GEMİCİ; “DÖVİZ DÜŞTÜ ANCAK FİYATLAR DÜŞMEDİ”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan Haberin Merkezi programına konuk olan Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, Denizli’de pamuk üretimi ve pamuk üreticinin içinde bulunduğu sorunlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Çiftçinin, dövizden olumsuz etkilendiğini belirten Başkan Gemici, “Döviz arttı diye tarımda kullandığımız ürünlerin fiyatları arttı. Şimdi döviz düşüyor ancak fiyatlar düşmüyor. Çiftçiler mağdur” dedi.

GEMİCİ; “DÖVİZ DÜŞTÜ ANCAK FİYATLAR DÜŞMEDİ”

Denizli Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan Haberin Merkezi programına konuk oldu. Ağırlıklı olarak pamuk üretimi yapılan Şamlı Ovası’nda Aşağışamlı Mahallesi’nde çekimleri yapılan programda pamuk üretimi ve çiftçilere dair önemli açıklamalar yapan ve mağdur olan çiftçilerin taleplerini dile getiren Başkan Gemici, “Döviz arttı diye tarımda kullanılan ürünlerin  fiyatlarını zam yapıldı. Şimdi döviz düşüyor ama ürünlerin fiyatları hala aynı. Bu durumda çiftçi mağdur duruma düşüyor. Dövizde yaklaşık 2 Lira’lık bir düşüş yaşanmasına rağmen bizim girdilerimiz o oranda aşağı düşürülmüyor. ‘Neden?’ Çiftçinin sorduğu soru budur” şeklinde konuştu.

“KÂR ETMEYEN BİR İŞLETME AYAKTA DURAMAZ”

Şamlı Ovaları’nda 90’lı yılların sonlarına kadar 165 bin dekarlık alanda pamuk üretimi yapıldığını ancak bu sayının bazı yanlış uygulamalar sonucu 18 bin dekara kadar düştüğünü vurgulayan Başkan Gemici, şunları söyledi: “Çiftçiler olarak biz, hem krizle hem de doğa şartlarıyla mücadele ediyoruz. Verim bu yıl mevsimsiz yağışlar ve dolu nedeniyle yüzde 30’lara kadar düştü. Çiftçimizin hiçbir zaman tarımsal üretimde kullandığı girdilerin maliyetlerini ve fiyatlarını belirleme şansı yok. Ancak ürün fiyatlarının belirlenmesi noktasında girdiler ve maliyetler göz önünde bulundurularak çiftçiler prim destekleriyle desteklenmeli. Bu olmazsa sürdürülebilir bir üretimin olması da düşünülemez. Kâr etmeyen bir işletme ayakta duramaz.”

“ÇİFTÇİ RAHATLATILMALI”

Pamuğun stratejik bir ürün olduğunun vurgusunu yapan Başkan Gemici,” Tekstil sanayisinin ihtiyacı olan ham maddeyi sağlayan ve hayvancılığımızda da önemli katkıları olan bir ürün olan pamuk konusuna üretim planlaması şart. Bu konuda gerekli adımların atılmasını bekliyoruz. Bu noktada Tarım Bakanlığımız, çiftçilere borç erteleme imkanı verip onları rahatlatmalı ya da verilen primler revize edilip yükseltilmeli” diye konuştu.

SERDAR KİRİŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER