“Gençler arası bilgi yarışması” Ege Bölge Finali’ne Denizli ev sahipliği yapıyor

Denizli, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından ‘Kültür ve Sanat Yarışmaları’ adı altında Türkiye çapında düzenlenen ‘Gençler Arası Bilgi Yarışması’nın Ege Bölge Finali’ne ev sahipliği yapıyor. 4 gün sürecek yarışmaların ilk gününde bilgi yarışması etabında Ege Bölgesi’ndeki 8 ilden gelen lise ve üniversite düzeyindeki öğrenciler birincilik için ter döktü. Lise düzeyinde birinciliği Uşak ekibi, üniversite düzeyinde ise Afyonkarahisar ekibi aldı.

“Gençler arası bilgi yarışması” Ege Bölge Finali’ne Denizli ev sahipliği yapıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü’nün ‘Kültür ve Sanat Yarışmaları’ adı altında Türkiye çapında düzenlediği ‘Gençler Arası Bilgi Yarışması’nın İç Anadolu Finali Ankara’da gerçekleştirilmişti.

Lise ve üniversite düzeyindeki 34 bin 218 öğrencinin başvuru yaptığı yarışmanın Ege Bölge Finali’ne ise Denizli ev sahipliği yapıyor.

Bilgi Yarışması, Türk Müziği Yarışması, Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması ve Gençler Arası Tiyatro yarışması olmak üzere 4 kategoride gerçekleştirilecek ve 4 gün boyunca devam edecek yarışmaların ilk gününde; öğrenciler, büyük heyecan yaşadı.

Merkezefendi Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe; Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Tayyip Kahyaoğlu, Denizli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Yardımcısı Kahyaoğlu; “Ege Bölgesi’ndeki illerimizin bütün gençlerini bu sahnede ağırlamış olacağız. Bizim isteğimiz; gençlerimizi tatlı bir rekabet içerisinde bir araya getirmek, kaynaştırmak. Bu arada da onların kabiliyetlerini göstermelerine fırsat sunabilmek. Yarışmada yer alan tüm öğrencilerimize başarılar dilerim” dedi.

UŞAK VE AFYONKARAHİSAR EKİBİ BİRİNCİLİK ALDI

Yarışmaya Ege Bölgesi’ndeki 8 ilden gelen lise ve üniversite düzeyindeki öğrencilere; ‘genel kültür, tarih, sanat tarihi, edebiyat, coğrafya, vatandaşlık, güncel konular, görsel sanatlar, müzik, sayısal mantık ve spor kültürü’ alanlarından seçilen sorular yöneltildi.

Yarışmanın sonunda lise düzeyinde Uşak ekibi birinci, İzmir ikinci ve Manisa ekibi üçüncü olurken, üniversite düzeyinde birinciliği Afyonkarahisar ekibi aldı.

Aydın ekibi ikinciliğin, Kütahya ekibi ise üçüncülüğün sahibi oldu.

“AMACIMIZ; GENÇLERİMİZİN ÖZGÜVENİNİ ARTTIRMAK”

Yarışma hakkında bilgi veren Gençlik ve Spor Uzmanı İbrahim Emre Arıcan; “Yarışmalarımız 4 gün boyunca sürecek. İlk gün ‘Kim Bilir’ sloganıyla bu yıl ilk kez düzenlenen bilgi yarışmasını gerçekleştiriyoruz. Türk Müziği, Gençler Arası Şiir Okuma ve Gençler Arası Tiyatro yarışması ile devam edeceğiz. Amacımız; gençlerimizin özgüvenini arttırmak. Geleceğe daha sağlam adımlar ile ilerlemelerini sağlamak. Bir yandan da bilgi birikimlerini ve yeteneklerini göstermelerine fırsat sunmak” diye konuştu.

TÜRKİYE BİRİNCİLERİNE YURT DIŞI GEZİSİ ÖDÜLÜ VERİLECEK

Gençlerin geleneksel sanata sahip çıkan bireyler olarak yetişmesi amacıyla düzenlenecek yarışmalar 7 bölgede tamamlandıktan sonra, Mayıs ayında Ankara’da yapılacak Türkiye Finalleri ile sona erecek.

Yarışmalarda gençlerin performansını Grup Finalleri’nde alanında uzman jüriler, Türkiye Finalinde ise ünlü jüriler değerlendirecek.

Türkiye Birincisi olan gençler yurt dışı gezisi ile ödüllendirilecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 18:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner212

banner211