'ESKİ RAMAZANLAR DEYİNCE EV MAKARNASININ KOKUSU BURNUMA GELİYOR'

'ESKİ RAMAZANLAR DEYİNCE EV MAKARNASININ KOKUSU BURNUMA GELİYOR'

Eski Ramazan aylarını DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne değerlendiren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Çocukluğumuzda Ramazanları köyde yaşadık.Şimdi eski ramazanlar deyince o ev makarnasının kokusu, o eski güzellikler burnuma geliyor” dedi.

Ramazan ayını geride kalırken, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, DRT Denizli ve Denizli Gazetesi ekibine özel eski Ramazan aylarını değerlendirdi. Ramazan günlerini köyde geçirdiklerini belirten Başkan Zolan, “Çocukluğumuzda Ramazanları köyde yaşadık. Ben gece sahurda kalkmak isterdim. Bazen çocuklara anne ve babalar kıyamaz kaldırmazlardı, sabah kalktığımızda kızardık niye kaldırmadınız diye. Ama genellikle sahurda bir makarna vardır, ev makarnası onun kokusuyla gece uyanırdık. Onlar o zaman öne çıkan yiyeceklerdi. Sahurda yanında üzüm hoşafı ile beraber, onlar mutlaka olurdu. Şimdi eski ramazanlar deyince o ev makarnasının kokusu, o eski güzellikler burnuma geliyor. Gerçekten kalktığımızda o sofrada bulunmak o güzelliği yaşamak bizlere ayrı bir tat verirdi. O günden bu güne o güzelliği yaşıyoruz. Tabi oruç tuttuğumuz zaman da akşama kadar koştururduk. Ter içinde,oruç tutacağız diye uğraşırdık” dedi.

“İFTARİYELİK CAMİYE GİTMEK İÇİN EN GÜZEL SEBEPTİ”

Başkan Zolan, çocukluk yıllarındaki Ramazan günlerinde unutamadıklarını şöyle aktardı: “En çok hatırladığım akşam ezanı okunmada iftar olmadan önce köyde camimizin önünde vatandaşlarımız kendi evlerinden mevsimine göre kimisi karpuz kavun getirir kimisi başka yiyecekler getirirdi. Tadımlık olarak ‘iftariyelik’ derdik biz ona. Ezan okunduğunda tüm cemaat oradan bir kaç lokma alırdı, biz de alırdık. Camiye gelmek için de çok büyük güzel bir sebepti o. Akşam namazı kılınır sonra çıktığımızda orada hala iftariyelikler olursa yemeğin kabası alınırdı açlık susuzluk giderilirdi. Daha sonra herkes evine gider esas iftarı yapardı. Belki en sağlıklısı oydu. Tıka basa doymadan bir alıştırma şeklinde. Çocukluğumdaki ramazan dendiğinde bu aklıma geliyor.”

“İFTARI YAPMAK, SAHURA KALKMAK BİZLER İÇİN AYRI BİR ÖNEM ARZ EDİYORDU”

Çocukluğunda iftar sonrasında kılınan teravih namazlarına katıldığını belirten Başkan Zolan; “Teravih namazları aklıma geliyor. Çocukluğumuzda en arkaya biz geçerdik. Birbirimizi iter sonra gülüşmeler olurdu. Tabi bunlar hep güzel şeylerdi. Camiye ayak basmak o cemaatin içerisinde olmak iftarı yapmak sahura kalkmak bizler için ayrı bir önem arz ediyordu. Çok şükür onları biz doyasıya yaşadık. İyi ki yaşamışız. Ailece tüm mahalle olarak köy olarak bir araya gelinirdi” diye konuştu.

Muhammet Karaçay

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221