GAZETECİLİK ÖZGÜR OLMADIKÇA TOPLUMDA ÖZGÜR OLAMAZ.

GAZETECİLİK ÖZGÜR OLMADIKÇA TOPLUMDA ÖZGÜR OLAMAZ.

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı. Melike Basmacı mesajında şu ifadelere yer verdi; “Toplumun haber özgürlüğünü kişisel özgülüğünün bir parçası olarak gören, mesleğinin gereğini korkusuzca, tüm baskı gruplarının üzerinde tutan basın emekçilerinin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler kutlu olsun.
Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı. Ancak günümüzde gazetecilerimiz, çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961'den çok daha kötü koşullara sahip”. dedi.

CHP li Basmacı “Basın özgürlüğünü ele alan yasalar yeniden düzenlenmeli, terör suçları dışında cezaevlerinde yazdıkları yazılar nedeniyle tutuklu bulunan gazeteciler, derhal serbest bırakılmalıdır. Bugün birçok meslek örgütü, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlamıyor. 10 Ocak'ı işsiz bırakılmış, mesleğini yapamaz hale gelmiş gazetecilere adıyor. Oysa gazetecilik aynı zamanda toplumun özgürlüğüdür. Gazetecinin iş güvencesi, toplumun haber alma özgürlüğünün teminatıdır. Gazetecinin bağımsızlığı, toplumun gerçekleri öğrenme hakkının teminatıdır. Ve yıllar içinde oluşan gazetecilik mesleğinin etik değerleri, toplumun bilgi edinme hakkının teminatıdır. Altını bir kez daha çizmek gerekir ki, gazetecilik özgür olmadıkça toplum da özgür olamaz. Her ne pahasına olursa olsun, gazetecilikten vazgeçmeyen, çalıştırılmayan ama meslek onurunu koruyan tüm basın emekçilerini saygı ve selamlarımı sunuyorum." dedi

 

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER