‘ESKİ DOSTLAR’DAN KARMA RESİM SERGİSİ

Kendilerini ‘Eski Dostlar Grubu’ olarak tanımlayan emekli öğretmenler; Ayşe Canpolat, Elif Aktaş, Ulviye Şenel, Zarife Mersin ve emekli bankacı Işık Erdoğan, eserlerini ‘Eski Dostlar Karma Resim Sergisi’nde sanatseverlerin beğenisine sundu. Ayşe Canpolat’ın 7 yaşındaki torunu Ekin Canpolat’ın da 10 resminin yer aldığı sergi, 11 Ekim’e kadar açık olacak.

Kendilerini ‘Eski Dostlar Grubu’ olarak tanımlayan emekli öğretmenler; Ayşe Canpolat, Elif Aktaş, Ulviye Şenel, Zarife Mersin ve emekli bankacı Işık Erdoğan, yıllardır yaptıkları resimlerini sanatseverlerle buluşturma kararı aldı ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Turan Bahadır Sergi Salonu’nda ‘Eski Dostlar Karma Resim Sergisi’ni oluşturdu. Sergide eski dostların 66 tablosunun yanı sıra Ayşe Canpolat’ın 7 yaşındaki torunu Ekin Canpolat’ın 10 eseri de yer aldı. Serginin açılışına; CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, CHP İl Başkanı Mahir Akbaba, davetliler ve çok sayıda sanatsever katıldı. Sergi; 11 Ekim’e kadar açık olacak.

“DOSTLARIMDAN HEVESLENEREK RESME BAŞLADIM”
Sergiye dair bilgiler aktaran emekli bankacı Işık Erdoğan; “Dostluğumuz çok eskiye dayanıyor. Arkadaşlarımla da sürekli görüşüyoruz. Onlar resim yapıyorlardı. Ben de heveslendim ve resme başladım.  2 buçuk yıldır resimle uğraşıyorum. Eski dostlar olarak resim sergisi açmaya karar verdik. Eserlerimizi sevdiğimiz dostlarımızla paylaşıyoruz” dedi.

“BANA TERAPİ GİBİ GELİYOR”
“Resim yapmayı çocukluğumdan beri seviyorum” diyen emekli öğretmen Ulviye Şenel; şunları söyledi: “Çalışırken resim yapmaya pek vakit bulamadım. Emekli olduktan sonra hobi olarak resim yapmaya başladım. Çok zevkli. Bana terapi gibi geliyor. Dostlarımızla birlikte mutlu bir ortamda resim yapıyoruz.”

“HERKESE RESİM YAPMAYI ÖNERİYORUM”
70 yaşından sonra resme başladığını ifade eden emekli öğretmen Elif Aktaş; “Eski Dostlar Grubumuzla kursta tanıştım. Çok güzel bir dostluk kurduk. Resim yapmak mutluluk ve huzur veriyor. Herkese resim yapmayı öneriyorum. Vakitleri güzel değerlendirmek için, ruhsal yönden iyi hissetmek için resim yapmalılar” diye konuştu.

“SERGİMİZE HERKESİ BEKLİYORUZ”
Sergiye 17 eseriyle katılan emekli öğretmen Zarife Mersin; “İlgisi olan herkes resimle uğraşsın. 3 yıldır resim yapıyorum. Resim yapmaktan çok zevk alıyorum. Eski dostlar olarak sergimizi oluşturduk. Yıllardır verdiğimiz emekleri sanatseverlerle buluşturuyoruz. Sergimize herkesi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“TORUN VE BABAANNE İLK KEZ RESİM SERGİSİNDE BULUŞTU”
Serginin 11 Ekim’e kadar açık olacağını belirten emekli öğretmen Ayşe Canpolat; “2000’li yıllardan beri resim çalışmaları yapıyorum. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında kişisel resim sergimi açtım. Bu sene de dostlarımla karma resim sergimizi oluşturduk. Serginin benim için özel bir anlamı daha var.  Torunumun eserlerine de yer vermiş olmamız. Torun ve babaanne ilk kez resim sergisinde buluştu.  Kendimi gururlu hissediyorum. Sergimize tüm sanatseverleri davet ediyorum” dedi.

MİNİK EKİN’İN RESİMLERİ SERGİNİN İLGİ ODAĞI OLDU
Eski Dostlar Karma Resim Sergisi’nde 10 resmiyle dikkat çeken 7 yaşındaki Ekin Canpolat şunları söyledi: “Resim yapmayı çok seviyorum. Resim yapmaya 2 buçuk yaşında başladım. İlk önce çöp adam çizdim. Sonra ablamdan bakarak kendimi geliştirdim. Bu sergide yer aldığım için çok mutluyum.”

“SANATI VE SANATÇIYI ÖNE ÇIKARAN ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ”
Serginin açılışına katılan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan; “ Sergide emeği geçen, dostlukları kuran, birleştiren bu eserleri oluşturan her bir arkadaşıma çok teşekkür ediyorum. Sanatsız bir milletin olması düşünülemez. Mustafa Kemal Atatürk’ün önemli bir sözü var; ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’  Sanat ve sanatçı çok değerlidir. İkisini de öne çıkaracak çalışmaların Türkiye’de olmasını bekliyoruz. CHP olarak gelecekte bunları daha da öne çıkaran çalışmalar yapacağız” diye konuştu.

“ÜSTÜMÜZE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRİYORUZ”
“Bugün sanata verdiğimiz önemi belirtmenin yanı sıra çok sevdiğimiz üstatların da yanında olmak için geldik” diyen CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, şunları aktardı: “Çok güzel eserler var. Sergiyi keyif alarak gezdim. Denizli’de sanatçıların bu tür etkinliklerine katılmak hepimiz için önemli. Sosyal demokrasinin olduğu, Mustafa Kemal Atatürk’ün bize ‘Eğer bir ülkede sanatçılar yetişmiyorsa o ülkenin geleceği yoktur’ dediği bir ülkede bu tür konularda biz de üstümüze düşen görevi yerine getiriyoruz. Herkesin sergi süresi boyunca gelip bu eserleri görmelerini istiyorum.”

PINAR ÇANKAYA- SERDAR KİRİŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER