ESKİ CHP MİLLETVEKİLİNE CUMHURBAŞKANINA HAKARETTEN CEZA

ESKİ CHP MİLLETVEKİLİNE CUMHURBAŞKANINA HAKARETTEN CEZA

Eski Denizli Milletvekili Adnan Keskin, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı - Heyet, hükmün açıklanmasını geri bıraktı

Eski CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin'e, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılandığı davada 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. 

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'ndeki duruşmaya, eski milletvekili Keskin ve avukatı katıldı. Söz verilen Keskin, hakkındaki suçlamayı kabul etmediğini, 76 yaşında olduğunu, daha önceki savunmalarını tekrar ettiğini söyledi. 

Denizli'de Merkezefendi ilçe binasının açılışında yaptığı suça konu konuşmada Cumhurbaşkanı'nı kast etmediğini, konuşmanın başında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Sayın" diye hitap ettiğini savunan Keskin, "Konuşmanın sonunda kesinlikle Cumhurbaşkanı'na hakaret edecek anlamda bir şey söylemedim. Tamamen bir ironiden ibaretti'' dedi. 

Mahkeme heyetinin suça konu metni okuması üzerine Keskin, metnin kendisine ait olduğunu, Cumhurbaşkanı'nı hedef almadığını, tamamen o günkü siyasi gelişmeleri ve konuları değerlendiren konuşma yaptığını ifade etti.

Keskin'in avukatı Mustafa Pelek ise müvekkilinin uzun süre Denizli milletvekilliği, bir dönem Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve CHP Genel Sekreterliğini yaptığını belirterek, suça konu konuşmayı yaptığı gün kendisinin de açılışta bulunduğunu, konuşmada hakaret kastının bulunmadığını savundu. 

Savunmalardan sonra mahkeme heyeti, sanık Keskin'e "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten verdiği 1 yıl hapis cezasını, suçun alenen gerçekleşmesi nedeniyle 1 yıl 2 aya yükseltti. Heyet, sanığın duruşmadaki tutum ve davranışlarını göz önünde bulundurarak cezayı 11 ay 20 güne düşürüp hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başlattığı soruşturma kapsamında, Adnan Keskin hakkında, Denizli'de 2016'da Merkezefendi İlçe Başkanlığı binası açılışında yaptığı konuşmada "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan Denizli 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılmış ve beraat etmişti. 

Mahkemenin beraat kararına savcılığın itiraz etmesi üzerine dosya Antalya Bölge Adliye Mahkemesi'ne gönderilmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER