GEKA, 2018 MALİ DESTEK PROGRAMI DÜZENLENEN TOPLANTI İLE TANITILDI

GEKA, 2018 MALİ DESTEK PROGRAMI DÜZENLENEN TOPLANTI İLE TANITILDI

GEKA, 2018 Mali Destek Programı tanıtımı amacıyla Denizli Polisevi’nde toplantı düzenlendi. Toplantıya; Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Gökoğlan, Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan da katıldı.

Aydın, Denizli ve Muğla’da bölgesel kalkınmayı desteklemek amacıyla kurulan Güney Ege Kalkınma Ajansı, 2015’ten sonra durdurulan mali destek programlarına yeniden başladı. Bölgedeki kültür turizminin canlandırılması ve üretici kooperatifleri ile birliklerinin entegre tesisler kurabilmesine olanak sağlayacak iki önemli çağrıya birden çıkan GEKA, Ege’nin güneyindeki 3 kente 30 milyon Liralık hibe desteği ayırdı. GEKA, 2018 Mali Destek Programı tanıtımı amacıyla Denizli Polisevi’nde toplantı düzenlendi. Toplantıya; Vali Hasan Karahan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Gökoğlan, Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan da katıldı.

KARAHAN:  “PROJELERİ BEKLİYORUZ”
Toplantıda konuşan Denizli Valisi Hasan Karahan, ilan edilen programın bütçesinin 10 milyon TL olduğunu belirterek; ”Güney Ege Kalkınma Ajansı diğer kalkınma ajansları gibi 3 ili kapsayan ve bölgesel kalkınmayı yerelden destekleyerek yerelden talep alarak yürütme amacı ile oluşturulmuş bir ajanstır. Bugüne kadar düzenli faaliyetler de bulundu. Bundan sonra inşallah devam edeceğiz. Bu seneki temel konular kültür turizm ve kooperatiflerin güçlendirilmesi. Bu iki ana başlık altında toplam 30 Milyon TL’lik bir kaynak söz konusu. Denizli olarak bizim amacımız bunun 10 Milyon TL’sini alabilmek. Tabi bunun içinde kabul edilebilir projelerin sunulması gerek. Onun için de kamuoyunun bilgilendirilmesi ve bu konuda özellikle ilgili paydaş olabileceklerin proje hazırlıklarına şimdiden başlamaları bizim için önemli. Bölgemizde özellikle antik kentler ciddi sayıda ve Denizlimiz’de de 19 tane antik kentimiz bulunmaktadır. Bu Antik Kentlerin ulaşımı, tanıtımı ve teknik özelliklerini daha da geliştirecek projeleri bekliyoruz. İlimiz aynı zamanda önemli bir tarım ve hayvancılık şehri bu açıdan bakıldığında kooperatiflerin ve birliklerin güçlendirilmesi ve desteklenmesi gerekiyor. Özellikle üreticinin direk tarladan göndermesi yerine kurutma paketleme gibi ara işlemleri yerine getirecek şekilde tesis sağlama anlamında projeleri destekleyeceğiz. Bu tür eksiklikleri tarımsal üretimimizde sık sık görüyoruz. GEKA tarafından belirlenen bu iki konu başlığının vatandaşlarımıza aktarılması ve bilgilendirilmesi anlamında siz değerli basın mensuplarımızın da desteklerini bekliyoruz” dedi.        

AKDOĞAN: “SON TARİH 26 MART”
Ajansın kurulduğundan bu yana 3 ilde 244 projeyi desteklediğini belirten GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, destek miktarının 170 milyon Lira’yı bulduğunu, 2018 destek miktarının ise 30 milyon Lira olarak belirlendiğini, 2018 başvuruları için son tarihin 26 Mart olduğunu ifade etti. Akdoğan, ‘Küçük Ölçekli Alt Yapı Projelerine Yönelik Kültür Turizminin Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nda, ülkemizdeki 3 önemli turizm destinasyonundan birisi olan Güney Ege’de kültür turizminin geliştirilerek gelen turist ve konaklama sayısının artırılmasının amaçlandığını, programa kamu kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimler, üniversiteler, kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşlarının başvuru yapabileceğini, bu programda desteğin en az 100 bin, en çok 2 milyon Lira olacağını, hibe desteğinin yüzde 90’a kadar çıkabileceğini, ‘Kooperatif ve Birliklerin Güçlendirilmesi Programı’nda ise desteğin 50 bin ile 500 bin Lira arasında değişeceğini kaydetti.

ERDOĞAN “DTO OLARAK GEREKLİ KATKIYI SUNACAĞIZ”
Vali Karahan’ın 10 Milyon Liralık hedefine jet katkı koyan DTO Başkanı Uğur Erdoğan, “Madem ki Sayın Valimiz 10 Milyon Lira’lık hibenin Denizli’ye kazandırılması konusunda bir hedef gösterdi. Bizler de bunun gereğini yaparız. Ben yarından tezi yok kentin bu bütçe hedefini tutturması konusunda her türlü araştırma ve çalışmayı ortaya koymaları konusunda odamız bünyesinde özel bir çalışma yaptıracağım. İnşallah o hedefi tutturacak projelerin oluşturulması konusunda da DTO olarak Denizli’ye gerekli katkıyı sunacağız” dedi.

GÖKOĞLAN “BİZ DE VARIZ” DEDİ
DBB Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan ise, kültür varlıkları konusunda zengin olan Denizli için kültür turizmine yönelik hibe programının kendileri için de büyük önem taşıdığını belirtti. Vali Karahan’ın söylediklerini destekleyen Gökoğlan, “19 antik kentin bulunduğu Denizli’de kültür turizminin canlandırılması konusunda Denizli Büyükşehir Belediyesi olarak proje üreteceğiz ve 10 milyon hedefinin tutturulması konusunda çalışacağız” diye konuştu.

SON GÜN; 1 ŞUBAT
GEKA, 2018 Yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında yürütülecek mali destek programlarıyla ilgili bölge paydaşlarını ve uygun başvuru sahiplerini bilgilendirmek amacıyla; Aydın, Denizli, Muğla il ve ilçe merkezlerinde, 8 Ocak 2018 Pazartesi günü başlayıp 1 Şubat 2018 Perşembe günü son bulacak bilgilendirme toplantıları düzenleyecek. 48 ilçe merkezinde ve il merkezlerinde gerçekleştirilecek toplantılarla ilgili takvime geka.gov.tr internet adresinden ulaşılabileceği belirtildi.

 

İBRAHİM ALAYONT-ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER