GASTRO PAMUKKALE'DE AŞÇILAR KIYASIYA YARIŞTI

GASTRO PAMUKKALE'DE AŞÇILAR KIYASIYA YARIŞTI

Pamukkale Belediyesi’nin kentin turizmine katkı sağlamak amacıyla Gastronomi Derneği ile ortaklaşa düzenlediği ‘Gastro Pamukkale Aşçılık ve Pastacılık Şampiyonası’nın finali renkli görüntülere sahne oldu. Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 66 aşçı, birincilik için kıyasıya yarıştı.

Pamukkale Belediyesi Denizli’de bir ilke imza attı. Belediye kentin turizmine katkı sağlamak amacıyla Gastronomi Derneği ile birlikte ‘Gastro Pamukkale Aşçılık ve Pastacılık Şampiyonası’ düzenledi. Richmond Pamukkale Otel’de gerçekleşen ve Türkiye’nin dört bir tarafından gelen ve 30’u uluslararası yarışmalarda derece alan isimlerden oluşan 250 şefin katıldığı yarışmalar, çekişmeli anlara sahne oldu. Şampiyonada; Öztiryakiler Aşçılık Şampiyonası, Dr. Paste Butik Pastacılık Şampiyonası ve Gastronomi eğitimleri de verildi.

66 AHÇI BİRİNCİLİK İÇİN YARIŞTI
Etkinliğin final gününde; Grand Prix kategorisinde 3’lü gruplar halinde 54 yarışmacı ve bireysel kategorisinde 12 yarışmacı olmak üzere toplam 66 yarışmacı bütün hünerlerini sergileyerek birincilik için kıyasıya yarıştı. Yarışmanın jüri üyeliğini ise; Hasan Ali Karabulut, Barış Ondaş, Battal Yıldırım, Emre İdrisoğlu, Bayram Umut ve Mümin Durutlu yaptı. Jüri üyeleri, başlangıç, ana yemek ve tatlı hazırlayan yarışmacıları puanladı. Yarışmaların sonunda ise jüri üyelerinden en yüksek puanı alan isimler altın, gümüş ve bronz madalyalarla ödüllendirildi.

“İLÇE TANITIMINA KATKI SAĞLAMAK İSTEDİK”
Etkinlik hakkında bilgiler aktaran Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin; “Pamukkale turizm ilçesi. Bizlerde bu çerçevede ilçemizin farklı aktivitelerle tanıtımını sağlamaya çalışıyoruz. Yapılan organizasyonları uluslararası boyutlara taşıyarak ilçemizin ve ilimizin tanıtımına katkı vermek istiyoruz. Gastronomi son yıllarda öne çıkan bir konu. Denizli bu konuda maalesef çok geride. Türkiye’de bu anlamda Gaziantep önde gelen şehirlerden. Bizde Denizli’de gastronomi alanında hem eğitimler verilmesi hem de yarışmalar düzenlenmesi adına bu etkinliğe ev sahipliği yaptık. Pamukkale Belediyesi farkını bu tür organizasyonlarla ortaya koyuyor. Bizim amacımız; Denizli’nin gastronomi anlamında geri kalmışlığına ve turizme katkı vermek. Farklı illerde bu etkinlik bir gün yapılmış. Biz güçlü olsun istedik ve iki gün yaptık. Bu tür etkinliklerin yaygınlaştırılması gerekiyor” dedi.

“GELENEKSEL HALE DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ”
Gastro Pamukkale Aşçılık ve Pastacılık Şampiyonası’nı Denizli’de ilk kez yaptıklarını vurgulayan Başkan Gürlesin sözlerine şöyle devam etti: “Şampiyonanın yansımalarını değerlendireceğiz. Şu ana kadar ki gözlemlerimiz olumlu yönde. Kesinlikle devamı gelmeli. Geleneksel hale de dönüştürmek istiyoruz. Yaptığınız işin ilki her zaman zorludur. Biz zoru başardık. İkincisi daha kolay ve daha güçlü olacaktır. Biz işimizi birileri ‘aferin’ desin diye yapmıyoruz. Birilerine şirin görünmek için yapmıyoruz.”

“DENİZLİ’YE 2 MİLYON TURİST AZ”
Gastro Pamukkale Aşçılık ve Pastacılık Şampiyonası’nın Pamukkale’nin tanıtımı açısından önemli bir etkinlik olduğunun altını çizen Başkan Gürlesin; “Yarışmanın katılımcıları Türkiye’nin dört bir tarafından geldiler. Pamukkale çok özel bir bölgedir. Denizli il sınırları içerisinde 19 tane tarihi antik kent var. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar dar alanda bu kadar fazla tarihi antik kentin bir arada olduğu bir şehir yok.  Bizim bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Denizli hem tarım, hem sanayi hem de turizm şehri. Bu kadar güzellik bir arada iken, etkinliklerle bu güzellikleri harmanlamamız gerekiyor. Denizli yurtiçi ve yurtdışından gelen turistler bazında en yüksek 2 milyonu gördü. Bu bizim için çok az. Kişi başına düşen milli gelirin artmasıyla insanların gezme isteği de arttı. Geziye çıkan insanlarda da para harcama arzusu olur. Bizim de iç turizmi dinamik tutmamız gerekiyor. Ekonomiye can vermemiz gerekiyor. İnanıyorum ki; etkinliğimize gelen katılımcıların yüzde 50’si Pamukkale’ye ilk kez geliyordur. Onlar gönül elçisi olacak. Daha önce gelenler bile son 2-3 yılda Pamukkale’deki değişimi ve gelişimi gördüler. Kendi kentlerine gittiklerinde buraları anlatacaklar ve geri dönüşler mutlaka olacaktır” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211