‘Eşit Yarınlar İçin Değişim’

Denizli’nin önemli tekstil firmalarından olan Aslıteks, eşitlikten yola çıkarak ‘Eşit Yarınlar İçin Değişim’ sloganıyla Pamukkale Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama Ve Araştırma Merkezi işbirliğinde etkinlik düzenlendi.

Aslıteks’in geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği sürdürülebilirlik markası R.E.S.P.E.C.T kapsamında hayata geçirilen birçok ekoloji projesine bu yıl eşitlik alanında projeler eklenecek. Aslıteks, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konulu projeler kapsamında Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASUAM) Müdürü Doç. Dr. Zeynep Meral Tanrıöğen’in danışmanlığında ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Duyarlı ve Kadın Dostu Kurum Dönüşümü Projesi’nin imzacısı oldu. Söz konusu proje kapsamında Aslıteks toplumsal cinsiyet, kadına yönelik şiddet, taciz, mobbing konularında tüm üst yönetim, yönetici, beyaz ve mavi yaka kurum çalışanlarının eğitim almalarını sağlamanın yanında kadının statüsünün güçlendirilmesi ve cinsiyetçi kalıp yargıların yıkılması için bir dizi sosyal etki projelerini de yürürlüğe koydu.

Bu doğrultudaki projelerinden ilki olan ‘Eşit Yarınlar İçin Değişim’ etkinliği, PAÜ Hasan Kasapoğlu Kültür Merkezi Tiyatro-Konser Salonu’nda yapıldı. Etkinlik öncesinde kokteyl verildi.

“ASLITEKS DEĞİŞİME KENDİ ÇALIŞANLARDAN BAŞLADI”

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Doç. Dr. Zeynep Meral Tanrıöğen, Aslıteks’in R.E.S.P.E.C.T projesiyle sürdürülebilir ve eşit yarınlara inanan herkesi ‘Eşit Yarınlar İçin Değişim’ sloganıyla birlikte hareket etmeye davet ettiğini vurguladı. Dünyada kadın istihdamını büyük ölçüde engelleyen faktörün zihinlerdeki yanlış düşünüş biçimlerinden kaynaklanan toplumsal kalıp yargıları olduğunu ve ivedilikle değiştirilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Tanrıöğen, Aslıteks’in değişime kendi bünyesindeki çalışanlardan başladığını ifade etti. Değişimin öncülü olarak çalışanlarına ‘Üniversite Sanayi İş Birliği Projesi’ kapsamında ‘Yaratıcı Düşünme ve Konuşma’ eğitimleri düzenlendiğini söyleyen Doç. Dr. Tanrıöğen, eşit yarınlar için bakış açılarını değiştiren çalışanlara sahnede geliştirdikleri düşüncelerini kitlelerle paylaşma imkanı sunulduğunu belirtti.

Aslıteks çalışanlarının sunumlarıyla gerçekleştirilen etkinlikte, sahneye çıkan isimler arasında dikkat çeken firmanın herhangi bir deneyim aramadan işe aldığı Örgü Operatörü Derya Yılmaz Semerci oldu. 22 yıl ara verdikten sonra Aslıteks’te işe başladığını ifade eden Semerci, bu kadar aradan sonra işe başlamasının nedeninin ise 4 kızına örnek olmak, onlara ilham vermek ve hayatlarının hangi döneminde olursa olsun çalışmaya onları teşvik etmek olduğunu söyledi. Kadına yönelik şiddetin makyajla kapanamayacağının altını çizen Semerci, beşiği sallayanın dünyayı sallayacağının unutulmaması gerektiğini, doğadaki canlıların eşlerine olan saygı, sevgi ve anlayışlarını örnekler vererek anlattı.

“İŞTE EŞİT KADIN PROJESİ’NE ÖNEM VERİYORUZ”

PAÜ Rektör Vekili Necip Atar’ın da yer aldığı etkinlikte, Aslıteks Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kasapoğlu, Genel Müdür Selim Kasapoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Aslı Kasapoğlu konuşmacılara plaketlerini takdim etti. Aslıteks Genel Müdürü Selim Kasapoğlu, ‘İşte Eşit Kadın Projesi’ne önem verdiklerini ifade etti. Bunu PAÜ ile yaptıkları iş birliği ile görünür kıldıklarının altını çizen Kasapoğlu, kadın çalışanların fırsatlardan eşit yararlanması için daha başka projeleri de hayata geçirmeyi planladıklarını, ayrıca tekstilde çalışanlara her yıl sahnede düşüncelerini ifade etme fırsatı vermeye devam edeceklerini bildirdi.

“POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ”

Aslıteks Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Kasapoğlu; “Kadınlarımız olmazsa olmazımız. Kadınlarımıza her zaman pozitif ayrımcılık yapıyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2022, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER