EVTEKS FUARI 24. KEZ KAPILARINI AÇTI

EVTEKS FUARI 24. KEZ KAPILARINI AÇTI

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 2’nci büyük Ev Tekstili Fuarı EVTEKS, ‘APRIL EFFECT-Nisan Etkisi Konumlaması’ ve ‘Büyüleyici’ 2019 trend konseptiyle 24’üncü kez kapılarını dünyaya açtı. Fuara Denizli’den katılan 90 firma damga vurdu. 

Ekonomi Bakanlığı ve KOSGEB tarafından desteklenen sektörün güçlü örgütü Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD)’ın işbirliği ile CNR Expo tarafından düzenlenen EVTEKS Fuarı 24’üncü kez kapılarını dünyaya açtı. Sahip olduğu güçlü ve büyük kapasite ile ev tekstilinin her alanını, 23 yıldır Mayıs ayında bir araya getiren EVTEKS Fuarı, bu yıl 24-28 Nisan 2018 tarihleri arasında CNR EXPO’da ziyarete açık olacak. 2 bini aşkın markanın stant açtığı fuarda, ünlü tasarımcılar 2019 ev tekstili trendlerini sergileme fırsatı buluyor. Türk ev tekstili üreticilerini ve dünya tekstilcilerini bir araya getiren fuara; Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, İstanbul Valisi Vasip Şahin, TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın ve CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu, DENİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı Mustafa Koltuksuz, Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Selim Kasapoğlu, sektörün ihracat birlikleri ve oda başkanlarının yanı sıra sektör paydaşları katıldı. 

 


EVTEKS 2018’DE HEDEF: 150 BİN ZİYARETÇİ
EVTEKS Fuarı, bu yıl 160 bin metrekarelik alanda, bin’den fazla marka ile 120 ülkeden, 150 bin ziyaretçiyi ağırlamayı hedefliyor. Ziyaretçiler fuar süresi boyunca; özel olarak hazırlanan trend alanında Nelly Rodi 2019 tasarım trendlerini ve bini aşkın markanın stantlarında 2019 yılı koleksiyonlarını görebilecekler. ‘Design Seminars by EVTEKS’ programı kapsamında düzenlenen eğitim seminerlerinde bu yıl 25-26-27 Nisan tarihlerinde toplam 14 oturum gerçekleşecek. Birbirinden değerli birçok tasarımcı ve akademisyenin eğitim vereceği seminerler tasarımcıları, öğrencileri, marka yetkililerini ve alıcıları ağırlayacak.

“DOĞANIN NİSAN AYINDA YENİDEN DOĞMASINDAN İLHAM ALDIK”
Fuarın açılış konuşmasını TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın yaptı. Başkan Aydın; “Bu sene EVTEKS’te sizlerin de fark ettiği önemli bir yenilik var. EVTEKS artık, tüm dünya tekstilcilerinin ajandasında EVTEKS APRIL olarak yerini almaya başladı. Özellikle fuarımızın ‘tasarım ağırlıklı bir trend fuarı algısını pekiştirmek’ ve aynı zamanda dünyadaki tasarım sonrası üretim süreçlerine zamanında dahil olabilmek amacıyla fuarımızın değişen tarihi ve APRIL EFFECT konumlandırması, gücümüzü ve algımızı çok daha ileriye götürecek şekilde planlandı. Doğanın Nisan ayında yeniden doğması, canlılık içinde, heyecanla, taptaze bir şekilde yenilikler sunması bize ilham verdi. Çünkü biz de baharın en güzel ayı olan Nisan’da, dünyaya yeni sezonun trendlerinden oluşan dev tasarım koleksiyonları sunuyoruz” dedi. 

“EV TEKSTİLİ DENİLİNCE DENİZLİ ÖNE ÇIKTI”
Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise 2’nci büyük Ev Tekstili Fuarı EVTEKS 2018’de 90 firma ile 94 stantta yer alan Denizli ise fuara damga vurdu. Fuarda konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin; “Burada tekstil ve ev tekstili denilince Denizli öne çıktı. Bir hatıramı paylaşmak istiyorum. Sene 1987; Babadağ diye bir ilçe yeni kuruluyor. Biz de Çal Kaymakam Vekili olarak Babadağ’ın ilçe oluş törenine iştirak için gittik. Bir köyün ilçe oluşu tarihi dönüşümdür. Ben bunu kendi ilim olan Bayburt’un ilçeden il olmasından biliyorum. Orada da öyle bir hava bekliyordum. Ama gittim tören sırasında bile çıkrık seslerinden durulmuyor. İnsanlar sürekli üretiyorlardı. Babadağ kayalık, tepelik bir yerde. O küçücük yerde bile çıkrık sesinden durulmuyordu. Babadağlılar sürekli bir şeyler üretiyorlardı. O zaman için orada 3 tekstil fabrikası vardı. Bugün Denizli’nin bu noktaya gelişi tesadüf değildir. Bizim ülkemizin de tekstilde ve diğer sektörlerde bu noktaya gelişi tesadüf değildir. Kendine güvenin, kendine inanmanın, uluslararası tecrübenin ve cesaretin yansımasıdır. Biz daha yolun başındayız kat edeceğimiz mesafe çok, bunu da başarabilecek güçteyiz” diye konuştu. 

 “DENİZLİ’Yİ TEBRİK EDİYORUM”
Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin ise yaptığı konuşmada; “Denizli fuarda. Ev tekstilinde, havlu ve bornoz yüzde 34’le 1’inci sırada yer alıyor. Yani ev tekstilinde yaklaşık 3 milyar ihracatımız var. Bunun yaklaşık 850 milyonu havlu bornozdan gelmiş. Bu başarının sırrı da burada. Milletvekili, Büyükşehir Belediye Başkanı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı da burada. Demek ki birlik olunca, isteyince oluyor. Ben Denizli’yi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı. 

 “MARKALAŞMA ÇOK ÖNEMLİ”
DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Hüseyin Memişoğlu şunları aktardı: “Fuarlar insanların ürünlerini direk sergileyebildiği buluşma noktalarıdır. Dünyada EVTEKS fuarı iki tane oluyor; biri Heimteks biri Hometeks. Heimteks Fuarı’nın 70 yıllık bir geçmişi var. Fuarın başındayız. Her sene bu işi daha iyi öğrenip genişletiyoruz. Artık marka firmanın önüne geçmiş durumda. Bizim sektörümüzün geleceği için markalaşma çok önemli. Marka oldukça malımızın değeri daha çok artıyor.”

“STANTLARDAKİ ÜYELERİMİZ MUTLU”
Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci ise şu ifadeleri kullandı: “Fuara yoğun bir ilgi var. Bu da sezonun canlı geçeğeni gösteriyor. Stantlarda üyelerimizle yaptığımız görüşmelerde mutlu olduklarını görüyoruz. Fuarlar bunun için var. Fuarlar sayesinde ürünleri daha fazla kişiye tanıtma fırsatı yakalıyorlar.”

“DENİZLİ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR VE GELİŞİYOR”
 “Hem istihdam hem de ülke ekonomi acısından çok önemli bir fuar” diyen Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “140 yabacı firmanın standı var. Denizli olarak stant anlamında ilk 3 ilin içerisindeyiz. Yoğun bir katılım sağladık. Türkiye’nin kalkınması, büyümesi ve ihracatın artması konusunda tüm kamu, sivil toplum kuruluşlarının beraber olduğunu gösterdik. Ama ülke açısından bakıldığında Denizli damgasını vurdu. Havlu ve bornozda Türkiye’de birinci olmak onur ve gurur veriyor. Denizli her geçen gün büyüyor ve gelişiyor.”

“TEKSTİLDE İLK 3’TE DENİZLİ VAR”
Türkiye’de tekstil anlamında bakıldığında; ilk 3 il içerisinde Denizli’nin yer aldığını vurgulayan AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin; “Denizli tekstil sektörüne yüksek istihdam sağlayan büyük bir alandır. Bu gün sigortalı olarak 160 bin kişi çalışıyorsa bunun yarısı tekstil sektöründe. Tekstil hem Türkiye hem de Denizli için çok önemli. Hammaddemiz, pamuğumuz yetmediği halde yurtdışından alıyoruz, üretiyoruz ve dünyaya satıyoruz” dedi.

“DENİZLİ İLE NE KADAR GURUR DUYSAK AZ”
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan; “Fuara bir çok şehirden katılım var ancak fuara Denizli damga vurgu. Ev sahibi gibiyiz. Denizlimize ne kadar teşekkür etsek az. Buraya katılan iş adamlarımızla stantlarımızı tek tek ziyaret ediyoruz. Denizlimiz üretmeyi seven, tükettiğinden daha fazlasını üreten ve satın aldığından daha fazlasını satan; kalite anlamında en üst seviyede bir şehirdir. Onun için Denizli ile ne kadar gurur duysak azdır diye konuştu. 

“DAHA DA YOĞUN BİR KATILIM OLACAĞINA EMİNİZ”
Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı Mustafa Koltuksuz ise; “Sabahtan beri hem üyelerimizle hem de Denizli firmalarımızla dolaşıyoruz. Oturmak bile istemiyoruz. Sadece dolaşıyoruz. Çünkü oturduğumuz zaman onların gününden çalmış oluyoruz. İlk gün olmasına rağmen gayet güzel bir katılım söz konusu. Sonraki günlerde daha da yoğun bir katılım olacağına eminiz” ifadelerini kullandı. 

TOLGA ALP DÜZGÖREN- MEHMET ÜNLER 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER