GEKA, Worldfood İstanbul Gıda Fuarı’na katıldı

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA); Aydın, Denizli ve Muğla’nın gıda ürünlerinin tanıtılması ve pazarlanması için WorldFood İstanbul Uluslararası Gıda Fuarı’na katıldı.

GEKA, Worldfood İstanbul Gıda Fuarı’na katıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 4-7 Eylül 2019 tarihlerinde düzenlenen WorldFood İstanbul Uluslararası Gıda Fuarı’na katıldı. Fuarda GEKA, Güney Ege’nin öncü gıda firmalarını ve ürünlerini bir araya getirdi. Fuarda, firmalar yöresel ürünleri dünya pazarına tanıtma imkanı bulurken, GEKA’nın standı yoğun ilgi gördü. Dünya genelinden 24 ülkeden temsilcinin katıldığı fuarda; Güney Ege’den ise zeytin ve zeytinyağı, şekerleme, kuruyemiş, tıbbi aromatik yağ, baharat, takviye edici gıda, sirke, ambalaj, bal ve arı ürünleri gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 13 büyük firma boy gösterdi.

MANDALİNA SİRKESİ TANITILDI

Güney Egeli bir firma tarafından üretilen mandalina sirkesinin tanıtımını yapan Erim Sabuncuoğlu, “Atalardan kalma sistem ile meşe fıçılarda tamamen doğal yöntemler ile üretiyoruz. Yerel üretim olduğu için coğrafi işaretimiz var. Bunlar genellikle deniz mahsullerinin pişirilmesinde çok kullanılan tercih edilen bir sirkedir. Aynı zamanda insanlar probiyotikleri çok yoğun olduğu için kullanabiliyor. Bağırsak sistemini çok güzel düzenliyor” dedi. Firma temsilcilerinden Tuğba Özen ise ürettikleri zeytinyağlarının sağlık için faydalarından bahsederek, “Cilt ürünü olarak da üretiyoruz. Gayet güzel bir ilgi var ürünlerimize çok memnunuz bu durumdan. Değişik farklı ülkelerden gelen katılımcılar var, aynı zamanda da Türkiye’den de bayağı bir katılımcı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

GÜNEY EGE’NİN ‘MİKROSKOBİK YOSUNLARI’ FUARDA YER ALDI

Güney Ege’de ürettiği mikroskobik yosunlar ile fuara katılan üretici İskender Uygunbaş, 4 sene önce annesini kaybettikten sonra mikroskobik yosun üretimi yapmaya başladıklarını anlatarak, “Bunun ham maddesini gittim Amerika’daki üniversitelerden aldım. Ege Üniversitesi’nde bunu tescillendirdim. Bu ürün 3 milyon yıldır genetiği değişmemiş Aztekler zamanından beri kullanılan, bağışıklık sistemini güçlendiren, içerisinde yüzde 70 oranında protein olan bir ürün. Bu bir yosun türüdür. Ağırlıklı olarak bağışıklık sistemi düşük olan nörolojik hastalıkları olan hastalar kullanıyor. Bunun asıl çıkma nedeni Amerikalıların uzaya gönderdikleri astronotların beslenmesi için yapılmış sistem. Ben de bunu aldım kendi halkımın kullanımı için yapmaya başladım” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER