Geka, 125’inci yönetim kurulu toplantısını Denizli’de gerçekleştirdi

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) 125’inci yönetim kurulu toplantısı, GEKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Muğla Valisi Esengül Civelek’in başkanlığında Denizli’de yapıldı.

Geka, 125’inci yönetim kurulu toplantısını Denizli’de gerçekleştirdi

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), 125’inci yönetim kurulu toplantısı Denizli’de gerçekleştirildi. GEKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Muğla Valisi Esengül Civelek’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya; Denizli Valisi Hasan Karahan, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin ve Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ile GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Muğla Valisi Esengül Civelek, “Ajansımız, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın 2019 yılı kalkınma ajansları teması olan ‘Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi’ çalışmaları kapsamında Aydın, Denizli ve Muğla’da İl Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğiyle Mesleki Eğitim konusunda yerel gündem oluşturmak, ulusal düzeyde farkındalık ve etki yaratmak için yıl boyunca çeşitli faaliyetler düzenledi. Geniş katılımlarla gerçekleşen etkinliklerde ajansımız bölgede mesleki eğitimin önemi hususunda farkındalık yaratılmasına katkı sağladı. Ajansımızın, üzerinde yoğun bir şekilde çalışarak detaylandırdığı 2020 yılı Ajans Çalışma Programı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından geçtiğimiz günlerde onaylanmıştır. 2020 yılında ajansımız ‘Eko-Turizmde Yeni Destinasyonlar’, ‘Üretici Örgütlerinin Güçlendirilmesi’ ve ‘İmalat Sanayide Kurumsallaşma ve Dijital Dönüşüm’ adlı sonuç odaklı programlarına yönelik 3 yıl boyunca çeşitli çalışmalar yürütecektir. ‘Eko-Turizmde Yeni Destinasyonlar’ sonuç odaklı programımız, Güney Ege Bölgesi’nde ekoturizm potansiyelinin harekete geçirilerek, turizm faaliyetlerinin iç kesimlere yaygınlaştırılması amacıyla yürütülecek ve bu yönde faaliyetler düzenlenecektir. Üretici Örgütlerinin Güçlendirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında ise; üretici örgütlerinin rekabet gücünün artırılması hedeflenmektedir. Program ile kırsal alanda istihdam ve gelir düzeyinin bölgenin gelişmiş alanlarına yaklaştırılması, yerelde sermayenin artırılarak tabana yayılması beklenmektedir. İmalat Sanayide Kurumsallaşma ve Dijital Dönüşüm Sonuç Odaklı Programı kapsamında bölgede öne çıkan tekstil ve giyim ürünleri, makine ve teçhizat, gıda ve içecek ürünleri imalatı gibi sektörlerde dijital dönüşümün sağlanarak gelir ve karlılık düzeyinin artırılmasına katkı sağlanması hedeflenecektir. Güney Ege’nin kalkınmasına yön verecek her üç programımızın bölgemiz için hayırlı olmasını temenni eder bu vesileyle bu titiz çalışmada emeği geçen ajans çalışanlarına da teşekkür ederim” dedi.

“FİZİBİLİTE DESTEĞİNDE 2019 YILI PROGRAMI KAPANMIŞ BULUNMAKTA”

Vali Civelek, şunları aktardı: “Ajansımızın bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak projelerin fizibilite çalışmalarının desteklenmesi amacıyla yürüttüğü Fizibilite Desteği’nde, 2019 yılı programı kapanmış bulunmaktadır. Ajansa 2019 yılı içerisinde bu program kapsamında bölgemizden toplam 18 adet proje başvurusu yapılmış olup yılsonu itibarıyla Genel Sekreterlikçe Yönetim Kurulumuza sunulan tüm projeler değerlendirilecek ve karara bağlanacaktır. Son olarak bugünkü toplantımızda, tüm yıl başvuruya açık olacak olan 2020 yılı Teknik Destek ve Fizibilite Desteği programları hakkında genel sekreterliğimiz tarafından yönetim kurulumuza bilgi verilecektir. Kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların kurumsal kapasitelerini artırmalarına yönelik ihtiyaç duydukları eğitim ve danışmanlık hizmetlerini almalarını sağlayan Teknik Destek Programı ile bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak projelerin fizibilite çalışmalarının desteklenmesi amacıyla yürütülen Fizibilite Desteği Programları kapsam, uygulama şekli, bütçe ve başvuru koşulları açısından değerlendirilerek onaylanacaktır. Her iki programımız önümüzdeki günlerde ajansımızca kamuoyuna ilan edilecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER