Geleceğin doktorları beyaz önlüklerini giydi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi’ni kazanarak 2019-2020 Akademik yıla “Merhaba” diyen öğrenciler, PAÜ Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle beyaz önlüklerini giyerek, mesleğe ilk adımı attılar.

Geleceğin doktorları beyaz önlüklerini giydi

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi’ni kazanan öğrenciler, 2019-2020 Akademik yıla “Merhaba” dedi. PAÜ Tıp Fakültesi öğrencileri için beyaz önlük giyme töreni düzenlendi. PAÜ Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan törene; Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile birlikte Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Çiftçi, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Erdinç Duru, Prof. Dr. Rafet Kılınçarslan, PAÜ Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Ali Sarı, dekanlar, PAÜ’lü akademik ve idari personel, Tıp Fakültesi öğrencileri ve aileleri katıldı. Bölgenin barış içinde yaşaması ve huzurun tesisi adına başlatılan ‘Barış Pınarı Harekatı’ hakkında konuşan PAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Çiftçi; “Ülkemizin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek için Suriye’nin kuzeyinde şanlı ve kahraman ordumuz tarafından gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekâtı’nın kısa sürede başarıyla sonuçlanacağını biliyor ve diliyorum. Harekatta görev alan şanlı ordumuzun mensubu tüm Mehmetçiklerimizi buradan sevgi ve saygı ile selamlıyorum, rabbim onları korusun ve muzaffer eylesin. Kalbimiz ve dualarımız Mehmetçiklerimizle” dedi.

“BEYAZ ÖNLÜK ÜNİFORMA DEĞİL; SORUMLULUKTUR”

Yeni akademik yılda beyaz önlük giyecek öğrencilere seslenen Prof. Dr. Çiftçi; “Bugün uzun bir yol olan hekimlik yolculuğuna, beyaz önlüklerinizi giyince başlayacaksınız. Beyaz önlüğün mesleki bir üniforma değil, toplumun size yüklediği bir sorumluluk olduğunu asla unutmayın. Ayrıca; giydiğiniz önlüğün dürüstlüğün, aydınlığın, asaletin, saflığın, bilgeliğin, alçak gönüllü olmanın ve tüm insanlara hizmet aşkının bir sembolü olduğunu bilmenizi isterim. Bugün sizlere beyaz önlük giydirdiğimizde hissettiğimiz sevinci ve duyduğumuz onuru altıncı yılın sonunda edeceğiniz yeminle bizlere ve ailelerinize yaşatmanız en büyük temennimizdir” diye konuştu.

“GÖNLÜNÜZ FERAH OLSUN, EVLATLARINIZ EMİN ELLERDE”

Öğrencilerin ailelerine de seslenen Prof. Dr. Çiftçi; “Gönlünüz ferah olsun, evlatlarınız emin ellerdedir. Tıp Fakültesinin Dekanı ve bir Öğretim Üyesi olarak eminim ki, zorlu olan bu eğitim süreci siz değerli aileler, öğrencilerimiz ve bizler el ele verdiğimizde kolaylaşacak ve çok başarılı sonuçlanacaktır” şeklinde konuştu.

“EN ESKİ VE EN KUTSAL MESLEĞİN ADAYLARISINIZ”

Hekimliğin insanlık tarihinin en eski ve en kutsal mesleklerinden biri olduğunu hatırlata PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ; “Bugün burada; bu şerefli, insana ve insanlığa değer veren mesleğe adım atacak öğrencilerimizin sevincini paylaşmak üzere toplandık. Gençlerimizin heyecanına ortak olmaktan gurur ve onur duyuyorum. Hekimlikle özdeşleşmiş olan beyaz önlük; dürüstlüğün, aydınlığın, saflığın, özverinin, fedakârlığın, sabrın, empatinin ve çalışkanlığın simgesidir. Hepinizin iyi birer hekim olama hayali var. Bu hayalinizi gerçekleştirebilmek için en önemli unsur aldığınız eğitimdir. Alanında çok yetkin ve donanımlı hocalara sahip olan Tıp Fakültemizin, sizlere yeterli düzeyde iyi bir eğitim vereceğinden hiç kuşkunuz olmasın. Tıp Fakültemiz ilk kurulan fakültelerden biri olup bugüne kadar sayısız başarıya imza atmış, başarılı hekimler, uzmanlar, değerli bilim insanları yetiştirmiştir. Bundan sonra da ileri teknolojileri kullanabilen, disiplinli araştırma ve çalışma anlayışına sahip, girişimci, iletişimci, önyargısız ve yenilikçi hekimler yetiştirmeye devam edecektir. Tüm bu süreçte fedakârca gerçekleştirdikleri büyük hizmetlerden dolayı tüm öğretim üyesi ve sağlık çalışanlarına teşekkür ederim” dedi. Çocuklarının heyecanını paylaşmak için katılan ailelere de seslenen Prof. Dr. Bağ; “Sizler evlatlarınızın bu yoğun eğitim süreci boyunca tüm dertlerine ortak olacak, en büyük emeği sarf edeceksiniz. Onlardan hiçbir fedakârlığı esirgemeyeceğinizden şüphemiz yok. Bu zorlu eğitim ve klinik süreçlerinde evlatlarınıza vereceğiniz destek ve fedakârlıklardan dolayı sizlere minnet ve şükranlarımı sunarım” dedi.

227 HEKİM ADAYI BEYAZ ÖNLÜKLERİNİ GİYDİ

Tören; tamamı Tıp Fakültesi öğrencilerinden oluşan halkoyunları gösterisi ile devam etti. Törenin son kısmında ise 2019-2020 Akademik Yılı’nda PAÜ Tıp Fakültesi’ni kazanan hekim adayı öğrencilere beyaz önlükleri hocaları tarafından giydirildi. Tıp Fakültesi öğrencilerinden Rukiye Gökçe’ye Prof. Dr. Bağ, Burak Deniz Altınkaynak ve Nawaf Mohammed Khaled Abdussalam’a Prof. Dr. Çiftçi, Buthaina Abdulaziz Ali Al-Ashbi’ye ise Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nida Kaçar tarafından beyaz önlükleri giydirildi. Toplamda 227 Tıp Fakültesi öğrencisi, beyaz önlüklerini giyerek hekimlik mesleğine ilk adımlarını atmış oldu. Törenin sonunda önlüklerini giyen öğrenciler ve akademisyenlerin toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2019, 17:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER