“GIDA VE TARIMDA DIŞA BAĞIMLILIĞA SON VERİLMELİ”

TMOBB Gıda Mühendisleri Odası Denizli Temsilcisi Esin Aysan, 16 Ekim ‘Dünya Gıda Günü’ dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada; “Ülkemizde büyük yığınlarca yaşanan açlık ve yoksulluğun temelinde gıda ve tarımda yaşanılan dışa bağımlılık gelmektedir. Açlık ve yoksullukla mücadele için gıda ve tarımda dışa bağımlılığa son verilmelidir” dedi

“GIDA VE TARIMDA DIŞA BAĞIMLILIĞA SON VERİLMELİ”

TMOBB Gıda Mühendisleri Odası Denizli Temsilcisi Esin Aysan, 16 Ekim ‘Dünya Gıda Günü’ dolayısıyla yazılı basın açıklamasında bulundu. Başkan Aysan, açıklamasında; “Her yıl Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), açlığın ve yoksulluğun ortadan kaldırılması, sürdürülebilir bir dünyada sürdürülebilir bir yaşama dikkat çekmek için, 16 Ekim tarihinde ‘Dünya Gıda Günü’ etkinlikleriyle açlık ve yoksullukla, topyekûn mücadele edilmesi gerektiğini ortaya koymaya çalışsa da ciddi bir başarıdan söz etmek mümkün görülmemektedir. Dünya Bankası temel gıda fiyatlarının son 3 yılda yüzde 83 oranında yükseldiğini belirtirken, FAO 830 milyondan fazla insanın yani her dokuz kişiden birinin yatağa aç girdiğini belirtmektedir. Yapılan bütün bilimsel araştırmalar ise dünyada yaşanan açlığın ve yetersiz beslenmenin nedeninin üretim yetmezliği değil, üretim ve tüketimin adaletli bir şekilde sağlanamadığını göstermektedir. Ülkemizde ise insanlarımızın yüzde 22`si yeterli gıdaya ulaşamamakta yüzde 9`u ise açlık sınırında yaşamaktadır. Ülkemizde büyük yığınlarca yaşanan açlık ve yoksulluğun temelinde gıda ve tarımda yaşanılan dışa bağımlılık gelmektedir. Açlık ve yoksullukla mücadele için gıda ve tarımda dışa bağımlılığa son verilmelidir” dedi.

“BU YILKİ TEMA; GIDA VE TARIMDA DIŞA BAĞIMLILIK”
Ülkemizde ve dünyada gıda ve beslenme sorunlarının yaşanmasına neden olan temel olgunun emperyalizm olduğunu söyleyen Başkan Aysan; “O nedenle biz bu yıl Dünya Gıda Günü’nün ana temasını ‘Gıda ve Tarımda Dışa Bağımlılık’ olarak belirledik. ‘Dışa bağımlılık’ denilince akla hep sanayi olgusu gelmektedir ama tarım, gıda ve hayvancılık da bu ilişkide çok önemli bir yer tutmaktadır. Bir bakıma da hegemonya oluşturmanın en temel unsurudur. Kapitalizmin tarım ve gıdayı bir meta olarak görmesi sonucu tarım ve gıda üretimi belirli ellerde toplanmaya ve tüm dünyaya bu yaklaşım egemen kılınmaya çalışılmaktadır. Günümüzde küresel sermaye tarımsal üretimin tüm aşamalarında; yani tohum üretiminden, zirai mücadeleye, gıda üretiminden, bu gıdaların tüketimine kadar tüm süreçleri kontrol etmek istemektedir. Çünkü kapitalizmin amacı insan ihtiyaçlarının karşılanması değildir. Bu yolla bir değişim değeri yaratmaktır. Bundan dolayı özünde ihtiyaç maddesi değil meta üretir. Bu nedenle kapitalizm sorgulanmadan, Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), Dünya Bankası (DB), IMF gibi kurumların işlevi anlaşılmadan ne hayvancılığı, ne tarımı, ne de gıdadaki gerçeği anlamak mümkün değildir” diye konuştu.

UMUT AYANA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER