ESKİ VALİ DEMİR HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ÇIKARILDI

ESKİ VALİ DEMİR HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ÇIKARILDI

Eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) Mülkiye yapılanması soruşturması kapsamında daha önce tutuklanmış ve 7 ay cezaevinde kalmıştı. Demir hakkında hazırlanan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi, tutuklama talebiyle yakalama kararı çıkarıldı.

FETÖ/PDY Mülkiye yapılanması soruşturması kapsamında 13’ü tutuklu 15 şüpheli hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi ile hazırlanan iddianame İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Mahkeme, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve eski Denizli Valisi Abdulkadir Demir hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında 5 Ağustos’ta tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmiş, 3 Şubat’ta da serbest bırakılmıştı.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Emine Koçak tarafından hazırlanan 309 sayfalık iddianame, Başsavcıvekili Önder Yaman tarafından onaylanarak 30. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. İncelemesini tamamlayan mahkeme heyeti, aralarında eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da bulunduğu 13’ü tutuklu 15 şüpheli eski vali ve kaymakam hakkında “Anayasayı ihlâl”, “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ve TBMM’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 7,5’er yıldan 15’er yıla kadar hapis talebiyle hazırlanan iddianameyi kabul etti. Heyet, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir için tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı. Heyet, ilk duruşmanın 23, 24, 25 Ağustos’ta Silivri Ceza ve infaz Kurumları Yerleşkesi karşısındaki duruşma salonunda yapılmasını kararlaştırdı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221