'GELİN HEP BİRLİKTE DENİZLİ'YE GÜZEL BİR ÇIRAKLIK YURDU KAZANDIRALIM'

'GELİN HEP BİRLİKTE DENİZLİ'YE GÜZEL BİR ÇIRAKLIK YURDU KAZANDIRALIM'

3’üncü kez başkanlık görevine getirilen Denizli Terziler ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Atalay Coza, DRT Denizli ekranlarından projeleri hakkında bilgiler aktardı. Denizli’de 2 büyük ilçe belediyesinin olduğunu belirten Başkan Coza, “gelin hep birlikte Denizli’de güzel bir çıraklık yurdu kazandıralım. Burada çocuklarımıza ahlaki, dini ders verelim” dedi.

Denizli Terziler ve Tuhafiyeciler Odası, Taç Düğün Salonu’nda olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Mevcut başkan Atalay Coza ve Süleyman Göçmen’in yarıştığı seçimde 617 kişi oy kullandı. 1 oyun geçersiz olduğu seçimde; 355 oy alan Başkan Coza, 3’üncü kez başkan oldu. Seçim hakkında konuşan Başkan Coza; “Üyelerimiz tekrar bize görev verdi. Tekrar ‘sen bu işi yap’ dediler. ‘Senden daha güzel yapan yok bu işi’ dediler. Biz de tekrar görev aldık. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi. Denizli’deki diğer meslek gruplarında olduğu gibi terziler ve tuhafiyecilerin de çırak bulma sıkıntısının olduğunu belirten Başkan Coza, “Çırak olmaması meselesi var. Çırak bulamıyoruz. Fabrikalar eleman bulamıyor. Gelin ben buradaki tüm Denizli’deki fabrikatör abilerimize söylüyorum. Tekstilcilere, o büyüklere söylüyorum. Kendi esnaflarımı da söylüyorum. Eğer çırak bulamıyorsak bunun çözümü; bugün ilçelerden köylerden çırak olmaya, yanımızda çalışmak isteyen, her türlü meslek grubundan meslek öğrenmek isteyenlerde” diye konuştu.

“ÇIRAKLIK YURDU YAPILSIN”
Denizli’de 26 tane meslek odası olduğunu ve bunların her birinin eleman sıkıntısı çektiğini belirten Başkan Coza, “Denizli’ye çok güzel aynı mesleki eğitim merkezinin olduğu bir yerde ya da mesleki eğitim merkezine yakın bir yerde çıraklık yurdu yapılsın. Burada çıraklık yurdu sadece yatıp, kalkma değil. Burada çocuklara eğitim verilsin, ahlaki, dini yönden eğitim verilsin. Hem bunları topluma, kamuya kazandıralım. Hem de meslek sahibi yapalım. Denizli’de kiralık evler çok yüksek. Buralarda kalabilecek, onun ücretini ödeyemeyecek çocuklarımız yok. Ama biz bu çocuklarımı köylerden, ilçelerden getirirsek bu bir proje olabilir. Denizli’de büyük 2 tane ilçe belediyesi var. Bu belediyelere sesleniyorum; gelin hep birlikte Denizli’de güzel bir çıraklık yurdu kazandıralım. Burada çocuklarımıza yine aynısını tekrar ediyorum. Ahlaki, dini ders verelim, bunlar sosyal projelerle onları kalkındıralım. Bu şekilde bir projem var. İnşallah bunu kamuya oluşturabilirsek Denizli’ye bunun bütün sanayi odası, ticaret odası, esnaf odaları olarak güzel bir gündem oluşturabilirsek yapabileceğimize inanıyorum” şeklinde ifade etti.

“KREDİLER 50 BİN İLE 100 BİN TL ARASINDA OLSUN”
KOSGEP tarafından esnafa krediler verildiğinin altını çizen Başkan Coza, şunları aktardı: “. Kredi Garanti Fonu’ndan, binlerce, milyonlarca Lira çok uygun krediler veriyorlar. Gelin benim esnafıma milyonlarca kredi demiyorum. Binlerce Lira kredi demiyorum. 50 bin Lira’dan başlasın. Benim esnafım zaten 100 bin Lira’dan sonra dese de ben tavsiye etmem. Çünkü bizim durumumuz bellidir. 50 bin ila 100 bin arasında gelin geçen sene ki KOSGEP kredilerinin aynısını 6 ay ödemesiz yapsın. 24 ay değil de 36 ay taksitle yapılsın. Sıkıntılı döneme giriyoruz. Onun için ben diyorum ki; KOSGEP kredilerinin buradan, başta Denizli’deki Bakanımız Sayın Nihat Zeybekçi beye söylüyorum. KOSGEP kredilerimizi bize 50 bin ile 100 arası esnaflarımıza 6 ay ödemesiz 36 ay taksitle çıkarılmasını istiyorum. Gelin hep birlikte bunu kamuoyu oluşturalım. Bununla beraber çalışalım, isteyelim. Eğer siz dün seçime gelseydiniz. Ben orada coşkulu bir kalabalığı, ortamı görseydim. Bunları buradan çok rahat yukarılara iletebilirdim.”  

“RİCA EDİYORUM, KALEİÇİ’NİN ÜSTÜNÜ KAPATIN”
Kaleiçi esnafının sorunlarıyla ilgili de açıklama yapan Başkan Coza; “Sayın Belediye Başkanım Osman Zolan lütfen Kaleiçi’nin Ayakkabıcılar Caddesi’nde yaptığınız gibi diğer alt kısımların da üstünü kapatın. 2 damla yağmur yağdığında orada 1 tane müşteri bulamıyorsunuz. Zaten kış günlerinde daha çok yağış oluyor; yazın üstünü örtüyorlar ama o bile çare değil. Bunun örnekleri çok. En yakınımızda Marmaris var. Orada bile kapalı alan içerisinde o kadar güzel yapmışlar ki; biz 800 yıllık tarihi çarşıya niye yapamayalım. Rica ediyorum, gelin üstünü kapatın” dedi.

 

ALPER PARLAK

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER