FETÖ'NÜN KADIN YAPILANMASI DAVASINDA KARAR

Denizli'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) kadın örgütlenmesine yönelik davada yargılanan 24 sanıktan; 11'ine 1 yıl 6 ay 22'şer gün ile 7 yıl 15'er ay arasında değişen hapis cezası verildi.

FETÖ'NÜN KADIN YAPILANMASI DAVASINDA KARAR

Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesince Denizli Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan 14 sanık ile avukatları katıldı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre; dava kapsamında aranırken Antalya'da geçen ay yakalanan F.N. Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile alınan ifadesinde, hakkındaki iddiaları kabul etmediğini söyledi. Tanıklardan Ş.A'nın kendisi hakkında örgütün Denizli ‘il ablası’ olduğu yönündeki beyanının doğru olmadığını öne süren F.N., “İddianameyi az özce aldık. Hakkımdaki suçlamaları inceleme fırsatım olmadı. Daha önce bana tebliğ edilen iddianame yanlışmış. Savunma yapmak için süre talep ediyorum” dedi. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak isteyip istemediği sorulan F.N. etkin pişmanlıktan yararlanmak istemediğini, eşinin de tutuklu olduğunu, 2 kız çocuğu olduğunu belirterek, tahliyesini talep etti.

“GEÇİMİMİ SAĞLAMAK İÇİN O KURUMLARDA ÇALIŞTIM”
Tutuksuz yargılanan sanıklardan A.D., kendisi hakkında ‘bölge talebe mesulü’ olduğu iddialarını kabul etmeyerek, “Geçimimi sağlamak için o kurumlarda çalıştım. Sonucun böyle olacağını bilseydim çalışmazdım. İddia makamının iddialarını kabul etmiyorum. Beraatimi talep ediyorum” diye konuştu. Etkin pişmanlıktan yararlanan tutuksuz sanıklardan A.B. de örgütle alakasının olmadığını öne sürerek, "Yurt müdürü olarak görev yaptım. ByLock programını kullandım. Kız yurdunda çalışıyordum. Şahsi işlemlerim için kullanmadım. Kız öğrencilerin hastalık gibi herhangi bir sıkıntısı olduğunda buradan haberleşmeyi sağlamak için kullandım” diye savunma yaptı.

KARAR AÇIKLANDI
İddia makamı, geçen duruşmada verdiği esas hakkındaki mütalaayı tekrarladığını belirterek, yeni yakalanan F.N. ile diğer firari sanıkların dosyasının ayrılmasını talep etti. İddia makamının esas hakkında verdiği mütalaaya karşı savunmalarını yapan sanıklar ve avukatları, suçlamaları kabul etmedi, beraat talebinde bulundu. Sanıklar ve avukatlarının son sözlerinin alınmasının ardından duruşmaya bir süre ara veren mahkeme heyeti, daha sonra kararını açıkladı. Sanıklardan A.D.'ye 7 yıl 15 ay hapis cezası veren mahkeme heyeti, 10 sanığa da 1 yıl 6 ay 22'şer gün ile 7 yıl 6'şar ay arasında değişen hapis cezası verdi, 3 zanlının beraatine hükmetti.

DURUŞMA 28 EYLÜL'E ERTENLEDİ
Firari sanıklar A.A., E.A., E.Ç., E.Ç., F.U., H.Ö., S.Y., S.E.D. ve Y.C. hakkındaki kamu davasının dosyadan ayrılması ve haklarındaki yakalama kararının infazının beklenmesini kararlaştıran mahkeme, örgütün ‘gaybubet evi’ olarak bilinen ‘hücre evi’nde 13 Haziran'da yakalanan F.N. hakkındaki duruşmayı 28 Eylül'e erteledi. Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ'nün ‘abla’ tabir edilen kadın yapılanması içerisinde aktif rol aldıkları öne sürülen 24 sanık hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan dava açılmıştı. (AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER