GEKA 108’İNCİ TOPLANTISINI MUĞLA’DA GERÇEKLEŞTİRDİ

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), 108’inci yönetim kurulu toplantısını Muğla Valiliği’nde gerçekleştirdi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın yönetim kurulu, gerçekleştirilen çalışmaların özetini içeren gündem maddelerini değerlendirmek ve yeni yapılacak olan faaliyetleri görüşmek üzere Muğla Valiliği’nde toplandı. GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in başkanlığında yapılan toplantıya; Denizli Valisi Hasan Karahan, Muğla Valisi Esengül Civelek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken ve GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan katıldı. Toplantı öncesine konuşan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, şunları söyledi: “Her ay Aydın, Denizli veya Muğla’da yaptığımız Yönetim Kurulu toplantımızın 108’incisini gerçekleştirmek üzere Muğla’da toplanmış bulunmaktayız. Bu vesileyle 25 Temmuz tarihinden itibaren başkanlık görevini icra edecek Denizli Valimize de başarılar dilerim. Bugün, Ajansımızın faaliyetlerini gözden geçirirken aynı zamanda önümüzdeki dönemde yapılması planlanan proje ve etkinlikleri de görüşeceğiz. Ajansımız 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında Küçük Ölçekli Altyapı Projelerine Yönelik Kültür Turizminin Geliştirilmesi ile Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Kooperatif ve Birliklerin Güçlendirilmesi Mali Destek Programları’nı 28 Aralık 2017’de ilan etmiştir.

Son başvuru tarihi 26 Mart 2018 olan ve toplam 94 adet proje başvurusunun alındığı mali destek programları kapsamında, sırasıyla Ön İnceleme, Bağımsız Değerlendirici, Değerlendirme Komitesi ve Bütçe İncelemesi süreçleri tamamlanmış, başarılı projeler onayımıza hazır hale getirilmiştir. Kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların kurumsal kapasitelerini artırmalarına yönelik ihtiyaç duydukları eğitim ve danışmanlık hizmetlerini almaları amacıyla 2018 Yılı Teknik Destek Programı 17 Nisan tarihinde ilan edilmiş, Mart-Nisan döneminde 14 proje başvurusu kabul edilmiştir. Söz konusu başvuruların 9’u başarılı olarak ilan edilmiş olup; 8’i ile sözleşme imzalanmıştır. Bu projelerin yaklaşık maliyetleri toplamı 112 bin 235,66 TL olup eğitim alması planlanan kişi sayısı 354’tür. Mayıs-Haziran döneminde toplam 27 proje başvurusu kabul edilmiş olup; değerlendirme süreci devam etmektedir.

Bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak projelerin fizibilite çalışmalarının desteklenmesi amacını taşıyan, toplam 2 milyon TL destek bütçeli 2018 yılı Fizibilite Desteği Programı; 20 Nisan tarihinde ilan edilmiştir. Toplam 3 proje başvurusu alınmıştır. Değerlendirmesi tamamlanan projeler Yönetim Kurulumuzun onayına sunulacaktır. Ayrıca bugün toplantımızda Bölgemizin turizm tanıtımı, yatırım destek faaliyetleri ve kapsamındaki çalışmalarını değerlendirecek ve yapılabilecek faaliyetler ile planlanan etkinlik katılımlarını görüşeceğiz. Söz konusu gündem maddeleri Yönetim Kurulu’nca görüşülerek değerlendirilecek ve uygun bulunması halinde karara bağlanacaktır.” Yönetim Kurulu üyelerinin Ajans hakkında dilek ve temennilerini belirtmesinin ardından toplantı sona erdi.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 17:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER