"Geçmişten günümüze gazeteciliğin değişimi"

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC)  tarafından düzenlenen ‘Erol Özbal Basın Enstitüsü Dijital Dünya Haberciliği’ eğitim programı konuşmacı olarak katılan Denizlili Gazeteci ve Televizyon Programcısı Celal Kazdağlı, geçmişten günümüze gazetecilik hakkında genç gazetecilere bilgi verdi.

"Geçmişten günümüze gazeteciliğin değişimi"

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC)  tarafından Enerya’nın katkılarıyla  düzenlenen “Erol Özbal Basın Enstitüsü Dijital Dünya Haberciliği” eğitim programı devam ediyor.  Geçtiğimiz hafta 5’incisi gerçekleştirilen programa, Denizlili Gazeteci ve Televizyon Programcısı Celal Kazdağlı katıldı. Kazdağlı, geçmişten günümüze gazetecilik hakkında genç gazetecilere bilgi verdi.

“GAZETECİLİĞİN ŞEKLİ VE YAPILIŞ BİÇİMİ 1989'DA DEĞİŞTİ"

Gazeteciliğin değişimi hakkında tecrübelerinden yararlanarak bilgi veren Kazdağlı, değişimin Turgut Özal döneminde başladığını anlattı. Kazdağlı, “1985 yılında Mehmet Ali Birand’ın 32. Gün’e başladığında anladım ki; Türkiye dış dünyaya açılmadan Türkiye’yi anlayamaz ve haber yapamaz. Ufkumuz genişledi. 1989’da dış ticaretin yapılmasıyla da dış dünyaya açılmak daha da kolaylaştı. Pek çok yerlerde büro kurulmaya başlandı. Bu sayede gazeteciliğin şekli ve yapılış biçimi değişti” söyledi.

“GAZETECİLER BRANŞLAŞMAYA GİTMELİDİR"

Kazdağlı, medyanın internet den sonra gerçekleşen değişim sürecine şu sözlere değindi: “1993 yılında internet hayatımıza girdi. Dar alanlarda alınan haberler internet de hızlı şekilde yayıldı. Haberlerin akışı internet aracılığı ile daha kolay hedefe ulaştı. Bilgi akışının daha fazla olması da gazeteciliğin farklı boyut kazandırdı. Haber yapmak klasik gazetecilikten çıktı. Herkesin yapabildiğini ve bilgiye ulaşmanın gazetecinin aracılık yapması gereken bir iş olmadığı gördük. Gazeteciler branşlaşmaya gitmelidir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER