'ESNAF KİRA ÖDER GİBİ DÜKKAN SAHİBİ OLACAK'

'ESNAF KİRA ÖDER GİBİ DÜKKAN SAHİBİ OLACAK'

Bozkurt İlçesi’nin Alikurt, Başçeşme, İnceler mahallelerinin ziyaret eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Denizli Milletvekili Adayı H. Teoman Sancar; “Esnafın düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle kira öder gibi dükkan sahibi olmasını sağlayacağız” dedi. 

CHP Denizli Milletvekili Adayı H. Teoman Sancar 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor. Sancar bu kapsamda, Bozkurt ilçesi Alikurt, Başçeşme, İnceler mahallelerinde vatandaşlarla ve esnafla sohbet etti, dertlerini ve sorunlarını dinledi. Sancar” Esnaf Bakanlığı kurarak, esnaf ve sanatkarların sorunlarının siyasette geniş yer bulmasına olanak tanıyacağız.  Ruhsatlandırma işlemlerinin esnaf odaları tarafından yapılmasını sağlayacağız.  Suriyelilerin vergiden ve yasal yükümlülüklerden muaf şekilde iş yaparak haksız rekabet etmesini önleyeceğiz. Sosyal güvenlikte norm ve standart birliğini sağlayacağız. Esnaf aleyhine olan farklılıkları ortadan kaldıracağız. Esnafın kira, araç gideri vb. iş yeri masraflarını vergiden düşebilmesini sağlayacağız. Esnafa yıllık ödediği vergi ve prim miktarı kadar sıfır faizli kredi kullandıracağız. Esnafın düşük faizli ve uzun vadeli kredilerle kira öder gibi dükkan sahibi olmasını sağlayacağız. Kredi Kefalet Kooperatifleri’ni güçlendirecek, kredi miktarlarını artıracağız. Aynı alanda iş yapan esnafın çarşılar ve sanayi siteleri halinde örgütlenmesine destek olacağız. Ortak malzeme ve hizmet kullanımı ile giderlerini düşüreceğiz. Esnafın kurduğu kümelenme şirketleri ve sosyal işletmelere vergi avantajı sağlayacağız” ifadelerini kullandı. 

“TARİHİ ÇARŞILARI ÖZERK YAPIYA KAVUŞTURACAĞIZ”
“Tarihi çarşıları özerk yapıya kavuşturacağız” diyen Sancar şunları aktardı: “Vergi mükellefiyeti olduğu halde sigorta kayıt ve tescili yapmamış olan esnaf ve sanatkarlara 2008 yılı öncesinde vergi kaydı, şirket ortaklığı veya ziraat odalarına kayıtlı oldukları süreler için de borçlanma hakkı tanıyacağız. Çıraklık ve kalfalık eğitimini birleştirerek kalfaların kısa vadeli sigorta primlerinin de devlet tarafından ödenmesini sağlayacağız. “

“CHP İKTİDARI İLE HERKES HAK ETTİĞİ DEĞERİ ALACAK”
Tek adam rejimi altında Türkiye ekonomisinin büyüme ortalamasının gelişmekte olan diğer ülkelerin gerisinde kaldığını vurgulayan Sancar; “Türkiye’nin dış borç stoku 450 milyar Dolar’ı aşmıştır. Özel firmaların birikmiş döviz borçları ve yüksek cari açık nedeniyle döviz kurları sürekli artarken, ülkemiz yüksek faiz ve yüksek kurdan oluşan karanlık bir döngünün içine çekilmektedir. AKP’nin rant ekonomisi bir avuç zengin yaratırken, milyonları yoksulluğa mahkum etmiştir. Ekonominin dengelerini bozan Saray rejimi plansız ve günübirlik müdahaleleriyle Türkiye’yi bir krize sürüklemekle kalmamış, aynı zamanda dolaylı vergilere yaslanarak gelir dağılımındaki adaletsizliği pekiştirmiştir. Biz adalet istiyoruz. Esnafımızın ve vatandaşımızın hak ettiği değeri görmesini istiyoruz. CHP iktidarı ile herkes hak ettiği değeri alacak” diye konuştu. 

HABER MERKEZİ

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER