GAZETECİLER YARIŞIYOR

GAZETECİLER YARIŞIYOR

Denizli Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 2. Kristal Horoz Basın Ödülleri Yarışması kapsamındaki 11 kategoriden 70 eseri değerlendirmek amacıyla jüri üyeleri Denizli’ye geldi. 
Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Denizli Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen 2. Kristal Horoz Basın Ödülleri Yarışması’nda Denizlili gazeteciler yarışıyor. Yerel ve ulusal dalda yapılacak yarışmaya üye gazeteciler, haber, fotoğraf, sayfa düzeni, röportaj, araştırma-inceleme, köşe yazısı, spor haberi, spor fotoğrafı, haber programcılığı-belgesel (radyo-televizyon), televizyon görüntü, televizyon haber, internet haberciliği kategorilerinde yarışacak. Yarışmada ayrıca, mesleğe yeni başlamış ve uzun süredir çalışan basın çalışanları için teşvik ödülü verilecek. Yarışmanın jüri üyeleri; Türkiye Gazeteciler Konfederasyon Başkanı Nuri Kolaylı, Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Oğuzhan Kavaklı, Anadolu Ajansı Yurt Haberler Müdürü Zekeriya Kaya ve Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen Denizli’ye geldi. 11 kategoride 70 eser değerlendirmeye alındı. Değerlendirme öncesinde Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması yapıldı. 

“ARKADAŞLARIMIZIN 3 YILLIK EMEKLERİNİ DEĞERLENDİRECEĞİZ”
Toplantıda konuşan Denizli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Nuri Boyacı; “Cemiyetimizin düzenlediği 2’nci Kristal Horoz Basın Ödülleri Yarışmasında jüri değerlendirme toplantısını yapacağız. Jüri üyelerimize Denizli’ye geldikleri için ve yarışmaya katkı verdikleri için teşekkür ediyorum. Arkadaşlarımızın 3 yıllık emeklerini burada değerlendireceğiz. Arkadaşlarımızın her çalışması, her haberi ödüle değer. Bu yarışma sadece genç arkadaşlarımızı teşvik etmek, daha iyi haberler üretmelerini sağlamak, motive etmek için yapılan bir yarışmadır. O iyi bu iyi gibi haberleri kıstasa tabi tutma gibi bir değerlendirmemiz olamaz. Ben jürinin bu çalışma sonucunda sağlıklı biçimde ödüle değer görecek arkadaşlarımızın belirleneceğini inanıyorum” dedi.  

“BU YARIŞMALARI ÖNEMSİYORUM”
Haberlerin bir meslek erbabı tarafından beğenilmesinin çok büyük bir motivasyon olduğunun altını çizen  Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, “Ben onun için bu yarışmaları önemsiyorum. İstanbul’da da bu tür yarışmalardan yer almaya çalışıyorum. Katılanlar içerisinden 3-5 tanesini ayırıp bunlar iyi diğerleri değil demek hoş değil. Bu emeğin verilmesi, böyle bir şeye katılması ödüle değer bir şeydir. O bakımdan teşvik etmek lazım. Bu gibi şeyleri arttırmak lazım. Her sene yapılması gerekiyor. Bir nevi yerel gazeteci diyebileceğimiz bizim baskı merkezlerinde çalışan arkadaşlarla epeyce çalıştık. Ben orada şunu gördüm; onların yaptığı sayfayı, yaptığı haberi İstanbul’dan değerlendirip şurası olmamış demek bile bir ödül mahiyeti taşıyor. Üretilen bir şeye bakıp onunla ilgilenmek, değerlendirmek başlı başına bir ödül anlamına gelir. Ben takdir ediyorum bu tür çalışmaları, inşallah devamı gelir” şeklinde ifade etti. 

“DERECEYE GİRMEYEN ARKADAŞLARIMIZIN ÇABALARI TAKDİRE ŞAYANDIR”
“Haberin konusu, içeriği, işlenişi ve topluma yansıtıldığı zaman yarattığı etkiler önemli” Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Oğuzhan Kavaklı, şunları söyledi: “Bu değerlendirme genellikle bu üç kıstas üzerinden yapılacaktır. O nedenle her haberin değerlendirilmesi yüzde 100 her yönüyle mümkün olmayacaktır. O nedenle kazananlarla birlikte bu yarışmada dereceye girmeyen arkadaşlarımızın çabaları takdire şayandır. Müracaat etmiş olmaları dahi bu özgüvenin kendilerinde olduğu ve bu çalışmanın derecelendirme safhasında buraya getirilmiş olması büyük anlam taşımaktadır.” 

“BU YARIŞMALAR, GENÇ KUŞAK GAZETECİLERİ TEŞVİK EDİYOR”
Bursa’da benzer yarışmaların düzenlendiğinin altını çizen Türkiye Gazeteciler Konfederasyon Başkanı ve Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı “Biz Bursa Gazeteciler Cemiyeti olarak 40 yıldan fazladır her yıl geleneksel olarak düzenliyoruz. Osman Nuri başkanımız bu yıl düzenleyeceğini söylediğinde biz de elimizden gelen desteği vereceğimizi söyledik. Hatta bizim bütün imkanlarımızı, bizim koşullarımızla kendisine anlattık. Bu yarışmalar genç kuşak gazetecileri teşvik ediyor. Motivasyon oluyor ve önümüzdeki yıllarda gazetecilikte kalmalarında etkili oluyor. Türkiye’deki bütün gazeteciler Cemiyetleri bu yarışmaları çok önemsiyor. Ben Denizli Gazeteciler Cemiyeti nezrinde de Osman Nuri Beyi kutluyorum. Yarışmaya katılacak bütün arkadaşlara da başarılar diliyorum.” 

“BU VESİLE İLE GÜZEL BİR ŞEHİR VE İNSANLARI TANIMIŞ OLDUK”
Anadolu Ajansı Yurt Haberler Müdürü Zekeriya Kaya; ise şunları söyledi: “Yerel medyada görev yapan arkadaşımızla çalışıyoruz. Haberlerini hem ulusal hem de uluslararası basına yansıtıyoruz. Artık yerel diye bir şeyde yok. Basın toplumun aynasıdır. Yerel basınla birazcık bulunduğu kentin aynası oluyor. Yerel basına bakarken şehir kendine bakıyor. Yöneticisiyle, toplumuyla şehri izlemiş oluyorsunuz. Bu anlamda kıymetli. Osman Nuri Başkanın yaptığı bu ödüllendirme süreci de aslında bir motivasyon kaynağı oluyor. O yüzden bizde kıymet veriyoruz. O yüzden davet ettiğinde katılmak istedim. En azından burada olmak güzel bir şey. O aynayı bizler de yakından görmüş oluyoruz. Diğer basın mensubu arkadaşlarımız neler yapıyor, bizim arkadaşlarımız neler yapmış. Nerede olursanız olun zor bir iş yapılıyor. Gazetecilik zor bir meslektir. Yükü taşırsınız, sıkıntısını çekersiniz. Birazcık daha temas etmek için, yakından görmek için geldik. Arkadaşlarımızın kıymetli çalışmaları var. Mutlaka hepsi ödüle layıktır. İnşallah motive edici olur. Bu vesile ile güzel bir şehir ve insanları tanımış olduk.” 

“MEDYA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE ÖNEM VERMELİDİR”
Kendisinin de bir Denizlili olduğunun altını çizen Basın Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Eşmen, “Gazetecilik mesleğinde 49 yılı tamamladım. Bunun 3 yılı Denizli’de geçti. Başladığım zamanda böyle değildi. Kameralar, fotoğraf makinaları yoktu. Kumpası alınıp elle dizgiler yapılır öyle basılırdı. O zamanda Denizli’de hareketliydi. En az 4-5 gazete çıkıyordu. O dönemden bu döneme geldi. Artık İstanbul basınında ne varsa Denizli basınında da o var. Baskı imkanları, televizyonlar ona ulaştı. Denizli basın yönünden çok hareketli bir şehir. Ajansçılık yaptığım dönemde Denizli çok aktif olduğunu bizzat yaşadım. Her haberlerimiz gazetelerin 1’inci sayfalarına girebilirdi. Burada önemli ve iyi gazeteciler yetişti. Jüri üyesi olarak böyle bir değerlendirmede bulunacağız. Ama bence katılanların hepsi değerli ve 1’incidir. İyilerin içinden birini seçmiş olacağız. Dileriz bu katılımlar daha fazla olur. Denizli Gazeteciler Cemiyeti 47 yıllık bir cemiyettir. Ama son dönemlerde aktif oldu. O dönemlerden bu dönemlere geldi. Son dönemlerde medyanın yükselmesiyle birlikte cemiyet hareketlendi. İnşallah yapılan bu yarışmanın Denizli basınına faydası olur. Medya ifade özgürlüğü ve basın özgürlüğüne önem vermelidir. Yani objektif haber verebilmeli, toplumu doğru yansıtabilmelidir. Denizli’de bunu görebiliyoruz” dedi.

 

PINAR ÇANKAYA-DOĞAN AKŞİT

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER