'ET 24 SAAT DİNLENDİRİLMELİ'

 'ET 24 SAAT DİNLENDİRİLMELİ'

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Denizlililerin sindirimsonunu yaşamamak için uyarılarda bulunan Özel Denizli Tekden HastanesiGastroenteroloji Uzmanı Dr.Kemal Kul; kırmızı et tüketiminin arttığına dikkatçekerek, “et 24 saat dinlendirilmeli” dedi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. Denizlililerkurbanlık ve bayramlık telaşı yaşarken, Özel Denizli Tekden HastanesiGastroenteroloji Uzmanı Dr.Kemal Kul, açıklama yaptı. Yaklaşan KurbanBayramı'nda sindirim sorunu yaşamamak için Denizlililerin dikkat etmesigerekenleri anlatan Dr. Kul, “Bayramda kırmızı et tüketimi artıyor. Etinsindirimi kolaylaşması açısından mutlaka 24 saat dinlendirilmelidir.  Öğle saatlerinde eti tüketilmesi, mutlakakahvaltı yaptıktan sonra yapmak gerekiyor” diye konuştu.

“YENİ KESİLEN ET SERT OLDUĞUNDAN SİNDİRİMİ ZORDUR”

Kurban Bayramı’nda halkın beslenme düzeninde kırmızı ettüketiminin artmasıyla değişiklik olduğunu söyleyen Dr. Kul, beslenmedüzenlerinde oluşan değişikliklere karşı mutlaka önlemler alınması gerektiğinevurgu yaptı. Kırmızı etin sindirimi zor ve uzun süren bir yiyecek olduğunubelirten Uzman Dr. Kul, şöyle devam etti: “Kurban eti yemeden önce mutlakakahvaltı yapılmalıdır. Aç halde sindirimi zor olan etin tüketimi midedehazımsızlık ve ağrı şikâyetlerine yol açar. Öğünlerde de aşırı besintüketmemeye gayret edilmelidir. Az ve sık beslenmeye dikkat edilmelidir. Kurbaneti kesildikten hemen sonra tüketilmemelidir. Yeni kesilen et sert olduğundansindirimi zordur.”

“KIZARTMA VE KAVURMA YERİNE HAŞLAMA TERCİH EDİLMELİDİR”


Kurban etinin haşlanarak tüketilmesinin sindirim sistemiiçin daha uygun olduğunu açıklayan Dr. Kul; “Kızartma ve yağlı yiyeceklerdenuzak durmalıyız. Kızartma ve kavurma yerine haşlama tercih edilmelidir. Bu türyiyecekler, öncesinde hiç reflüsü olmayan insanlarda bile reflü meydanagetirir. Öncesinde reflü hastalığı olan bireyler, mutlaka doktorlarınınönerdiği asit azaltıcı ilaçları kullanmaya devam etmelidir. Hızlı yenilen veağır bir öğün sonrası da midede besinlerin öğütülmesi zorlaşır ve mideboşalması yavaşlar. Et yemeklerinin akşam saatlerinde değil, öğlen yenilmesine,akşam yenecek ise erken saatlerde yenmelidir. Böylece reflü ve sindirimproblemleri daha az olacak ve daha kaliteli bir uyku uyumak mümkün olacaktır.Yemek sonrası ise erkenden yatıp, uyumak reflüye neden olabilir. Kurbanetlerinin az pişmiş halde tüketilmesi de bağırsaklarda parazitlerin oluşmasınaneden olabilir. Özellikle gebeler, yaşlılar ve çocuklar çiğ et tüketmemelidir”ifadelerine yer verdi.

BU RAHATSIZLIKLARI OLANLAR DİKKAT!

Ayrıca dengesiz kırmızı et tüketiminin sindirim güçlüğü,mide ağrısı, mide krampları, şişkinlik ve reflü gibi sindirim sistemi gibi sağlıksorunları oluşturacağını bildiren Dr. Kul, bayram ziyaretlerindeki ikramlardaise; çay, kahve ve asitli yiyeceklerin tüketiminde aşırıya kaçılmamasıgerektiğini, ayran, meyve suyu gibi içecekler tüketilmesinin daha uygunolacağını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER