F-35'LER SUNUMUNDA PAMUKKALE DE VARDI

F-35'LER SUNUMUNDA PAMUKKALE DE VARDI

Türkiye yeni savaş uçağı F-35'lerine kavuştu. F-35'ler için ABD'nin Teksas Eyaletinde teslim töreni düzenlendi. Teslim töreninde Türkiye’den görüntülerin yer aldığı sunumda Pamukkale de vardı.
Türkiye'nin ilk F-35A uçağının teslim töreni ABD’nin Teksas - Fort Worth'de yer alan Lockheed Martin tesislerinde düzenlendi. Törene Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Serdar Demirel ve Tümgeneral Reha Ufuk Er katıldı. Düzenlenen törende Türkiye’den görsellere yer verilirken, o görsellerde Pamukkale de yer aldı.

100 ADET F-35 ALINACAK, İLK 30 UÇAK İÇİN SİPARİŞ VERİLDİ
Türkiye, Hava Kuvvetleri Komutanlığının yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak üzere 1999'da Müşterek Taarruz Uçağı (F-35) Projesi'ne ortak ülke olarak katıldı. Hava filosu için 100 adet F-35 uçağı temini planlanırken, ilk 30 uçak siparişi verildi. 18-0001 kuyruk numarasıyla teslim alınacak ilk F-35 uçağı, pilot eğitimlerinde kullanılmak üzere Arizona'da yer alan Luke Hava Üssü'nde görevlendirilecek. Türkiye'de F-35 uçaklarının konuşlandırılacağı, pilot ve bakımcı eğitimlerinin gerçekleştirileceği Entegre Eğitim Merkezi'ne de ev sahipliği yapacak ilk üs olan Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı'nın aktivasyon çalışmaları da devam ediyor.

İLK F-35 TÜRKİYE'YE TESLİM EDİLİYOR

Pentagon, ABD senatosunun kararına rağmen 2 adet F-35 savaş uçağının Türkiye'ye teslim edileceğini açıklamıştı. F-35'leri teslim alacak heyet F-35'lerin ana üreticisi Lockheed Martin üssüne geldi. İlk uçakların Kasım 2019'da Türkiye'ye gelişinin ardından 2020 yılında burada eğitim faaliyetlerine başlanacak. F-35 geliştirme programına 9 ülke ortak. ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Kanada, Avustralya, Danimarka ve Norveç ile birlikte Türkiye'de ortaklar arasında yer alıyor. Bu ülkelerden Kanada, Danimarka ve Türkiye haricindekiler uçakları teslim almaya başladı. Bu 9 ülke arasında yer almayan Japonya, Güney Kore ve İsrail'de yabancı askeri satışlar kapsamında jetlerden teslim aldı.

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER