Eşit Yarınlar İçin Değişim-Respect’e Amerika’dan altın madalya

Pamukkale Teknokent’in Aslıteks ile birlikte gerçekleştirdiği ‘Eşit Yarınlar İçin Değişim-Respect Sosyal Etki Projesi’ altın madalya ile ödüllendirildi.

Eşit Yarınlar İçin Değişim-Respect’e  Amerika’dan altın madalya

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile Aslıteks ile gerçekleştirilen üniversite-sanayi iş birliği kapsamında, proje yürütücüsü PAÜ Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (KASUAM) Müdürü Doç. Dr. Zeynep Meral Tanrıöğen danışmanlığında geliştirilen ‘Eşit Yarınlar İçin Değişim-Respect’ sosyal etki projesi altın madalya ile ödüllendirildi. Fabrikadaki çalışanların yaratıcı düşünme ve konuşma eğitimi aldıktan sonra geliştirdikleri düşünceleri kitlelerle paylaştıkları proje, hem Türkiye Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından INTERTEK bağımsız denetimi ile verilen ‘İşte Eşit Kadın Sertifikası’nı almış olup hem de dünyanın en iyi işverenlerinin ve insan kaynakları uygulamalarının ödüllendirildiği 19. Uluslararası The Stevie Awards Uluslararası İş Ödülleri’nde (IBA) ‘Yılın Düşünce Liderliği Kampanyası’ kategorisinde altın madalya kazandı. Kazananlar, dünya çapında üç yüzden fazla profesyonelin ortalama puanlarına göre iki aydan fazla süren değerlendirme sonucunda belirlendi. Ödül 15 Ekim 2022 Cumartesi günü Londra Park Lane’de düzenlenecek galada takdim edilecek.

“Bir ilke imza atmıştır”

Doç. Dr. Tanrıöğen; projenin jüri üyelerini etkileme nedenleri, gördüğü ilgi ve başarıları için şunları söyledi: “Aslıteks, bu iş birliği ile Respect-Eşit Yarınlar İçin Değişim Projesi’ni başlatarak bir ilke imza atmıştır. Geliştirdikleri düşünceleri çalışanlarına, üniversite yerleşkesinde yer alan Devlet Tiyatroları Sahnesi’ndeki bin kişilik salonda sunma imkânı yakalamıştır. Bölgede, Pamukkale Teknokent üzerinden, üniversite-sanayi iş birliği gerçekleştirerek çalışanlarını düşünce liderine dönüştürmek amacıyla yaratıcı düşünme, konuşma eğitimleri düzenleyip sahneye çıkmaları için organizasyon yapan ve basında yer almasını sağlayan emsal gösterilebilecek başka bir tekstil ya da farklı alanlarda hizmet veren fabrika, proje bulunmamaktadır. Pamukkale Teknokent, sanayi bölgesi ve ilgili diğer tüm kuruluşlar için bölgede işletmenin attığı adım ilk, tek ve örnek oluşturucu niteliktedir. Proje aynı zamanda işletmenin geçmiş çalışmaları ile karşılaştırıldığında da benzersizdir. Geçmişte çalışanlar aldıkları bir eğitimden sonra kendi geliştirdikleri fikirleri başkalarına ilham vermek için sunma imkânı yakalamamıştır.”

“Liderler; etkileyen, takip edilen ve motive eden kişilerdir”

Dr. Tanrıöğen; projenin değeri ve çalışanlar üzerindeki etkisine ilişkin ise şunları söyledi: “Haksızlık ve adaletsizliklerden kendilerini kurtarması için bir kahraman bekleyen 3’üncü dünya ülkeleri ve geleneksel toplumlar için Türkiye’de Denizli OSB’de dört yüz çalışanı olan bir işletmede aslında kahramanın kendileri olduğunu, değişimin yerelden başlayacağını, üstünden astına, en kıdemlisinden en deneyimsizine düşüncenin önündeki perdeyi kaldırmaya ve kendilerini düşünce liderlerine dönüştürmeye fırsat verdiği için bu proje son derece değerli görülmüştür. İşletmedeki çalışanlar, gelecek yıllarda yaratıcı düşünme ve konuşma eğitimlerine katılmak, sahneye çıkmak için şimdiden motivasyon kaynağına dönüşmüş olup beklemeksizin düşünce geliştirmeye başladıklarını ifade etmişlerdir. Liderler; etkileyen, takip edilen ve motive eden kişilerdir. Sahnede iş arkadaşlarını izleyen çalışanların onların yaptıklarının aynısını yapmak istiyor olmaları sahne alanların etkileyen, takip edilen ve motive eden olduklarını gösteren önemli bir kanıttır.”

“Bizleri mutlu etmiştir”

Konu ile ilgili duygu ve düşüncelerini aktaran PAÜ Rektörü ve Pamukkale Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ise şunları kaydetti: “Üreten üniversitemiz Pamukkale Üniversitesi ve Pamukkale Teknokent, göreve geldiğim ilk zamandan bu yana, üniversite-sanayi iş birliği düsturumuz ile üretmeye hızla devam etmektedir. Pamukkale Teknokent ile üniversitemizin öğretim üyesi Z. Meral Tanrıöğen Hocamızın danışmanlığında Denizli’mizin tekstil devlerinden biri olan Aslıteks firması ile yürütülen iş birliğimizin bu altın madalya ile takdir edilmesi, bizleri son derece gururlandırmış olup mutlu etmiştir. Başta ilimiz, üniversitemiz ve tüm ülkemiz adına hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen Aslıteks firması yöneticileri ve yetkililerine, Teknokent yönetimimize ve yönetimine, proje yürütücüsü hocamıza ve tüm proje ekibine teşekkürlerimi sunuyor, başarılarının devamını umuyorum.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER