'ESNAF ALEYHİNE OLAN FARKLILIKLARI ORTADAN KALDIRACAĞIZ'

'ESNAF ALEYHİNE OLAN FARKLILIKLARI ORTADAN KALDIRACAĞIZ'

Pamukkale İlçesi Atatürk Caddesi’ndeki esnaflarla bir araya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Adayı Gülizar Biçer Karaca, “Esnaf aleyhine olan farklılıkları ortadan kaldıracağız” dedi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Adayı Gülizar Biçer Karaca, CHP Denizli Milletvekili Adayı Teoman Sancar, Pamukkale İlçe Başkanı Osman Tabu ile birlikte Pamukkale İlçesi Atatürk Caddesi’ndeki esnafları ziyaret ederek; dertlerini dinlediler. Esnafalar ve vatandaşlarla buluşmaktan mutlu olduğunu, onlarla tanımaktan onur ve gurur duyduğunu belirten Karaca “Esnafımızın rahat etmesi, emeğinin karşılığını alması için Esnaf Bakanlığı kurarak, esnafların sorunlarının siyasette geniş yer bulmasına olanak tanıyacağız. Ruhsatlandırma işlemlerinin esnaf odaları tarafından yapılmasını sağlayacağız. Suriyelilerin vergiden ve yasal yükümlülüklerden muaf şekilde iş yaparak haksız rekabet etmesini önleyeceğiz. Sosyal Güvenlik’te norm ve standart birliğini sağlayacağız. Esnaf aleyhine olan farklılıkları ortadan kaldıracağız. Kredi Kefalet Kooperatifleri’ni güçlendirecek, kredi miktarlarını artıracağız. Aynı alanda iş yapan esnafın çarşılar ve sanayi siteleri halinde örgütlenmesine destek olacağız. Ortak malzeme ve hizmet kullanımı ile giderlerini düşüreceğiz. Esnafın kurduğu kümelenme şirketleri ve sosyal işletmelere vergi avantajı sağlayacağız. Tarihi çarşıları özerk yapıya kavuşturacağız. Vergi mükellefiyeti olduğu halde sigorta kayıt ve tescili yapmamış olan esnaf ve sanatkarlara 2008 yılı öncesinde vergi kaydı, şirket ortaklığı veya ziraat odalarına kayıtlı oldukları süreler için de borçlanma hakkı tanıyacağız. Çıraklık ve kalfalık eğitimini birleştirerek kalfaların kısa vadeli sigorta primlerinin de devlet tarafından ödenmesini sağlayacağız. 18 yaşın üzerindeki kalfalara 24 aya kadar uzun vadeli sigorta primleri için kalfalık borçlanması getireceğiz. Meslek lisesi veya çıraklık eğitim merkezlerine devam eden gençleri istihdam eden esnaf ve sanatkarlara vergi indirimi, sigorta primi indirimi gibi destekler sağlayacağız” dedi.

“ESNAFIN KİRA STOPAJINI KALDIRACAĞIZ”
CHP iktidarı ile esnafın artık rahat bir nefes alacağını belirten Sancar, “Esnafın kira stopajını kaldıracağız. Esnafın kira, araç gideri vb. iş yeri masraflarını vergiden düşebilmesini sağlayacağız. Esnafa yıllık ödediği vergi ve prim miktarı kadar sıfır faizli kredi kullandıracağız. Esnafın düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle kira öder gibi dükkan sahibi olmasını sağlayacağız. Gelir dağılımı eşitsizliğini ortadan kaldıran vergi reformunu hayata geçireceğiz. Asgari ücretten alınan vergileri kaldıracağız. Herkesten gücüne göre vergi alacak, vergi gelirleri içinde dolaylı vergilerin payını azaltarak, gelir vergisi dilimlerini gelir adaleti esasına göre yeniden ayarlayacağız. Kurumlar vergisindeki istisnaları gözden geçirecek ve haksızlığa yol açan vergi muafiyet ve istisnalarını kaldıracağız. Vergi cennetlerine kaçırılan kazançları vergilendireceğiz. Kayıt dışı ekonomiyle mücadele edecek, kayıt dışılık oranını hızla düşüreceğiz. Sosyal güvenlik primlerini, gelir idaresi aracılığıyla toplayacağız. Özel sektör ve belediyelerin kamuya olan borçlarını, özellikle SGK’ye olan borçları ile KDV alacaklarını mahsuplaştıracak ve KDV iadelerini kısa süre içinde gerçekleştireceğiz. Üreten, büyüyen hakça bölüşen Türkiye yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. 24 Haziran’da  hep birlikte kazanacağız” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER