‘Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’nın finalistleri belli oldu

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından, bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’nın 10 finalisti belirlendi.

‘Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’nın finalistleri belli oldu

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) tarafından, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğü ve T.C. Ticaret Bakanlığı desteği ile bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’nın Finalist Mülakat ve Bilgilendirme Toplantısı, Pamukkale’de gerçekleştirildi. DENİB Tasarım Yarışması Komite Başkanı Mukaddes Başkaya, DENİB Tasarım Yarışması Komite Üyeleri Bekir Serdar Mutlubaş ve Selim Yaymanoğlu, Yarışmanın Kreatif Direktörü Uğurkan Erez ve DENİB yetkililerinin hazır bulunduğu toplantıda, online elemede belirlenen ilk 20 proje değerlendirildi. 20 projenin sahipleriyle birebir yapılan mülakatlar sonunda yarışmanın 10 finalisti seçildi. İkinci gün yapılan toplantıda ise değerlendirme sonunda ilk 10 finalist ile mentörlerin eşleştirilmesi, atölye çalışmaları ve üretim aşamasında destek verecek üye firmalar hakkında görüşmeler yapıldı.

Toplantıda konuşan DENİB Tasarım Yarışması Komite Başkanı Mukaddes Başkaya, 7’ncisini düzenlediğimiz Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’nda her yıl çıtayı daha da yukarıya taşıdıklarını belitti. Bu yıl da yarışmaya başvuru yapan 200’ün üstünde tasarımcıdan ilk 10 finalisti belirlemekte çok zorlandıklarının altını çizen Başkaya, her yıl daha da güzel başarılı projeler aldıklarını dile getirdi. Bunun heyecan verici olduğunu dile getiren Başkaya, sektöre tasarımcı yetiştirmede umut vadettiğini belirtti. Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması özelde Denizli olmak üzere, Türkiye genelinde ev ve plaj giyimi sektörünün ihracatını arttırmak, ev ve plaj giyimi sektöründe yeni tasarımcılar yetiştirilmesini teşvik etmek, sektördeki motivasyon, iş birliği ve dayanışmaya katkıda bulunmak amacıyla yapıldığını sözlerine ekleyen Başkaya, yarışma ile birlikte, 2023 İhracat Stratejisi kapsamında ülkemizde Ar-Ge ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşecek altyapıyı oluşturmak için önemli bir adım atıldığını da vurguladı.

İŞTE 10 FİNALİST!

Final gecesi 01 Kasım 2019 tarihinde düzenlenecek yarışmanın finalistleri alfabetik sırayla; Ayşe Nur Gündüz, Ayşe Sara Arslan, Emir Kırmızı, Gizem Nur Bağ, Habibe Çakır, Hasancan Meşelik, Hilal Karakaş, Mihriban Bertan, Simge Çetiner, Şerife Eliz Uzer olarak açıklandı. Finalistler, 7. Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’nda birincilik ödülü 15 bin TL, ikincilik ödülü 10 bin TL, üçüncülük ödülü 7 bin 500 TL, jüri özel ödülü 5 bin TL için yarışacaklar. Ayrıca dereceye girenlere; endüstriyel tasarım patent tescil imkanı, online İngilizce eğitimi, staj imkanı ve yurt dışı tasarım eğitimi bursu imkanı kazanacak.

BU YILKİ TEMA; ‘DOĞAYA DOKUNUŞ’

Bu yıl ‘Doğaya Dokunuş’ temasıyla gerçekleştirilen yarışmanın finale kalan 10 projenin tasarımlarının dikimi ve koleksiyon haline getirilmesinde, Denizli tekstil firmaları tarafından üretilen ve ihracatı yapılan ürünlerde kullanılan havlu dokuma, bez dokuma ve örme kumaş çeşitlerinden materyallerin ve baskı-boya çalışmalarının kullanılması amaçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2019, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER