GESİFED ile PAÜ’den ‘Araştırma Destek Protokolü’

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu Başkanı Oktay Mersin ile ‘Araştırma Destek Protokolü’ imzaladı.

GESİFED ile PAÜ’den ‘Araştırma Destek Protokolü’

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ), üniversite-sanayi iş birliği alanında yürüttüğü somut çalışmalara bir yenisini ekledi. Farklı meslek odaları ve derneklerle staj ve ikili iş birlikleri alanlarında protokoller imzalayan PAÜ Yönetimi, Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED) ile “Araştırma Destek Protokolü” imzaladı. Rektörlük Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen protokol imza törenine; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necip Atar ve GESİFED Yönetim Kurulu üyeleri katılırken, PAÜ ile GESİFED arasındaki Araştırma Destek Protokolü, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ve GESİFED Başkanı Oktay Mersin tarafından imzalandı. GESİFED üyesi firmaların yapacağı Ar-Ge çalışmalardaki gerekli analizler PAÜ İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (İLTAM) bünyesinde yapılmasına olanak sağlayan protokol kapsamında; PAÜ Öğretim Üyeleri de bu firmalarda bulunan cihazları bilimsel çalışmalarında kullanabilecek. Bu firmalar, aynı zamanda bilimsel ve teknik çalışmalarına ait işlemlerde üniversite kütüphanesindeki yayınlardan ve kütüphane imkânlarından faydalanabilecek.

“SANAYİMİZ VE ÜNİVERSİTEMİZE BÜYÜK KATKILAR VERMENİN GAYRETİNDEYİZ"

İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, aynı cihazın hem üniversitede hem de firmalarda bulunması yerine üniversiteler ve firmalarda bulunan cihazların ortaklaşa kullanılması ile bu konudaki israfın önüne geçilebileceğine dikkat çekti. Sanayicilerle yaptıkları temaslarda Denizlili sanayicilerden bir kısmının İLTAM’ın analiz imkânlarından haberi olmadığını fark ettiklerini söyleyen Rektör Kutluhan, Ar-Ge için gerekli analizlerini PAÜ İLTAM bünyesinde gerçekleştiren firmaların, analiz sonucunu elde etme süresindeki kısalma neticesinde işlem hacmini arttırdığının altını çizdi. Rektör Kutluhan, “Sanayici, bu işlemi yapmak için daha önce İzmir, Antalya veya Ankara’ya gidiyordu. Artık bizim laboratuvarlarımızı kullanıyor. Bizim cihazlarımızın sanayicilerimiz tarafından kullanmasının yanında sanayide de bizim hocalarımızın çalışmalarda kullanabilecekleri birçok cihazın olduğu gördük. Sanayide bu cihazların olması bizim için de büyük bir avantaj. Mevcut olan sistemi en verimli şekilde kullanarak sanayimize ve üniversitemize büyük katkılar vermenin gayreti içindeyiz. Bu protokol ile iş birliğimiz Denizli çapından bölge çapına yükseldi. Bu da bizi çok mutlu etti. Bizler, kütüphane konusunda çevre üniversitelerle iş birliğine gitmiştik. Bu konuda da israfın önlenmesi adına somut adımlar attık. Pamukkale Üniversitesi’nin bölgeye büyük katkı sunacağı bu iş birliğinin oluşturulmasında GESİFED’in de büyük bir katkısı var. Kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

“HAYIRLI OLSUN"

Protokol töreninde yaptığı konuşmasında paylaşım ekonomisinin önemine değinen GESİFED Başkanı Oktay Mersin, GESİFED olarak PAÜ ile bunun öncülüğünü yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Başkan Mersin, protokolün hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2021, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER