GELECEĞİN AŞÇISI LÜTFİ SELÇUK BİRİNCİ OLDU

GELECEĞİN AŞÇISI LÜTFİ SELÇUK BİRİNCİ OLDU

16’ncı Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’ne katılan “Sema-Abdurrahman Karamanlıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” son sınıf öğrencisi Lütfi Selçuk, yarışmada; ‘Restaurant Tatlı Tabağı Kategorisi’nde birincilik kazanarak; Denizli’nin gururu oldu.

Sema-Abdurrahman Karamanlıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi Lütfi Selçuk, 22-25 Şubat’ta Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu tarafından TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen 16’ncı Uluslararası İstanbul Mutfak Günleri’ne katıldı. Genç aşçı, Dünya Aşçılar Birliği (WACS) işbirliği ile gerçekleşen ve Türk ve dünya şeflerinin madalya alabilmek için 70’in üzerinde kategoride kıyasıya mücadele ettiği yarışmada Denizli’yi temsil etti.  Selçuk, lise kategorisinde 3 etapta yarıştı. Uluslararası yarışmada hem zamana hem de rakiplerine karşı yarışan Selçuk; ‘Restaurant Tatlı Tabağı’nda 97 puanla birincilik kazanarak altın madalyanın sahibi oldu. Genç aşçı, balık etabında 89 puanla ikinci oldu ve gümüş madalya aldı. ‘Taze Makarna Etabı’ndaise 84 puanla üçüncülük elde ederek bronz madalya ile ödüllendirildi. Denizli’ye 3 madalya ile dönen Selçuk DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Selçuk; “Denizlimizi en güzel şekilde temsil ettiğimizi düşünüyorum. Yarışma çok güzel geçti. 3 etapta yarıştım. Tatlı tabağında 97 puan alarak klasman birincisi seçildim. Çok mutluyum  ” dedi.

“JÜRİ ÜYESİ DİSKALİFİYE OLMAM İÇİN KARTLARIMI ALDI”
Yarışmada bir jüri üyesinin menü ve katılımcı kartını alarak onu diskalifiye ettirmeye çalıştığını iddia eden Selçuk; “Makarna kategorisinde bir haksızlık dolayısıyla üçüncü oldum. Yarışmamız başladı. Kategorideki jürilerimizden biri benim kayıt kartımı ve hem İngilizce hem Türkçe yazılı olma zorunluluğu olan menü kartımı alıp gitti. Normalde jüri üyelerinin kayıt numaralarını yazmaları gerekiyordu. Benim diskalifiye olmam için jüri üyesi kartlarımı alıp gitti. 5 dakika müsaade istedim. O sürede menümü yeniden yazdık. Sıkıntıyı hallettik. Fakat yine aynı jüri üyesi tarafından sıfır puan alarak üçüncü oldum” diye konuştu.

BİRİNCİ OLDU, KUPASINI ALAMADI
Restaurant tatlı tabağı etabında 97 puanla birincilik kazanan ve altın madalya ile ödüllendirilen ancak bireysel kategoride kupa verilmediği gerekçesiyle kupasını alamadığını söyleyen genç aşçı Selçuk şunları aktardı: “Kupa alamadım. 97 puan dile kolay. Her dalda kupa verildi. Ancak benim girdiğim kategoride kupa verilmedi. Gerekli itirazları da yaptım. Onlar bireysel kategoride kupa veremeyeceklerini söylediler. Fakat geçtiğimiz yıllarda bu kategoride kupa verilmişti. Bu da benim bir şanssızlığım oldu.”

“MİLLİ TAKIMA GİRMEK İSTİYORUM”
Geleceğe dair hedeflerini anlatan Lütfi Selçuk milli takıma girmek istediğini söyledi. Genç aşçı; “Denizlimizi hem ülkemizde hem de yurt dışında çok iyi derecelerde temsil etmek istiyorum. İstanbul’da yarışmadayken ustalarımızdan ve büyük işletmelerden iş teklifleri aldım. Program teklifleri aldım. Güzel sonuçlarla döndüm. Her güzel şeyin mutlu bir sonucu olur. Bana destek veren herkese çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER