Etiz: “Denizli'de 154 toplanma alanı var”

Denizli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şubesi işbirliğinde düzenlenen ‘AFAD’ın Gözüyle Denizli ve Deprem’ seminerine konuşması olarak katılan AFAD İl Müdürü Etiz, “İlimizde 154 adet toplanma alanı var. E-devlet üzerinden her vatandaşımız bu yerleri öğrenebilmektedir” dedi.

Deprem bölgesinde yer alan Denizli, 2019 yılında 2 büyük depremle sarsıldı. 20 Mart’ta Acıpayam’da 5,5, 8 Ağustos’ta da Bozkurt’ta 6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Konuyla ilgili Denizli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şubesi tarafından ‘AFAD’ın Gözüyle Denizli ve Deprem’ adlı seminer yapıldı. AFAD İl Müdürü Ali Etiz’in konuşmacı olarak yer aldığı seminere; Denizli AFAD Müdürü Ali Etiz ve İMO Denizli Şube Başkanı Şevket Murat Şenel’in yanı sıra inşaat mühendisleri de katıldı. Seminer öncesinde konuşan İMO Denizli Şube Başkanı Şevket Murat Şenel, Denizli’nin bir deprem bölgesi olduğunun altını çizerek, “Bazı ilçelerimiz geçmişte de deprem üretti ve fayların hemen üzerinde bulunuyor. Roma ve Bizans dönemi tarihsel kayıtlarda bu bilgiler yer alıyor. Deprem ara ara, dönem dönem kapımızı çalıyor. Acıpayam, Bozkurt ilçelerinde deprem yaşadık hemen ardından İstanbul’da 5,8 büyüklüğünde bir deprem yaşadık. Bunlar bizim tatbikatlar yapmamıza, nerede eksiklerimiz var bunları görmemize vesile oluyor. Depremlerin sonuçları bir kırsal bölge ile şehir merkezinde aynı olmuyor. Kırsalda bir, iki katlı binalar varken, şehir merkezlerinde bu durum 8,9 katlarda hatta daha katlı yerleşim yerleri bulunmaktadır.  Denizli merkezde yaşanacak bir depremin daha ağır hasarlar ortaya çıkaracağına inanıyoruz. Biz İnşaat Mühendisleri Odası olarak ilçelerimize gidip çalışmalar yaptık. Resmi binalarda gözlemler gerçekleştirdik. Bu konuda AFAD ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz bizlerin yanında yer aldı. AFAD sahada resmi bilgileri topladı, halkın yanında olarak onlardan son durumlarını öğrendi. AFAD depremi birebir yaşayan kurum. Denizli toplanma alanları olarak İstanbul’dan bile daha iyi durumda. Eldeki rakamlar bunu gösteriyor. Jeoloji Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri depremin birer paydaşlarıdır. Acıpayam depremi bizlere zeminin ne kadar önemli olduğunu gösterdi ”diye konuştu.

“ACIPAYAM’DAKİ SÜREÇ ARTIK HUKUKİ OLARAK DEVAM EDİYOR”

Yaşanan depremler ilgili konuşan Denizli AFAD Müdürü Etiz, “İlimizde bu yıl içerisinde iki deprem meydana geldi. AFAD bu süreçte iyileştirme çalışması, hasar tespit çalışması yaptı. Süreç hala işliyor. En yakın zamanda afet konutlarını yapılıp teslim edilecek. Bu süreçten sonra biz durumu AFAD olarak tüm Sivil Toplum Kuruluşları, İMO ve halk ile birlikte yürüteceğiz.  AFAD bu yıl 10. yılını kutluyor. AFAD, Afet öncesi arama kurtarma, afet sırasında yapılacaklar, afet sonrasında iyileştirme gibi 3 ana bölümde çalışma yapıyor. Bizim en çok çalışacağımız konu afet öncesi. Halkı bilinçlendirmek, farkındalık yaratmak çok önemli.  Acıpayam’daki süreç artık hukuki olarak devam ediyor. 60 gün süre verildi. 23 Kasım’da bu süreç bitecek. Konutlar yapılıp vatandaşlara teslim edilecek.  İlimizde 154 adet toplanma alanı var. E-devlet üzerinden her vatandaşımız bu yerleri öğrenebilmektedir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2019, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER