ESKİ HÜKÜMLÜ ŞİMDİ DE KOOPERATİF KURDU

ESKİ HÜKÜMLÜ ŞİMDİ DE KOOPERATİF KURDU

Ticari yönden yaşadığı bir sıkıntı nedeniyle 2009 yılında cezaevine girip 2016’da denetimli olarak tahliye olan Mükerrem Güleç, 2017 yılında İŞKUR tarafından Proje Destek Hibesi aldı. M&U adındaki işletmesini kuran Güleç, şimdi de Denizli Organik Solucan Gübresi (DOSGÜB) Kooperatifini kurdu. 
1972’de Denizli’de doğan Mükerrem Güleç, liseyi bitirdikten sonra 17 yaşında evlendi. Evliliği boyunca bir oğlu dünyaya gelen Güleç, 15 yıl sonra eşinden ayrıldı. Butik üzerine kendi işini kuran Güleç, ticari yönden yaşadığı bir sıkıntı nedeniyle 2009 yılında cezaevine girdi; 2016 yılının Eylül ayında denetimli olarak tahliye oldu. 2016 yılı Ekim ayında projesini hazırlayan Güleç, Denizli İŞKUR’a sundu ve proje, 2017 yılı Mart ayında Proje Destek Hibesi İŞKUR tarafından onaylandı. Hibe kapsamında 160 bin solucan, solucan gübre eleği makinesi, solucan üretim kasalarını alan Güleç,M&U adındaki işletmesini kurdu. 160 bin olan solucan sayısı 1,5 yıl içinde 3 milyona ulaştı. Geçen sürede 10 tonu aşkın organik solucan gübresi üretimi yaptı. Ürünlerini Kamu firmalarına ve kendi işini yapan çiftçilere satan Güleç, kazandığı para ile dört büyükbaş hayvan aldı ve hayvanların gübresini de solucan maması olarak kullandı. Organik gübre kullanarak sebze üretimine başlayan Güleç, katma değeri en yüksek olan organik sıvı solucan gübresi üretimine girdi. Antalya’nın; Manavgat, Serik Bölgeleri’nden siparişler almaya başlayan Güleç, Aydın’ın Söke İlçesi’ndeki pamuk üreticilerine de satış yaptı.

DOSGÜB KURDU
Denizli’de bulunan tüm solucan üreticilerini desteklemek amacıyla kooperatif kurmak isteyen Güleç, vakit kaybetmeden çalışmalara başladı ve kent merkezi ve ilçelerdeki üreticilere ulaştı. ‘Gelin birlik olalım, kooperatifimizi kuralım, işimizi çağın gereklerine uygun ve daha kaliteli hale getirelim’ diyen Güleç, Denizli Organik Solucan Gübresi (DOSGÜB) Kooperatifi’ni kurdu. Bir hafta gibi kısa bir sürede 65 üye sayısına ulaştı.  

“UMUDUMU HİÇ KAYBETMEDİM”

Kooperatifin Yönetim Kurulu üyelerini belirlemek ve kooperatif üyelerini aydınlatmak amacıyla Denizli Ticaret Odası'nda toplantı yapıldı. Üyeler; Mükerrem Güleç’i ‘Kooperatif Başkanı’ olarak seçti. DOSKÜB Kooperatifi Başkanı Mükerrem Güleç “Yola ilk çıktığım zamandan bu güne umudumu hiç kaybetmedim, çalışmalarımı büyütmenin ve başkalarına da faydalı olabilmenin hayali ile çalışmalarıma yön verdim. Şuan, başından beri akıl hocam olan Mehmet Levent Kocaalan ile birlikte Girişimcilik eğitimlerine katılıyorum. Eğitimlerde girişimci olmanın, cesaretli olmanın, kendine güvenmenin başarıyı getirdiğini anlatıyorum. İnsanlara bu anlamda yardımcı olabilmek ve onların gözlerinde umut ışığı görmek ise beni daha da mutlu ediyor” dedi.

“BEN İNANDIM, ÇEVREM DE BANA İNANDI”
Cezaevinden çıktığında hiçbir şeyinin olmadığının belirten Başkan Güleç, “Ben inandım, daha önemlisi kapısını çaldığım devlet kurumları, odalar, ailem ve çevrem de bana inandı. Onların desteği ve inancım sayesinde ülkem için çalışıyorum, üretiyorum, ürettiriyorum ve insanlara yardımcı oluyorum.  Bu günlere gelebilmem için kapısını ilk çaldığım ve ilk adımı atmamı sağlayan Denizli İŞKUR’a, yola devam etmemi ve ilerlememi sağlayan Denizli Ticaret Odası Başkanıma, Girişimcilik eğitim hocam Mehmet Levent Kocaalan’a, Çalışma arkadaşım Uğur Bingöl’e, destekleriyle hep yanımda olan devlet büyüklerime ve aileme ne kadar teşekkür etsem az gelir. İyi ki varlar, iyi ki yanımdalar” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER