GENÇ DENİZLİ KARMA SERGİSİ AÇILDI

GENÇ DENİZLİ KARMA SERGİSİ AÇILDI

Denizli Büyükşehir Belediyesi Genç Denizli bünyesinde açılan kulüplerin hazırladığı Karma Sergi açıldı. Kursiyerlerin yıl boyunca yaptıkları 350 eser yoğun ilgi gördü. 
Denizli Büyükşehir Belediyesi Genç Denizli bünyesinde açılan kulüplerin yıl boyunca yaptığı eserlerden oluşan karma sergi açıldı. Genç Denizli'nin bulunduğu tarihi Merzeci Evi’nde açılan sergide; karikatür, resim, geleneksel Türk el sanatlarına ait 350 eser yer aldı. Karma Sergi’nin açılışına; Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Kültür, Turizm ve Tanıtım Dairesi Başkanı Hüdaverdi Otaklı, eğitmenler ve kursiyerler katıldı. Serginin açılış kurdelesini kesen Başkan Zolan; “Tarihi değerimizi restore etmek, sonrasında burada kültür ve sanat faaliyetleri gerçekleştirmek, her yaş grubundan insanlarımızın buraya gelerek faaliyetlere katılmasını sağlamak, kursları ücretsiz yapmak amacıyla yola çıkmıştık. Bugün geldiğimiz nokta ‘iyi ki o ilk adım atılmış’ dedirtiyor. Her bir eserde emek var. Göz nuru var. Harcanan zaman var. Yetenek ve sevgi var. Kalan nadir eserlerimize de sahip çıkıyoruz. İçlerini de kültürle, sanatla ve insanlarla dolduruyoruz. Bugünkü cıvıl cıvıl görüntüyü hayal ediyorduk. Hayallerimiz gerçek oldu. Emek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Yarınımızın daha güzel olmasını temenni ediyorum. Yürüyüşümüz daha güçlü olacak. Denizlimiz her alanda olduğu gibi kültür-sanatta da baş şehir olma yolunda hızla ilerleyecek” dedi. 


“SERGİMİZ 1 HAFTA BOYUNCA AÇIK OLACAK”
Sergi hakkında bilgiler aktaran Resim Kulübü Eğitmeni Hülya Kaya; “Genç Denizli Kulübü üyesi olan genç ve yetişkin grubu öğrencilerimizin eserlerini sergiliyoruz. Açılışımızla da sergimizi taçlandırıyoruz. Tüm Denizli halkını, sanatla uğraşan herkesi sergimize davet ediyorum. Sergimizi ziyaret ederek gençlerimize destek vermelerini istiyorum. Sergimiz bir hafta boyunca ziyaretçilere açık olacak” diye konuştu. 


“SANATLA UĞRAŞMAK SİZİN DIŞ YAŞAMINIZI DA ETKİLİYOR”
Sergide 6 tablosu yer alan Sigortacı Fikret Çınar şunları söyledi: “İlkokul ve ortaokul dönemlerimde resme ilgim vardı. Okul hayatı, çalışma hayatı derken yoğunluktan resim sanatına vakit ayıramamıştım. Ama şimdi ‘keşke zaman ayırıp da resimle daha önce buluşsaydım’ diyorum. Çünkü renklerle dans etmek bambaşka bir duygu. Ortaya sadece bir tablo çıkarmıyorsunuz. Sanatla uğraşmak sizin dış yaşamınızı da etkiliyor. Dış dünyayı daha detaylı bir şekilde görüyorsunuz. Bakış açınızı değiştiriyor. Stres atıyorsunuz. Herkesin boyalarla ilgili olmasını isterim.”
SÖYLEŞİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Serginin ardından Konuk Ressam Kurt Bullend ve Sanat Danışmanı Nilgün Yüksel’in katılımıyla söyleşi gerçekleştirildi. Ressam Bullend katılımcılara ‘Hiperrealizm Anlatımı ve Sanatçının Üretim Süreci’ konularında bilgi verirken; Sanat Danışmanı Yüksel ‘Sembollerimizin Kültürümüz Üzerine Etkisi’  üzerine bilgilerini paylaştı. Sanatın dolu dolu konuşulduğu söyleşiye ilgi ise oldukça yoğundu. 

 

PINAR ÇANKAYA-OZAN AKAKÇA

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER