladı.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yaptığı erken seçim çıkışının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaklaşık yarım saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin 24 Haziran 2018 tarihinde yapılmasına karar verdiklerini söyledi. Denizli’nin önde gelen siyasi isimleri DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalara bulundu. 

“TÜRKİYE 24 HAZİRAN’DA SEÇİME GİDİYOR”
Türkiye’nin 24 Haziran’da seçime gideceğinin altını çizen AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi bu da gerektiği için yapılıyor. Ülkemiz açısından önemli olduğu vurgulandı. 16 Nisan’da bir yönetim sistemi değişikliğine gidildi. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi bu ülke için önemli. Şimdiye kadar bu şekilde idare ettik ama en son çıkardığımız, halk oylaması ile de kanunlaşan ve netleşen yasamızı inşallah 24 Haziran’da hayata geçirmiş olacağız. Cumhurbaşkanlığı Modeli Yönetim Sistemine geçeceğiz. Türkiye yeni bir yönetim sistemiyle yönetilmeye başlayacak. Bu da ekonomik anlamda; yatırımlar, kamu kurumlarının işleyişi anlamında Türkiye’nin önünü açacak. Türkiye’yi daha gelişmiş ülke konumuna getirecek. Dolayısıyla bu seçimler, ülkemiz için faydalı olacaktır ve ülkemizin de önünü açacaktır. Cumhurbaşkanımız, parti teşkilatımız kararını verdi. Milliyetçi Hareket Partisi ile de bir ‘Cumhur Birliği’ oluşturuldu. Bu çerçevede ülkemizdeki seçimlerde bir sorun olmayacağını düşünüyoruz. Tekrar Cumhurbaşkanımız seçilecek. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemiyle yola devam diyoruz” dedi.

“TÜRKİYE YENİ BİR SEÇİM SÜRECİNE GİRDİ”
Alınan kararın hayırlı olmasını dileyen Önceki Dönem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, AK Parti Denizli Milletvekili Dr. Sema Ramazanoğlu, şunları söyledi: “Türkiye yeni bir seçim sürecine girdi. Seçim; yenilenmedir. İnşallah iyi olur, hayırlı olur. Yüksek Seçim Kurulu önümüzdeki süreçte seçim takvimini açıklayacak. Bu takvime göre süreç belli olacak. O süreç içerisinde işlemler de yürümüş olacak. Meclis’in ne zaman tatile gireceği? Kampanyanın nasıl başlayacağı, aday adayların adaylık belirlemesi süreçleri ve hepsi önümüzdeki günlerde netleşmiş olacak.”

“ÜLKEMİZİN 2023 HEDEFLERİNE DE VESİLE OLSUN”
AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz, “Alınan bu karar inşallah ülkemizin 2023 hedeflerine de vesile olsun. Biz, AK Parti Denizli İl Teşkilatları, başta Sayın Bakanımız olmak üzere milletvekillerimiz, belediye başkanlarımızla, bütün sandık başkan ve yönetimleriyle; tüm teşkilatımız 150 bin üyesi ile seçimlere hazırız. Başta ana kademe kongrelerimizin tamamını yaptıktan sonra 7 Nisan’da Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle il kongremizi büyük bir coşkuyla tamamladık. Bu hafta sonu yapacağımız kadın ve gençlik kolları il kongrelerimizle beraber parti teşkilatının il kongrelerini tamamlamış ve yenilenmiş olacağız. İnşallah AK Parti, Denizli’de 24 Haziran Seçiminde tarih yazacak. Hazırlıkları yaptık. Bunun için zaten sahadayız. Rabbim hayırlara vesile eylesin. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu” diye konuştu.“UZUN ZAMANDIR TEŞKİLATLARIMIZI HAZIR TUTTUK”
Devlet büyüklerinin önemli bir adım attığının altını çizen MHP İl Başkanı Cafer Birtürk, “Bu süreci kısaltalım bir erken seçim yapalım. Yerel yönetimleri de zamanında yapalım’ dedi. Daha önce biz bunun ipuçlarını aldığımız için 20 belediye başkan adayı tespit ettik. 15 gün önce il başkanları, MYK ve milletvekillerinden oluşan bin 200 kişilik bir gurup olarak Kızılcahamam toplantısına çağrıldık. Orada ipuçlarını almıştık. Hazırlığımızı da yaptık. Bu Cumartesi Günü Kızılcahamam’da toplantıya katılacağız. Partimizin grup toplantısında erken seçim çağrısı yapıldı. Kutsal bir tarih olan 26 Ağustos olarak belirlendi. 18 Mart Çanakkale Meydan Muharebesi’nin gününde genel kurultayımızı yapmıştık. Ardından da erken seçim tarihi de belli oldu. Cumhurbaşkanı ‘Bunu uzatmaya gerek yok’ diyerek erkene almış oldu. Zaten uzun zamandır teşkilatlarımızı hazır tuttuk. Seçime hazırız. Allah’ın izniyle bu ittifak, en az yüzde 55-60 ile rahat bir seçim alabilecek güçtedir. ZeytindalıHarekatı da bitti. Memlekete hayırlı uğurlu olsun” şeklinde ifade etti.

“BİZ ERKEN SEÇİME HAZIRIZ”
CHP Denizli İl Başkanı Ali Rıza Ertemur; ise şunları aktardı: “Cumhuriyet Halk Partisi örgütleri olarak biz erken seçime hazırız. OHAL süreci içerisinde bu seçimin yapılmasını doğru bulmuyoruz. Derhal OHAL’İn kaldırılıp; demokratik bir ortam yaratılması gerektiğine inanıyoruz. Sonuç ne olursa olsun, nereden, ne zaman, ne şartlarda yapılırsa yapılsın biz erken seçime hazırız demiştik. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ‘24 Haziran’ diye bir tarih konuldu.”

“SEÇİM TARİHİNİN BU KADAR ERKEN OLACAĞINI BEKLEMİYORDUK”
Seçimin 2018 yılı içerisinde yapılmasını öngördüklerini belirten Saadet Partisi İl Başkanı Ahmet Eryılmaz, “Baskın bir seçim olacağını biz tahmin ediyorduk. Fakat tarih konusunda bu kadar erken olabileceğini beklemiyorduk. Biz seçimleri; 15 Temmuz ya da kasım ayı içerisinde yapılmasını bekliyorduk. 2 ay gibi kısa süre içerisinde yapılması yönünde bir karar alındı. Hayırlısı olur inşallah” şeklinde ifade etti.


“SEÇİM KARARI BİRAZ ANİ OLDU”
Alınan kararın ani olduğunu belirten AK Parti Denizli Eski Milletvekili Mehmet Salih Erdoğan, “Seçim kararı biraz ani oldu. Eylül-Ekim aylarında büyük kongremiz var. O aylara bırakılsaydı büyük kongreyle çakışma durumu olacaktı. Seçim yapılacaksa büyük kongre öncesi olması gerekirdi. Herhalde o düşünüldü. MHP ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir ittifak söz konusu oldu. Bu ittifakın sağlıklı sıhhatli yürümesi bakımından ‘Evet’ denildi” diye konuştu.


“TAMAMIYLA BASKIN SEÇİMDİR”
64 gün sonraya seçime gidileceğinin altını çizen CHP Denizli Eski Milletvekili Adnan Keskin; “Kurallar bellidir. Geçiş tarihlerde Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim yapılabilmesi için ‘asgari 90 güne ihtiyaç vardır’ diyor. Ne zaman seçmen listeleri yazılacak ve askıya çıkacak? Bu, tamamıyla baskın seçimdir. Türkiye’yi yeni bir oyunun içerisine sürükleyecek bir seçimdir. Kurulan İYİ Parti’yi seçime sokmamak gibi bir maksat vardır. Demokrasilerde insanların özgürlüğü bu tür kirli oyunlarla ortadan kaldırılamaz. İYİ Parti’nin alacağı oy ile endişeye kapılan Devlet Bahçeli, maalesef ismine ve partisine yakışmayan bir yaklaşımdadır. Bunun bir pazarlık sonucu olduğu anlaşılıyor. Türkiye bu kirliliklerden, bu pis oyunlardan kurtulmalıdır. Bu konuda bütün yurttaşlarımı duyarlı olmaya dikkatli olmaya ve sandığa gittiklerinde vicdanlarıyla oy kullanmaya davet ediyorum” dedi.

CANSU KARACIK-GÜRKAN GÖK  

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER