GEKA, Kuşadası’nda toplandı

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın 147’nci Yönetim Kurulu Toplantısı, Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in başkanlığında ve Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde yapıldı.

GEKA, Kuşadası’nda toplandı

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) 147’nci Yönetim Kurulu Toplantısı, Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde yapıldı. GEKA Dönem Başkanı ve Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in başkanlığında ve Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un ev sahipliğinde yapılan toplantıya; Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan ve GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan’ın yanı sıra Ajansın görevli uzmanları katıldı. Toplantıda öncelikle ajansın 2021 yılı birim faaliyet raporlarını ve son toplantıdan bu yana hayata geçirilen çalışmaları gözden geçireceklerini açıklayan Vali Atik ayrıca, 2022 yılı için planlanan programları da istişare edeceklerini söyledi. Vali Atik, “Ajansımızın 2021 yılında hayata geçirdiği çalışmalar ‘Eko-turizmde Yeni Destinasyonlar’, ‘Üretici Örgütlerinin Güçlendirilmesi’ ve ‘İmalat Sanayiinde Kurumsallaşma ile Dijital Dönüşüm’ sonuç odaklı programları doğrultusunda uygulanarak hayata geçti. Bu kapsamda destek programlarının tasarlanmasından projelerin yürütülmesine ve izlenmesine, yatırım danışmanlığından plan, analiz, fizibilite çalışmalarına, tanıtım faaliyetlerinden eğitim, fuar ve çalıştay vb. etkinliklerin düzenlenmesine kadar birçok faaliyet hayata geçirilmiştir. Ayrıca Üreten Şehirler Programı, SOGEP, Yönetim Danışmanlığı Teknik Destek Programları da yürüttüğümüz destek programları arasında yer almaktadır” dedi.

“Proje önerilerinden 3’ü desteklenmeye uygun bulundu”

Ajansın 2021 yılında öne çıkan faaliyetlerinden birisinin de; Bölge kalkınmasına hız kazandıran büyük çaplı yatırımların hayata geçirildiği, Güdümlü Proje Destek çalışmaları olduğunun altının çizen Vali Atik; “Bölgedeki paydaşlarımızla birlikte öncelikli yatırım konularını baz alarak geliştirilen proje önerilerinden 3’ü desteklenmeye uygun bulunmuştur. Bu çalışma kapsamında ‘Denizli Mesleki Eğitim ve Test Merkezi’, ‘Aydın ve İzmir İlinde Bulunan Pamuk Üreticilerine Yönelik Lisanslı Depo Kurulumu’ ve ‘Apiterapik Arıcılık Ürünleri İşleme Merkezi’ güdümlü projelerinin sözleşmeleri imzalanarak faaliyetlere başlanmıştır” diye konuştu. Ajansın 2022 yılında kalkınma ajansları genel teması olan ‘Genç İstihdamı’ konusunda çalışmalara ağırlık vereceğini ifade eden Vali Atik, şunları söyledi: “2022-2023 döneminde yürüteceğimiz proje ve faaliyetler genç istihdamına katkı sağlayacak çalışmalar olacaktır. Bugünkü toplantımızda ayrıca, 2022 yılında ilan edeceğimiz Fizibilite Desteği Programını istişare edeceğiz ve programın ilan edilmesi hususunda da karar vereceğiz.” Toplantının ardından kurul üyeleri, GEKA'nın Kuşadası'nda sağlık ve kültür turizminin gelişmesi için desteklediği ‘Uluslararası Diş Merkezi’ ve ‘Kuşadası Kadıkalesi Anaia Liman Kalesi’ projelerini ziyaret ederek, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER