GEBE DÜVE UYGULAMASI, BAKANLIĞA ÖRNEK OLDU

GEBE DÜVE UYGULAMASI, BAKANLIĞA ÖRNEK OLDU

Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim, Kurban Bayramı öncesi Denizli Canlı Hayvan Borsası’nda DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

“İnşallah güzel Kurban bayramları geçiririz” dileğinde bulunan Başkan İbrahim Tefenlili, “Ülkemizde bazen eksikliklerimiz ve ihtiyaçlarımızı karşılayamadığımız zamanlar oluyor. Bu sene büyükbaş hayvanlarda hükümetimizin yapmak istediği olumlu bir şey var. Gebe hayvanların ya da damızlığa gidecek olan hayvanların kurbana gitmesini istiyorlar. Ama iller arası nakliyede sıkıntı çıktı. Hükümetimiz bu konuda çözüme doğru gidiyor. Biz ülkemizde ve şehrimizde gebe hayvanlar konusunda 10 seneden beri uyguluyoruz. Hatta 7-8 sene önce büyük bir levha astık. Dedik ki ‘Gebe hayvan satılmaz olmaz satılmalı. Gebe hayvanın yeri ayrı. Besicilik için olmalı burası hayvan pazarı. Damızlık hayvan ve gebe hayvanın alanı farklı olmalı. Bir de kurban hayvan alanı farklı olmalı. Kurban için de hükümetimiz bu kararı almadan önce biz büyükbaş hayvanları içinde veterinerlerimize önce muayene edeceksiniz dedik. Hatta ultrason cihazı aldık. İnsanlar kurbanlık için almadan evvel kontrol ettirsinler diye. Pasaportuna yazıyorduk ‘bu hayvan damızlığa elverişlidir, kurbanlığa değildir. Gebedir’ diye. Şimdi buna satıcılarımıza alıştırdık. Eğer damızlık ya da gebe hayvan olursa daha fazla paraya satıyor. Bunu biliyorlar. Bu yüzden bir sıkıntımız kalmadı. İlk senelerde sıkıntı çektik. ‘yapamazsınız’ diyorlardı. Şimdi Denizli Kurban pazarına gelen vatandaşlarımız bilinçli olduğu için sıkıntımız kalmadı. Alıcılarımız bu pazara güvendikleri için bu pazarı tercih ediyorlar. Şu anda devletimizin de yapmak istediği şey bu. İller arası nakli de biraz daha rahatlattılar. Geldiği yerden raporu verdikten sonra rahat hareket ediyorlar. “ dedi.

“TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI KULLANILSIN”
Canlı Hayvan Pazarı’na alışveriş için gelecek Denizlililere toplu taşıma araçlarını kullanması çağrısında bulunan  Başkan Tefenlili, “İnsanlar buraya kendi araçlarıyla falan gelmesinler. Rahatlıkla belediye arabasıyla çoluğuyla çocuğuyla gelsin. Buradan sürekli belediye arabaları geçiyor. Bizim burada 200 e yakın nakliye araçlarımız var. Çalışanlarımıza adresi veriyoruz. Hayvanlar taşınırken kaybolsa dahi borç olarak biz ödüyoruz. Burası garanti sigortalı bir yer. İnsanlar güvenli mi olur diye tereddüt etmeden, kurban pazarı içindeki numaralı hayvanları taşıyan araçlara versinler. Hiçbir problem olmaz. Eve kadar teslim ederler.” Dedi.

“KURBANLIKLAR VETERİNER HEKİM TARAFINDAN KONTROL EDİLİYOR”
Başkan Tefenlili, kurbanlık satın almak isteyen vatandaşların, sağlık açısından şüpheleri olmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Hayvanlarımız sağlık kontrolünden geçiyor. Burada kendimize ait veterinerimiz var. Tarım İl Müdürlüğü’nün, belediyenin veterinerleri var. Kim ne istiyorsa, ister küçükbaş isterse büyükbaşta. Sağlık kontrolü sadece damızlık ya da gebe konusunda değil. Kurbanlık vasfını taşıyor mu diye veterinerlerimize parasız baktırabiliyorlar. Kurban pazarının önemi budur. Sokak aralarından alınca insanlar sıkıntı çekebiliyorlar. Biz onlara ‘önce gelin burayı dolaşın, çözebiliyorsanız buradan çözün, garantili olsun’ diyoruz. Sokak arası hayvan alımını biz önermiyoruz. Hem de sokak araları pislenmesin, mahallelerimiz kokmasın istiyoruz. Bu pazarlardan alınıp satılsın. Bizim görevimiz alıcı ile satıcıyı karşı karşıya getirmek. Burası hem garantili bir yer. Hem de insanlar sokakları kirletmeden kokutmadan bu kurban vazifemizi yerine getirmek istiyoruz.”

“BU YIL DOLULUK ORANIMIZ İYİ”
Denizli Canlı Hayvan Pazarı’nın bölgenin en iyi alanı olduğunu söyleyen başkan Tefenlili, “Bu sene doluluk oranımız gayet iyi gidiyor. Bu sene geçen senelere göre daha fazla talep var. Biz de her senenin kayıtları vardır. Bizim buraya hayvan getirmek isteyen besicilerimizin kendilerine ait yerleri vardır. Onların numaraları da var. Memnun olmazlarsa direk orayı arayabilirler. Bunu bildikleri için satıcılar aynı yerine gelmek istiyor. Müşterileri sabit olan satıcılar aynı yerinde kalmak istiyor ve biz de bunu geri çevirmiyoruz. Tek isteğimiz geleceğim diyen kişinin 15 gün içinde haber etmesi. Ama gelmeyeceğim diyorsa bu sene teyit ettir, başka bir satıcıya verelim orayı diyoruz. Bu sene 15 güne kalmadan herkes geleceğiz dedi. Geçen sene bu kadar yoktu. Şu ana kadar yüzde 75’i doldu. Bunların tamamı da küçük baş hayvanlar. Büyükbaş hayvanda yüzde 50’lik bir dolum var. İller arası nakliyat sıkıntısından dolayı böyle oldu. Yavaş yavaş bu giderildi. Önümüzdeki günlerde o da hareket sağlayacak” diye konuştu.

“DENİZLİLİLER, SOKAK ARASINDA SATILAN KURBANLIKLARDAN  ALMASIN”
Başkan Tefenlili, büyükbaş hayvanların iller arası sevkiyatta belgelerinin olması gerektiğini belirterek, “Denizli’de ilçeler arası nakliyat da bir sıkıntımız yok. İller arası sıkıntımız ise geldiği ilin Tarım il Müdürlüğüne gidecek, veterinerlere baktırıp rapor alacak. Dişi getirecekse oradan rapor alacak. ‘Bunlar besiliğe elverişli mi değil mi’ diye. Besiliğe elverişliyse bunu besiciliğe sat diye izin vermiyorlar. Keşke her ilimizde böyle her soruya cevap verecek hayvan pazarlarımız olsa. Besicilik için de yer olsun ve üstüne yazsınlar ‘kurbanlık değildir, besi hayvanıdır’ diye. Sokak arasından alınca veterinerler bakamıyor. Böyle bir şansımız yok. Ama bu tip kontrollü yerlere insanlarımızı evlerin altından mesanelerden buraya çekmemiz gerekiyor.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner220

banner221