'FETÖ; REKTÖR HOCAYI ODAYA KİLİTLEMİŞ'

'FETÖ; REKTÖR HOCAYI ODAYA KİLİTLEMİŞ'

PAÜ’nün eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı: “2011 yılında yapılacak rektörlük seçimleri için örgüte mensup olduğunu tahmin ettiğim biri beni odasına çağırıp, kapıyı kilitledi ve Listeyi belirleme karşılığında beni desteklerini söyledi”  dedi.

Denizli’de FETÖ/PDY’nin Pamukkale Üniversitesindeki (PAÜ) yapılanmasına yönelik davanın ilk duruşması başladı. Davada 54 sayfalık savunma yapan PAÜ’nün eski Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, “2011 yılında yapılacak rektörlük seçimleri için örgüte mensup olduğunu tahmin ettiğim biri beni odasına çağırıp, kapıyı kilitledi. Bana, ‘seni destekleyeceğiz bu seçimde ama listeyi biz belirleyeceğiz’ dedi.

FETÖ/PDY’nin Pamukkale Üniversitesindeki yapılanmasına yönelik açılan davanın ilk duruşması başladı. EGS Kültür ve Kongre Merkezi yanında bulunan fuar kompleksi bünyesinde yer alan salonda yeni açılan 5’nci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) eski rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın savunması alındı. 73’ü tutuklu olmak üzere toplam 115 sanık hakim karşısına çıkarıldığı davanın iddianamesinde, Bağcı’nın örgütün üniversitedeki yapılanmasına izin verdiği ileri sürüldü. Bağcı, mahkemedeki savunmasında itirafçı olduğunu kabul etmedi ve savcı ile görüşmesinin ‘sohbet’ şeklinde geçtiğini ileri sürdü.

Bağcı, mahkemeye sunduğu 54 sayfalık savunmasını yaklaşık 6 saatte yaptı. Bağcı, FETÖ’nün il imamı Mehmet Boz ile görüştüğü yönündeki iddialarına yanıt verdi. Bağcı, Mehmet Boz ile görüştüğü iddialarının gerçek dışı olduğunu ileri sürdü. 17/25 Aralık sonrası paralel yapıya ya da örgüte mensup oldukları kanaati edindiği kişileri tasfiye ettiğini ileri süren Bağcı, “İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Yılmaz ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin Özçelik’i rektör yardımcısı olarak atadım. Seçimlere bir ay kala paralel yapı benim hala diplomalara başı açık fotoğraf istediğim yönünde haberler yaparak, eski rektör Ardıç dönemindeki belgelerle kumpas kurdular. Bunu tüm dünyaya duyurdular” diye konuştu.

“2011 YILINDA REKTÖRLÜK SEÇİMLERİNDE
 BENİ GİZLİ BİR ODAYA ÇAĞIRDILAR”


Kendisinin 2011 yılında rektör adayı olduğu süreç ile ilgili konuşan Bağcı, “2011 yılında yapılacak rektörlük seçimleri için örgüte mensup olduğunu tahmin ettiğim biri beni odasına çağırıp, kapıyı kilitledi. Bana, ‘seni destekleyeceğiz bu seçimde ama listeyi biz belirleyeceğiz’ dedi. Ben de böyle bir şeyi kabul etmeyeceğimi söyledim ve kapıyı kapatıp odadan çıktım” diye konuştu.

“17/25 ARALIK’TAN SONRA ÖRGÜTÜN
ELEMANLARIN TASFİYE ETTİM”


17-25 Aralık’tan sonra örgütün devlet ile giriştiği çatışmanın ardından, cemaatin birçok kadrosunu görev aldığını ileri süren Bağcı, geri çekiliyor görüntüsü verdiği iddialarına da kabul etmediğini savundu. Bağcı, “Bu süreçten sonra rektör yardımcıları Hüseyin Kaplan ve Ali K.’yı istifa ettirdim. Prof. Dr. Ahmet Ç.C., Prof. Dr. Hasan H., Prof. Dr. Hüsamettin D. ve Doç. Dr. Şevket C.’nin istifalarını istedim. Akrabam olan Ali K.’yı görevden aldıktan sonra, kendisine çok güvendiğim için başhekimliğe getirdim. Kendisi rektör yardımcılığını da istememişti, başhekimliği de istemeyerek kabul etti. Bir süre sonra istemediği görevi yapmaması için mecburen görevden aldım. Vekaleten yaptığım tüm atamalar YÖK onayıyla yapılmış atamalardır. Tanık Ferhat A.’ın iddia ettiği gibi ‘Beni FETÖ’cüler getirdi’ gibi bir söz söylemedim” savunmasını yaptı.

15 Temmuz sonrasında bütün üniversite dekanlarıyla YÖK’te yapılan 4 toplantıya katıldığını söyleyen Bağcı, “15 Temmuz gecesi e-mail ve SMS gönderdiğim iddiaları var. Bu iddiaların soruşturma dosyasında gösterilmesine anlam veremiyorum. Bana ulaşılamadığı cümlesi kullanılarak, darbe gecesi ortadan kaybolduğum imajı yaratılmaktadır. Ben o gece Denizli Milletvekilimiz Dr. Sema Ramazanoğlu, kardeşim ve yeğenimle İstanbul Kandilli’de akşam yemeğindeydim. Saat 06.26’da FSM köprüsüne gelerek halkla birlikte darbeye karşı durduk. Bu konudaki fotoğrafları mahkemenize sunuyorum. 16 Temmuz’da da Denizli’ye dönüp Üniversite Senatosunu topladım. Darbe karşıtı senato bildirisi hazırladık” diye konuştu.DENİZLİ (İHA)

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221