GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA'DAN AKKUYU AÇIKLAMASI

GENEL BAŞKAN YARDIMCISI KARACA'DAN AKKUYU AÇIKLAMASI

Temeli Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in katıldığı törenle atılan Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Santrali hakkında açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Av. Gülizar Biçer Karaca, Mersin halkının yüzde 86’sının nükleer santrali istemediğini söyledi.

Türkiye'nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin temeli Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in katıldığı törenle atıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Av. Gülizar Biçer Karaca, Akkuyu Nükleer Santrali hakkında açıklamada bulundu. Karaca; “Mersin halkının tüm itirazları ve direnişi yok sayılarak, seçim yatırımı kokan bir gösteri ile 3’üncü kez atılmıştır. Temel atma töreni nedeniyle Mersin halkına yönelik OHAL kılıfı ile uygulanan yasakları kabul etmek mümkün değildir. Milli irade diye sandıklardan oy devşirenler Mersin halkının iradesini yok saymış, rant söz konusu olduğunda milli irade çığırtkanlığı unutulmuştur. Mersin halkının sesini, iradesini kör olmuş gözlere, sağır olmuş kulaklara yeniden duyurmak vicdani bir görev olmuştur. Mersin Büyükşehir ve Mezitli Belediyeleri’nin resmi kurulları olan Kent Konseyleri başta olmak üzere, diğer ilçe kent konseylerinin katkılarıyla, 2016 yılı Mayıs ayında Mersin genelindeki 13 ilçede yapılan çok kapsamlı resmi anket sonuçlarına göre; Mersin halkının yüzde 86’sı nükleer santral için mersin Akkuyu’da nükleer santral istememektedir. Anayasamızın 56. maddesine göre çevreyi geliştirmek, sağlıklı bir çevrede yaşamak ve çevre kirlenmesini önlemek de; devletin ve yurttaşların en temel hakkı ve ödevidir. Ancak son yıllarda doğayı yok sayan, yaşam alanlarımızı yok eden, ranta dayalı politikalarla ülkemizin doğal kaynakları yok olmaya kurban edilmektedir” dedi.

“HER TÜRLÜ MÜCADELEYİ HALKIMIZLA BİRLİKTE VERECEĞİZ”
Genel Başkan Yardımcısı Karaca, şunları söyledi: “İçinde yaşadığımız ekolojik sistemi bir bütün olarak görmekten uzak, öngörüsüz politikalar; tarımı ve sağlığımızı tehdit etmekte, gelecek kuşaklar, topraksız, susuz, yeşilsiz bir dünyaya mahkum edilmeye çalışılmaktadır. Bu gün için yaklaşık 4 Dolar-Cent’e satılan 1 kw-saat  elektrik, Akkuyu Nükleer Santrali tarafından bize 12,35  Dolar-Cent’ten  satılarak, dünyanın en pahalı üretilen elektriğinin bedeli de halkımızın cebinden çıkacaktır. Bu nedenlerle sözde yerli ve milli enerji üretimi çığırtkanlığı, gerçek amacın ve niyetin bir perdesidir. Yapılmak istenen Nükleer Santral ne yerli, ne de millidir. Ülkemizin geleceğinin yabancı sermayeye peşkeş çekilmesi asla yerli ve milli olamaz. Hükümetin ranta ve faize dayalı yanlış girişimleri, ülkenin kaynaklarını faiz lobilerine peşkeş çekme politikaları sonucu işsiz kalan halka gerçek dışı sayılarda iş olanağı sağlanacağı vaatleri ile Mersin halkının direnişi tüketilmek istenmektedir. Mersinli vatandaşlarımız bilmelidir ki yapılan anlaşma nedeniyle vaat edilen iş olanakları sağlanmayacak olup Mersinli vatandaşlarımıza ‘ucuz işgücü^’ muamelesi dışında hiçbir şey sunulamayacaktır. Nükleer santralin; doğaya, tarım alanlarına, su kaynaklarımıza vereceği ağır ve geri dönülmez tahribatın yanında insan yaşamına vereceği zararlar göz ardı edilmiş, sadece rant ve çıkarlar öncelik haline getirilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ‘önce insan’ diyerek yaşanacak bir Türkiye için, ülkemizin yarınlarının kişisel ikbal ve koltuk hedeflerine, ranta ve talana teslim edilmemesi için her türlü mücadeleyi halkımızla birlikte vereceğiz.”

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER