GEKA 114’üncü toplantısını Kuşadası’nda yaptı

Güney Ege Kalkınma Ajansı 114’üncü Yönetim Kurulu Toplantısı, Ajansın geçmiş dönem faaliyetlerini gözden geçirmek ve önümüzdeki dönem bölge kalkınmasına ivme kazandıracak çalışmalarını değerlendirmek üzere 29 Ocak 2019 tarihinde Aydın’ın Kuşadası ilçesinde gerçekleşti.

GEKA 114’üncü toplantısını Kuşadası’nda yaptı

GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Denizli Vali Hasan Karahan’ın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Muğla Valisi Esengül Civelek, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ile Ajans Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Denizli Valisi Hasan Karahan, Ajansın bağlı bulunduğu Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2019 yılı Ajans Çalışma Programının geçtiğimiz günlerde onaylandığını söyledi. Bakanlık tarafından onaylanan programa göre Ajansın 2019 yılında Alternatif Turizmin Geliştirilmesi, Üretici Örgütlerinin Güçlendirilmesi, Makine İmalatı Sektörünün Rekabet Gücünün Artırılması ve Bölgedeki Öncü Gıda Ürünlerinin Küresel Rekabet Gücünün Artırılması Sonuç Odaklı Programlarına yönelik faaliyetler yürüteceğini ve tüm çalışmalarına bu yönde yön vereceğini belirtti.

Konuşmasında Ajansın 2018 yılında yürüttüğü destek programlarına da değinen Valimiz Hasan Karahan sözlerine şu şekilde devam etti: “Ajansın bölgedeki kurumların kurumsal kapasitelerini geliştirmeye yönelik yürüttüğü 2018 yılı Teknik Destek ve Fizibilite Desteği programlarını kapatmış bulunuyoruz. Toplam bütçesi 1 milyon TL olan ve 2018 yılı boyunca 5 ayrı dönem halinde yürütülen Teknik Destek Programı kapsamında 73 proje destek almaya hak kazanmıştır. Bunların arasından uygulamaları tamamlanan 31 adet proje ile bölgemizden 1.282 kişi proje yazma, dış ticaret, kurumsallaşma ve teknik konularda eğitim ve danışmanlık almıştır. Ajansımızın bir diğer destek türü olan ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak projelerin fizibilite çalışmalarının desteklenmesi amacıyla yürüttüğümüz Fizibilite Desteğinde ise toplam 18 proje başvurusu olmuştur. Bu projeler arasından bugüne kadar 3’ü ile sözleşme imzalanmıştır. Son dönemde başvurusu yapılan 11 projenin içinden başarılı bulunanları da bu toplantımızda değerlendirerek onaylayacağız ve önümüzdeki günlerde kamuoyuna ilan edeceğiz. Bölgemizin her iki programa da gösterdiği ilgi için teşekkür ederiz”

GEKA Yönetim Kurulu Başkanı Vali Hasan Karahan konuşmasının son bölümünde, Ajansın önümüzdeki günlerde 2019 yılı Proje Teklif Çağrısını kamuoyuna ilan edeceğini ve proje başvurularının GEKA tarafından alınmaya başlanacağının ifade etti. Bu nedenle Bölgedeki kurum ve kuruluşların Ajansı yakından takip etmeleri gerektiğinin altını çizen Karahan, Yönetim Kurulu üyelerine katılımlarından dolayı teşekkür ederken toplantıda alınacak kararların bölge ve ülke için hayırlı olmasını temenni ederek sözlerine son verdi.

HATİCE DEMİR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER