Garip; “Yargı paketi tüm kesimleri kucaklamalı”

Adli Yıl açılışı sebebiyle yayımladığı mesajda TBMM’de yasalaşması beklenen Yargı Paketine atıfta bulunan Türk Hukuk Enstitüsü Denizli Şube Başkanı Yusuf Garip, yargın paketinin tüm kesimleri kucaklaması gerektiğini söyledi.

Garip; “Yargı paketi tüm kesimleri kucaklamalı”

Türk Hukuk Enstitüsü Denizli Şube Başkanı Yusuf Garip, yeni Adli Yılı açılışı nedeniyle mesaj yayımladı. Yeni Adli Yılın; ülkeye, millete, adalete hizmet eden hakim, cumhuriyet savcısı, avukatlar ve tüm yargı çalışanlarına hayırlı olmasını dileyen Garip; avukatlar olarak, yargının üç kurucu unsurundan biri olan savunmayı temsil etmekte olduklarını ifade etti. Garip, “Yargı sisteminden avukat çıkartıldığında sırasıyla savunma hakkını, adil yargılanma hakkını, hukuk devleti ilkesini en nihayetinde de adaleti yok etmiş oluruz. Dolayısıyla avukatlar olarak, mesleğimizin kutsallığına ve adalete hizmet ettiğimize inancımız tamdır. Yargı camiası mensupları olarak hepimizin ortak gayesi, hukukun üstünlüğü anlayışının perçinlenerek hukukun her daim ileriye gitmesi ve adaletin her koşulda mihenk taşı kabul edilmesidir. Bu gayeye ulaşmak için adalete hizmet eden her bir meslektaşımızın özveriyle çalıştığını ve üzerine düşeni yapmaya devam edeceğine can-ı gönülden inanıyorum” dedi.

“YARGI PAKETİ ÖNEMLİ”

TBMM’de görüşülmesi beklenen yargı paketine yönelik temennilerini dile getiren Garip, “TBMM’nin açılması ile birlikte gündeme gelecek olan yargı paketinde; hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkesinden ödün vermeden, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan başta kişi temel hak ve özgürlükleri ile ifade özgürlüğünün yargısal anlamda daha genişletildiği yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu kaçınılmaz bir gerçektir” dedi.

“VATANDAŞ İLE DEVLET ARASINDAKİ ‘GÜVEN’ KÖPRÜSÜ”

Yargı paketinden avukatların da beklentilerine yer veren Garip, “Yeni yargı paketinde biz savunma makamını temsil eden avukatların yeşil pasaport ihtiyaçlarının yanı sıra, toplumda avukatlara yönelik bir takım olumsuz algıların değiştirilmesine yönelik, mesleğinin saygınlığının ve onurunun hak ettiği şekilde korunduğu yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesini önemsiyoruz. Ayrıca toplumumuzun devlet erkinden beklediği yargısal ihtiyaçlar ve hukuki düzenlemelerinin hayata geçirildiği adli yol olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER