EŞİNDEN AYRILDI, CEZAEVİNE GİRDİ İŞKUR İLE HAYATA YENİDEN BAŞLADI

EŞİNDEN AYRILDI, CEZAEVİNE GİRDİ İŞKUR İLE HAYATA YENİDEN BAŞLADI

Ticari yönden yaşadığı bir sıkıntı nedeniyle 2009 yılında cezaevine giren 46 yaşındaki Mükerrem Güleç, cezaevindeki konferanslarda İŞKUR’un ‘Topluma Kazandırma Projesi’ kapsamında eski hükümlülere yönelik hibe desteği olduğunu öğrendi. 2016 yılının Eylül ayında denetimli olarak tahliye olan Güleç, şimdi kendi işinin patronu oldu.

Mükerrem Güleç, 1972’de Denizli’de doğdu. Liseyi bitirdikten sonra 17 yaşında evlenen Güleç, evliliğinden bir oğlu oldu. 15 yıl sonra eşinden ayrılan Güleç, butik üzerine kendi işini kurdu. Ticari yönden yaşadığı bir sıkıntı nedeniyle 2009 yılında cezaevine giren Güleç, 2016 yılının Eylül ayında denetimli olarak tahliye oldu. Cezaevindeki konferanslarda İŞKUR’un ‘Topluma Kazandırma Projesi’ kapsamında eski hükümlülere yönelik hibe desteği olduğunu öğrenen Güleç, tahliye olduktan bir hafta sonra İŞKUR’a başvurusunu yaptı.  Önce İŞKUR’un aracılığıyla Girişimcilik Eğitim Sertifikası’nı aldı. Girişimcilik eğitimi sırasında eğitim veren hocanın sunduğu önerilerden ‘Organik Solucan Gübresi Üretmek’ ile ilgili işin kendince yapılabilir olduğunu düşünen Güleç, daha sonra konu ile ilgili Türkiye genelinde yapılan işler ve ihtiyaç sahasını araştırdı. İnsanlık var oldukça gıda gereksinimi ihtiyacı olacağını, bunun da organik yollarla yapılmasının son dönemlerde daha da önem kazandığını ve insanlara faydalı bir iş yapmaktan duyacağı, mutluluk ile birlikte işinde başarılı olacağını düşünen Güleç, bu sektöre yatırım yapması gerektiğini anladı.

10 TONU AŞKIN ORGANİK SOLUCAN GÜBRESİ ÜRETTİ
2016 yılının Eylül ayında tahliye olan Güleç, Ekim ayında projesini hazırlayarak Denizli İŞKUR’a sundu. 2017 yılı Mart ayında Proje Destek Hibesi İŞKUR tarafından onaylandı. Hibe kapsamında 160 bin adet solucan, solucan gübre eleği makinesi, solucan üretim kasalarını aldı ve M&U adındaki işletmesini kurdu. 1.5 yıl içinde 160 bin olan solucan sayısı 3 milyona ulaştı. Geçen sürede 10 tonu aşkın organik solucan gübresi üretimi yaptı.

HAYVAN ALDI, GÜBRESİNİ SOLUCAN MAMASI OLARAK KULLANDI
Yaptığı çalışmaları kendisini ziyaret eden İŞKUR personeline anlatan Güleç, şu an işlenmeye hazır yaklaşık 10 ton organik solucan gübresi olduğunu dile getirdi. Ürünlerini Kamu firmalarına ve kendi işini yapan çiftçilere satan Güleç, kazandığı para ile 4 büyükbaş hayvan aldı. Aldığı büyükbaş hayvanların gübresini de solucan maması olarak kullandı. Solucan maması ve solucan satışı yaparak kazancını artırdı ve devlete olan 4 bin Liralık vergi borcunu ödedi. Ardından organik gübre kullanarak sebze üretimine başladı. Ayrıca katma değeri en yüksek olan organik sıvı solucan gübresi üretimine başladı. Antalya, Manavgat, Serik Bölgeleri’nden siparişler almaya başladı. Aydın’ın Söke İlçesi’ndeki pamuk üreticilerine satış yaptı.

“İHRACATA BAŞLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM”
Denizli İŞKUR yetkilileri, işletmesini kuran Mükerrem Güleç’i, firmasında ziyaret etti. Yetkililer ile görüşme yapan ve çalışmaları hakkında bilgi veren Güleç,  “Cezaevinden çıktığımda ne yapacağımı bilmiyordum. Aklıma cezaevinde aldığımız eğitimler ve İŞKUR geldi. Projemi sundum. İŞKUR bana destek çıktı. Aldığım hibe destek sayesinde işletmemi kurdum. Çalışmalarımız sonuç verdi ve işletmemi büyüttüm. İlerleyen dönemde daha da büyüyerek ihracata başlamayı düşünüyorum.  Ayrıca cezaevinde kalan kişiler için solucan gübre üretimi kursları düzenlenmesi ve uygulama alanı oluşturulması için proje hazırlamak, Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Sayın Uğur Erdoğan’ın da desteği ile bu projeyi hayata geçirmek istiyorum. Kadın olarak tek başına ayakta durabilmenin ve yaşadığım zorlukların ardından insanlara faydalı bir iş üzerine çalışıyor olmanın haklı gururunu yaşıyorum; bu gururu yaşatan Devletimize ve Denizli İŞKUR’a başta olmak üzere bu yolda bana destek olan iş arkadaşlarıma ve aileme çok teşekkür ediyorum” dedi.

“GAYRETLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Denizli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Fatih Işık, “Temel amacı istihdam olan kurumumuzun yaptığı çalışmalar sonucunda insanların gözlerindeki mutluluğa şahit olmak tarif edilemez. Özellikle engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımızın umut ışığı olmak, kadınlarımızın, gençlerimizin elinden tutmak ve onları sağlam bir gelecek için iş sahibi yapmak adına Denizli İŞKUR olarak gayretle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER